Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

Eu folosesc de foarte mult timp Osram Cool Blue pe alta masina si de curand am pus si la Golful meu pe faza scurta. Este o mare diferenta intre Philips-urile stock si acestea, cand dau faza lunga se aprind niste lumanari langa, cred ca le voi schimba si pe acelea, va rog sa-mi confirmati, pe faza lunga tot H7 sunt? Configuratorul asa arata, dar mi s-a parut soclul diferit de cel de faza scurta, uitandu-ma in far, cel de faza scurta se monteaza becul intr-un soclu, la faza lunga parca e o mufa. Problema este ca la cealalta masina mi -sa ars unul dintre ele, l-am schimbat, si la scurt timp s-a ars si celalalt, cineva mi-a zis ca un prieten si-a mai luat Osram cool blue si ca se ard repede, o tampenie, pe mine m-au tinut primele cumparate vreo 2-3 ani si acum cele luate recent se ard repede. Deocamdata la golf au tinut 4 luni dar folosite putin. Diferenta este foarte vizibila intre cele stock si acestea. Din pacate eu numai in Metro am gasit, pe la vreo 37 ron/buc, dar ieri cand am cautat nu mai aveau ;) decat standard, silverstar si light&day.

Modificat de poe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam :D dar: am faruri cu bixenon cu rama argintie. rama se poate vopsi neagra? k am vazut golf-uri si cu rama neagra si aratau mult mai bine:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atata timp cat ai vopsea si dorinta de a desface (nu stiu sigur daca trebuie si decapsulat) farul poti vopsi orice. incearca vopsea negru mat pentru plastic. oricum esti un norocos ca ti-ai luat masina cu xenon original nu te mai incurci cu fel de fel de manevre :vaidecapulmeu:

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de leduri.Eu, care nu am proiectoare, mi-asi pune cate un rand in bara, in locul proiectoarelor.Dar acum stau si ma gandesc daca nu cumva va deveni un kitch, intrucat am vazut pe mai multe masini conduse de unele 'minoritati'

Eu am led-uri in cele doua grile (cate 6 pe fiecare) si nu fac parte din "minoritati". Am cetatenie ROMANA, dar mai bine aveam alta. :ceuameni:

Am vazut masini impodobite cu led-uri peste tot la fel ca bradul de Craciun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ar trebui multi folositori de leduri de genul acesta sa iasa in fata si sa zica ceva de genul " vreau si eu faruri de Audi R8 cu leduri " lol adica originalul dupa care se copiaza la greu am observat

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam deaia am renuntat si eu la idee, nu vreau sa copiez nimic, o las asa cum e (aspectul), atata doar ca o sa-i schimb becurile de faza lunga si pozitii, in rest, masina ramane la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ceva despre PIAA XTREME WHITE PLUS ? As vrea sa imi pun pe faza scurta astea !!! Le-am gasit in Anglia undeva la 48Lire setu

http://www.espdesign.co.uk/Bulbs_&_HID...2491/index.html

Si dupa ceva cautari si aici cu 36Lire

http://www.motaman.co.uk/productDetails.aspx?nPId=212

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus acum vreo 2 saptamani xtreme power pe faza scurta si cat am mers prin bucuresti nu am fost deloc incantat de ele... dar in weekend am avut de facut un drum pana la Brasov pe timp de noapte... concluzia... o mare diferenta fata de cele stoc, merita toti banii, mai ales pentru cei care merg noaptea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ce sens n-ai fost incantat de ele ? ca nu inteleg ... in bucuresti n-ai fost incantat de ele dar in afara sunt "foarte bune"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sensul ca poate aveam "asteptari" prea mari de la ele.... sa vad o diferenta foarte mare fata de cele stoc... dar in oras nu am putut vedea cu adevarat ce pot... iluminat public...distante scurte... etc chiar eram dezamagit putin

pe cand la drum lung... e alta poveste

ma rog, opinie personala :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfat pt cei care inca mai au toate bec-urile stock. Lasati-le asa cum sunt. In cel mai rau caz daca vreti o mare schimbare puneti Xenon. Restul sunt niste tampenii care nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfat pt cei care inca mai au toate bec-urile stock. Lasati-le asa cum sunt. In cel mai rau caz daca vreti o mare schimbare puneti Xenon. Restul sunt niste tampenii care nu merita.

De ce sa te credem? Le-ai folosit pe toate si ai ajuns la concluzia asta ? Intradevar nu se compara nici un bec cu un HID-x,, Dar din ce am vazut si in anumite filmulete, schimbarea e vizibila mai ales dupa cum am scris si mai sus ,voi alege PIAA undeva la 4150 K

Daca le-ai folosit pe toate de la stock - Philips blueV, Xtreme, si eventual PIAA si intradevar nu ai vazut nici o schimbare , voi tine cont si de sfatul tau si ma mai documentez.

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cilianutop - din pacate nu pot fi de acord cu tine, chiar daca le.ai testat sau nu cum zice Alexx_22 pe unele dintre ele, diferente exista, si chiar mari in unele cazuri... si eu m.am gandit la acelasi lucru inainte sa imi iau, ca nu merita investitia... am studiat forumurile/filmulete/poze etc si cel mai important am cerut parerea unora de pe aici care au de mult asa ceva inainte sa imi iau...

repet, fiecare cu parerea lui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat un sfat prietenesc. Nu il intelegeti gresit. Pentru mine Philips Blue Vision si X-treme Power nu merita banii. Fiecare face cum doreste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat un sfat prietenesc. Nu il intelegeti gresit. Pentru mine Philips Blue Vision si X-treme Power nu merita banii.

E bine venit sfatul tau daca este ok, x-t si Bv dar de PIAA xtreme white? sunt totusi 50euro.. si sunt doar 2 becuri.. din ce se scrie despre ele au o lumina echivalanta la 4000K..deci..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenon rulez fratilor, e foarte ieftin pt niste performate de 2-3 ori mai mari decat la halogen. Eu mi-am schimbat toate becurile din faruri cu blue vision originale philips iar cele de pe faza scurta sunt xenon. Orice bec albastru albatru sa fie si tot se vede galben pe langa xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iLL One sunt perfect de acord cu tine!

Mi-as pune si pe faza lunga tot xenon dar nu prea o folosesc si in plus e destul de riscant cu doua instalatii de xenon.

Modificat de cilianutop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Mi-as pune si pe faza lunga tot xenon dar nu prea o folosesc ...

Acelasi lucru am avut si eu in plan, dar, ca multi altii, de cand am xenon pe faza scurta, chiar nu mai simt nevoia de lumini suplimentare. Faza lunga o folosesc foarte rar, deci nu cred ca merita investitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba despre becuri , nu despre xenoane.Pareri,impresii,sfaturi despre becuri halogen.

Celebrul sfat: Pune xenoane in loc de halogen ,il stim cu totii nu mai e nevoie.

Va rog cei care au facut asta, asteptam pareri mai ales despre PIAA cu 4000K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenon nu este tot bec sau cum? Topicul are titlul "Ce becuri folosim la faruri ? -Recomandari". Xenon este tot bec, cu o tehnologie care difera mult fata de halogen.

Si eu ca multi altii, recomand becul cu tehnologie xenon.

Bafta!

Modificat de cilianutop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt nenumarate topic-uri referitoare la becuri xenon, dar nu acesta. Aici s-a discutat care sunt cele mai bune optiuni pentru becuri halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca merita sa schimbi becurile stock ale masinii cu unele de genul philips blue vision sau echivalente. Folosesc acest model de aproape 3 ani, si la masina dinainte tot philips bv am avut pus. Diferenta zic eu ca nu e deloc minora. Lumina este mult mai alba si mai bine organizata pe sosea decat la cele stock.Pe de alta parte sunt total impotriva montarii xenon aftermarket pe faruri fara lupa, efectul este dezastruos pentru ceilalti participanti la trafic in marea majoritate a cazurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa va limitati la subiectul topicului--->>Becuri halogen pentru Golf V!

Va multumesc pentru intelegere! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenon nu este tot bec sau cum? Topicul are titlul "Ce becuri folosim la faruri ? -Recomandari". Xenon este tot bec, cu o tehnologie care difera mult fata de halogen.

Si eu ca multi altii, recomand becul cu tehnologie xenon.

Bafta!

:blink: Daca te bagi intr`un sub " Masina Diesel" cu masina ta pe benzina.. e ok? Daca da dc? ca e tot masina?

Da xenon este tot bec dar Daca citeai topicul de la inceput, vedeai ca ne rezumam la becurile halogen,si ultimele replayuri erau/sunt bazate pe Philips Xtreme ,PIAA ( ce se gaseste f greu in Romania) Bv s.a.m.d Daca xenon este tot un bec , tu il pui fara kit HID? VA rog mult cei care ati folosit Philips, X-t si Philips BV, pareri la sf lunii dau comanda de PIAA in Anglia daca mai e cineva doritor de aceste becuri ?

Dupa mine PIAA evaluate la 4000K/4150K sunt putin peste philips xt,bv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ alexx_22 Xenon este tot bec, bineinteles cu tot cu balast.

@tzacanel Daca nu le ai reglate bine deranjeaza pe cei din trafic indiferent ce tip de bec ai.

Eu propun sa lasam ironiile de genul "Daca te bagi intr`un sub " Masina Diesel" cu masina ta pe benzina" "Daca citeai topicul de la inceput, vedeai ca ne rezumam la becurile halogen".

Topicul se numeste " Ce becuri folosim la faruri". @4abc schimba tu titlul in "Becuri halogen pentru Golf V" pentru a nu mai amintii nimeni nimic de xenon.

Repet ceea ce am spus intr-un post anterior. Cei care au becuri stock si nu vor sa isi puna xenon nu dati bani pe alte becuri halogen. Raportul pret calitate e foarte dezamagitor. Eu cel putin consider ca am dat 100 Ron absolut degeaba. Asta e parerea mea. Daca vreti sa va respect parerereile, ar fi " fair play" sa respectati si voi pe a mea.

Modificat de cilianutop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!