Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

salut ,am si eu o problema comuna ,aceea a farurilor ,mentionez ca am masina din semnatura (un passat din 2004),nu am nici proiectoare,nici xenon ,iar de faruri sunt total dezamagit.Cine ma poate ajuta cu ceva recomandari,si detalii tehnice.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand Philips Blue Vision sau Vision plus . Mergi la magazin si spune ce masina ai vanzatorul sigur va avea lista cu tipurile de halogen ( soclu ) care le ai tu si va stii ce sa iti dea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca sunt :icon_thumright: eu iti recomand un kit de xenon aftermarket tinand cont ca ai far cu lupa.. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Cu toate ca sunt :offtopic:

In aceeasi situatie cu tine Alex, adica OFF TOPIC, dar n-am inteles de ce ai postat in aria Golf V & Jetta, avand Passat.

Mai multa atentie pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat au costat? De unde le-ai luat? Cum sunt comparativ cu xtreme power

Philips Nightguide DoubleLife 110 ron / 2buc.

Osram CoolBlue 900 ron / 2 buc.

comanda la service vw

habar n-am cum sunt xtreme power

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am vazut la spyddy pe vRS, Osramurile Diadem cred ca sunt de care ziceam acum ceva timp... sunt semnalizari: oprite sunt albastre, iar flashing portocalii binenteles...

Arata intr-un mare fel, mai ales pe masina albastra

Pe rosul meu inca nush cum ar veni... insa probabil voi incerca :ceuameni:

LE: despre capabilitatile complete ale Xtreme-ului voi detalia dupa un reglaj competent...

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Dragos_Borcanea

pana la urma ce becuri sunt in proiectoarele de la GT SPORT??? ca vreau sa imi pun philips blue vision?in faza lunga parca era h7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumparat si testat de curand un set H7 12v 55W Philips X-treme Power pe faza scurta. Impresiile sunt urmatoarele - bat la o distanta mai mare decat cele stock (Osram, nu stiu ce specificatie), lumina este mai alba si este bine disipata pe carosabil. Dupa parerea mea sunt peste Philips Vision Plus si Osram Silverstar, pe care, bineinteles, le-am avut in test pana acum, cu rezultate mai mult decat bune. Pe ploaie si pe timp de ceata pot sa spun ca se comporta destul de bine, fara insa sa exceleze fata de modele mai sus testate, dar dupa cum bine se stie, in aceste conditii cred ca nici un alt halogen nu face fata mai bine, poate doar cele galbene. Pretul pentru set a fost de 120 lei si au fost cumparate dintr-o reprezentanta Lukoil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine o sa imi cumpar si eu un set de extreme power pe faza scurta si revin cu impresii.Oricum cred ca diferenta va fi enorma fata de cele stock care deja au mai mult de 2 ani.Numai ca nu vreau ca lumina sa fie tot galbena.Si din ce am citit extreme power sunt un pic galbene, iar mai albe ar fi blue vision.Oricum prefer sa fie un pic galbene decat sa merg orbeste pe ploaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne poti da pretul informativ?

Le-ai achizitionat de la un magazin anume sau internet?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

adrian - http://www.aspad-shop.ro/ - importator philips

topicul in paginile precedente are o gramada de pareri si sugestii referitoare la becuri, mai ales philips :D

(numa' eu cu onorabilul 4abc ce ne-am tot k*it ce sa luam... xenon tot n-a iesit :P )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am primit un PM de la un coleg , mi-am dat seama ca am putea trece la xenon cu o suma nu tocmai mare, contravaloarea a 3-4 seturi de becuri d-astea blue,extreme, etc., vision, care pana la urma nu fac decat sa imite de cele mai multe ori fara succes ceea ce toti ne dorim de fapt cu totii si anume xenon!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista deja o discutie.Eu imi doream xenon OEM pentru ca after-market nici nu e legal si nici nu face bine la ochii colegilor de trafic :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4abc, crede-ma sunt colegi si din club de la pitesti (adica am am avut cum sa le studiez cu atentie) care au xenon after si nu deranjeaza deloc si se vad destul de bine, problema cred ca este la reglajul facut de unii dintre utilizatori!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca de cele mai multe ori farurile sunt problema, adica oglinda sau lupa farului, tendinta e sa dai vina pe bec.

Sunt sigur ca un BlueVision vede bine, dar sunt tot la fel de sigur ca daca-i far bun si reglat corect, vei avea o iluminare satisfacatoare cu orice bec "no name". Normal ca-i mai ieftin sa pui becuri mai puternice decat sa schimbi farurile.

Eu am xenon aftermarket. Sunt foarte multumit de el. Am lupe la faruri, sunt reglate corespunzator, si nu deranjaza deloc pe ceilalti participanti la trafic. Va asigur ca un Matiz cu iluminare stock e cu mult mai deranjant decat xenonul (fie aftermarket).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: sunt de acord cu tine in privinta faptului ca Matiz-ul are niste faruri (datorita pozitionarii lor) ce orbesc pe ceilalti participanti la trafic!

Eu sunt multumit de farurile de pe Golf si am becuri de 50 ron de la Petrom, White Plasma, ceva de genu', chinezarii, dar xenon-ul face toti banii pe ceata, plus ca aranjeaza si masina lumina respectiva, fara urme de galbui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndiG, te hazardezi in afirmatii. Eu am becuri si faruri stock de cand am luat masina. Pot sa spun ca n-am fost niciodata multumit de felul cum lumineaza. Si nu poti spune ca farurile n-au fost reglate corespunzator din fabrica, intreaba orice posesor de Ibiza. Pur si simplu uneori iluminarea buna tine de becuri, iar no-name-urile nu fac asta.

Saptamana trecuta mi s-a ars un bec asa ca o sa trec pe Philips X-Treme Power. Le prefer pe acestea unor xenoane after market (pe care le-as fi putut lua cam la acelas pret din Germania) tocmai din cauza legalitatii lor. Imagineaza-ti ca mai circuli din cand in cand si prin strainatate si te opreste politia cam ce amenda ai lua.

Cu xenoane after-market intr-un fel este ca si cum ai circula cu jante de dimensiuni care nu-s trecute in talon: multi o fac si nu-s opriti sau nu-s intrebati de asta niciodata.

Eu prefer sa ma simt confortabil la volan si sa n-am niciun stres cu privire la acest aspect, dar cred ca acest subiect nu tine de acest topic.

Bafta

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti garantez ca nu ma hazardez Clodius ...

Una la mana am schimbat si pe Golf si la masina din semnatura farurile cu unele noi. Diferenta a fost extraordinara.

A doua la mana, am cumparat zeci de perechi de halogene pentru farurile "naspa" care au fost schimbate ulterior. Diferenta in bine era prea mica.

Mi-am pus xenon doar ca sa vad cat mai bine. Oricand e loc de mai bine.

Ca farurile de Ibitza sunt prost gandite din fabricatie asta e altceva. Eu unul as lua altele aftermarket mai de calitate daca se gasesc. Pe Golf 3 am avut Hella cu geam clar, asemanatoare cu cele de G4.

Eu am pus problema in general, atunci cand majoritatea dau vina pe becuri, si uita ca farurile "si-au trait traiu' si-au mancat malaiu'".

Nu am zis ca nu-i diferenta intre calitatea becurilor, ba chiar am zis ca BlueVision sunt mai bune. Singura chestie e ca si cele "no name" ar trebui sa se vada acceptabil (adica sa nu-ti bagi degetele'n ochi). Daca-i pus un BlueVision, ColdBlue sau ceva asemanator, si tot nu vezi foarte bine, e clar ca-s farurile devina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici sunt de acord cu tine. Farurile "obosite" sunt cum sunt si nu prea poti sa le mai faci mare lucru. Oglinda acestora nu mai reflecta lumina asa cum ar trebui.

Dar ce faci cand farurile sunt noi? Aseara am schimbat becurile, intrucat unul dintre ele se arsese (asa cum am mai spus in post-ul anterior). Am pus x-treme power si, desi eram putin sceptic la inceput, pot sa spun ca este pur si simplu alta viata... am lumina pe aceleasi faruri prost concepute cum zici tu. Asadar, pt mine functioneaza teoria conform careia becurile mai bune dau lumina mai buna, pt tine se pare ca nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Eu vreau sa imi schimb farurile si stopurile originale de pe masina cu unele sper mai aratoase.

Ma puteti indruma catre niste magazine care comercializeaza asa ceva?

Eu as dori niste faruri de buna calitate poate chiar Hella.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste topicul asta. Sunt niste link-uri folositoare p-acolo :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut! Am vazut ca s a mai discutat despre acest subiect pe de o parte dar nu a fost nimeni clar si concis!Pana la urma becurile HB4 merg in proiectoare pentru golf V k vreau sa iau un set blue vision.Sper sa ma ajutati.Salut si multumiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!