Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

Ca sa nu fiu rau si sa ajut la randul meu pt cei care se afla in situatia in care eram eu. Ca sa ajungi la becurile din proiectoarele de ceata, trebuie sa dai jos cele 2 masti de plastic care inconjoara proiectoarele. Ambele sunt prinse cu cate un surub dupa care se scot din niste cleme 3 sau 4 la numar (atentie sa nu le rupeti ca e pacat ;) ) Apoi demontati proiectoarele care sunt prinse in cate 3 suruburi fiecare. Desurubati becul din far, scoateti mufa si mai departe nu mai stiu :P faceti ce vreti mai departe, ati ajuns la bec.

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ce ai tu sunt H11 daca am eu datele corecte... atat site-ul Philips cat si Osram mi-au confirmat

Daca reusesti sa scoti becurile, citeste pe ele, dar din cate stiu eu pe G5 sunt fie H11 - cele mai frecvent intalnite - fie HB4 - in cazul meu de exemplu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar Vand 2 becuri H3 blue vizion :P Sti cumva dudule daca vin cu tot cu chestia aia suportul ala in care sunt bagate din care iti da impresia ca nu au cum sa iasa? Chestia aia in care bagi mufa. Sau esista o tehnica si pt alea de desfacut pe care nu o stiu?

catre -->> Andu2k8

incearca sa vezi ce scrie in cartea masinii ca e posibil sa-ti fie de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lasat-o moarta cu proiectoarele. Le las asa galbejite. Acum ma gandeam macar pozitiile sa le schimb cu niste leduri, dar sunt curios daca merg puse si fara pacalici, adica sa nu dea eroare. Sau daca merg puse, cu o rezistenta mare ma gandeam eu, ca sa nu le mai vada ca becuri arse. Stie cineva de care trebuie?

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din dorinta mea de a diminua discrepanta colosala de culoare intre fasa scurta ( xenon) si faza lunga, am pus pe faza lunga Blue Vision! Rezultatul este execrabil! Pe cuvantul meu de onoare, nu inteleg de ce mama dracu aceste mult laudate becuri in loc sa imi lumineze strada imi lumineaza ciorile din copacii de pe marginea drumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine lumineaza bine dar tot nu e nimic blue la blue vision. e galben tipic halogen toata ziua si toata noaptea. niste rahaturi pe langa xenon

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ps -> ma ajuta si pe mine cineva cu ledurile in pozitii sau ceva becuri albe orice dar sa nu mai am pozitiile galbene? Orice ideie va vine scrieti aici; poate sunt mai multi care cauta solutii !

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in spate la nr de inmatriculare ce becuri sunt ? de pozitii ? de pozitii = ce tip (nu model) ca-s mai multe :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hihi...intr-un final am reusit sa desfac stopul spate si am avut "placerea" sa constat ca defapt era un bec de 24v si tocmai din acest motiv martorul de bord nu era aprins...una peste alta caz rezolvat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tip sunt becurile de pozitii nu stie nimeni? am cautat in carte si nu am gasit. vreau sa-mi pun altceva nu neaparat leduri dar ceva care sa nu mai lumineze galben, nu ma ajuta nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sunt W5W... folositi va rog acest configurator pentru a evita intrebari nesfarsite referitoare la tipul becurilor

In cazul asta, varianta BlueVision mi se pare acceptabila iar varianta cu LED-uri este cea mai buna daca vrei lumina alba-alba... insa parerea mea ca led-urile vor arata ciudat daca nu aveti xenon... este aceeasi diferenta insa in sens invers

De acord cu tine... pozitiile stock au o tenta hidoasa de maro :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lampile din oglinzi (care lumineaza in jos) de care sunt ? stie cineva ? in configurator n-au...

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa fac si eu un upgrade la becuri. In ce ma priveste, primeaza exclusiv aspectul functional si nu cel estetic. Asa ca m-am gandit sa schimb doar becurile de la fazele scurta si lunga. Desigur, vor fi Philips. Pe faza lunga voi pune mai mult ca sigur X-treme Power, intrucat sunt cele mai puternice. Durata lor de viata nu e printre cele mai bune, dar faza lunga nu o folosesti tot timpul. Pe faza scurta ma gandesc la NightGuide DoubleLife, din doua ratiuni: sunt mai performante decat cele standard (sunt cotate cu 5 stele ca si X-treme Power) si au o durata de functionare mai indelungata. Lucru important, dupa parerea mea, atat timp cat de multe ori trebuie sa le folosesti si in timpul zilei.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa imi zici si mie te rog cat te-a costat toata investitia...si de unde le-ai achizitionat...mersi frumos...bineinteles vreau sa iti aud parerea in ceea ce priveste schimbarile facute...atat estetic cat si functional...o zi buna in continuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil le voi lua de la Aspad:

-NightGuide: 99,29 lei setul (cu TVA);

-X-treme Power: 109,09 lei setul (cu TVA).

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hihi...intr-un final am reusit sa desfac stopul spate si am avut "placerea" sa constat ca defapt era un bec de 24v si tocmai din acest motiv martorul de bord nu era aprins...una peste alta caz rezolvat...

Salve,

Am si eu aceeasi problema - mi s-a ars becul de la frana de pe partea dreapta. Spune-mi te rog, ce tip de bec aveai - ce scria pe el - si de unde ai cumparat unul nou?

Merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folositi va rog acest configurator pentru a evita intrebari nesfarsite referitoare la tipul becurilor

Se pare ca nu ai avut nici macar timp sa citesti doua posturi mai sus! :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva pana acum becuri Bosch, in special cele Xenon Blue ?

Bosch Bulbs Product Line

Daca da, care e impresia generala si cum se compara fata de Philips (Blue Vision sau Extreme Power) ?

Am masina in lucru la un Service Bosch (Auto Mayer) si imi spun ca astea sunt cele mai tari de la Bosch ... cu toate ca am gasit review-uri care nu le prezinta ca alegeri viabile - cica ar fi mai mult de fitze (xenon look-a-like) :icon_thumleft: si cu performate mediocre.

De ex:

- aici sunt numite Bosch Xenon Power (o fi alte becuri?) autoexpress review

- un doc gasit pe un forum : Pseudo-Xenon-Licht - original si traducere atasate

pseudo_xenon_licht.doc

pseudo_xenon_licht_eng.txt

Modificat de CatalinS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ura! am gasit si mi-am comandat un set de W5W Philips blue vision pentru pozitii de aici : click here !

si de asemenea Ura! pentru becurile H11 de 4750K lumina alb-albastruie de aici : click here !

si gata, no more galbenele pe masina :) luati-va si voi cu incredere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informatii - pe faza scurta am schimbat pe cele vechi (Philips standard) cu Bosch Xenon Blue si rezultatul e destul de multumitor. Lumina e mult mai intensa si alba, bate pe o distanta mare (vreo 70-100 m aproximativ) destul de uniform si pana acum nu mi-am luat flashuri .. semn ca le-au reglat bine in service. :vaidecapulmeu:

Astept o ploaie/ceata sa vad cum e in conditii mai grele.

As fi curios sa compar rezultatul cu un Golf 5 echipat cu Philips X-treme Power sau Blue Vision ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

CatalinS

daca-mi aduc aminte bine, 4abc indeplineste cerintele tale: e in Iasi, are G5 si are si XtremePower :icon_thumright:

Vorbeste cu el, poate la o intalnire sau intr-o seara, puteti face comparatia...

Feedback musai aici!

Multumesc! :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Sunt singurul dezamagit?

Nope. La fel am procedat si eu anul trecut cand mi-a montat Cipos xenonul: Philips Blue Vision pe lunga pentru a nu fi diferenta asa de frapanta (cu toate ca sincer, abia daca mai folosesc faza lunga).

Concluzia a fost ca: "Damn, am pierdut niste bani aiurea! " :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de leduri.Am vazut in targul de la vitan mai multe tipuri de leduri, incepand de la cateva sute de mii(unele puse pe banda,si foarte slabe)pana la 150 ron, unele destul de puternice si care pareau mult mai rezistente si mai 'originale'.Din pacate nu mai aveau albe, doar albastre.Oricum, mi se pare destul de mare pretul.Eu, care nu am proiectoare, mi-asi pune cate un rand in bara, in locul proiectoarelor.Dar acum stau si ma gandesc daca nu cumva va deveni un kitch, intrucat am vazut pe mai multe masini conduse de unele 'minoritati'.Si putin offtopic:(covorasele de acolo, la 1 milion, nu au nici o treaba cu originalul,chiar daca se potrivesc ca dimensiuni )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!