Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

Eu am avut pe faza scurta Philips Night Guide si nu am fost multumit de ele. Am luat de la Practiker becuri cu 40 ron...ceva scris Xenon Gold pe ele si se vad mult mai bine. Lumina e mai alba. Arata si mai bine pe masina si am si vizibilitate mai buna. Acum am pus Night Guide (care au aproape aceeasi luminozitate ca si Xtreme Vision si sunt la aproape 100 ron) pe faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tot gandesc in ultima vreme sa imi pun stopuri pe led la masina...

Tinand cont ca sunt destul de scumpe(nu vreau decat Hella OEM) ma gandeam la niste becuri cu leduri pentru stopurile actuale.Am gasit pe ebay(sunt si pe la noi) leduri cu soclu p21w,fiind exact ceea ce am nevoie.Ma costa cu tot cu anulatoarele de erori in jur de 100 lei.Tinand cont ca au 36 leduri pe soclu ma gandesc ca vor lumina destul de puternic.

Vreau sa va intreb ce parere aveti despre ideea mea,si daca crdeti ca diferenta va fi considerabila..si poate daca cineva a facut aceasta schimbare l-as ruga sa ne dea ceva informatii! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca vor lumina mai puternic decat becurile obisnuite,dar ca efect estetic nu stiu daca se vor apropia de triplele r32.Cele pe le-ai gasit sunt in genul asta...?

post-20522-1264971845_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,sunt la fel cu cele din poza ta.Acum depinde cum sunt construite (cate smd-uri au).Ma gandesc ca daca impactul nu e destul de major (lumina gen stop led) nu merita sa investesc 100 lei!

Inca mai astept pareri! :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele din poza sunt cu 30 smd si costa 90 lei.La stopul cu led sunt altfel distribuite beculetele pe suprafata lui,lumina provine din mai multe surse mici.Astea probabil fac o lumina de acceasi intensitate(sau mai mare),dar provine dintr-un singur loc.Diferenta va fi doar de intensitate si culoare...parerea mea! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am si eu o intrebare. Nu ma pricep si sunt total pe langa subiect in ceea ce priveste masinile.Doresc sa schimb becurile de la faruri cu blue vision, atat faza lunga, cat si faza scurta la golful din semnatura.Becurile sunt H7-12V-55W si la faza scurta si faza lunga?Nu sunt diferite ca voltaj?Lamuriti-ma si pe mine, va rog.

Si inca ceva, cum se regleaza faza lunga, ca imi bate foarte sus.

Modificat de Pedy_golf 5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai intuit bine.Becurile sunt aceleasi ,ca soclu si putere si pe scurta si pe lunga, anume H7, 12v, 55w.

Diferite ca voltaj nu pot fi, toate becurile de pe masina se alimenteaza la 12v.

Daca farurile bat aiurea, trebuie sa mergi la service.Singur e mai greu sa le reglezi.

Se regleaza concomitent si faza scurta si lunga cu o cheie imbus ,pe doua directii., sus-jos si stanga-dreapta.

Daca deschizi capota, o sa vezi deasupra farului, locul unde intra cheia imbus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU difera voltajul.

In alta ordine de idei, la Golf 5 pe faza scurta si pe faza lunga sunt aceleasi becuri, H7.

LE: Scuze florin r, am postat in acelasi timp.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare..ieri am cumpar si eu un golf v din germania..nu ma pricep foarte tare la masini dar chiar vreau sa arate cat de cat acceptabil..daca ma poate ajuta cineva 4 a b c am vazut ca tot a scris pe aici despre problema proiectoarele..eu am xenon dar nu big xenon asa e din fabrica si proiectoarele se vad f nasol..ai gasit vreun bec care sa aduca cu xenonul?imi recomanzi ceva pentru proiectoare?si inca ceva ca sa pun xenon si pe faza lunga sa inteleg ca trebuie sa pun acelasi timp de bec ca pe faza scurta?:icon_thumright: scuzati daca pun niste intrebari prostesti dar nu ma pricep dar vreau sa invat..o sa revin si cu poze ale masini!va multumesc seara faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand e bi xenon si inseamna sa ai xenon si pe faza scurta si pe lunga.

Am vazut ca tu ai zis cum ca are xenon de fabrica,din cate stiu eu,daca e de fabrica ar trebui sa aiba bec d2s pe scurta,iar pe lunga nu stiu daca are h7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca ledurile pentru pozitie w5w lumineaza mai tare decat becurile?...la Jetta mea am xenon si pozitia este in partea de jos a farului...si-a pus cineva leduri la pozitii pe tipul asta de far? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ledurile pentru pozitie nu "lumineaza" ci fac doar o lumina ca sa poti fi vazut,adica nu cred ca poti merge pe pozitii noaptea indiferent daca ai led sau bec normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul 4abc are leduri montate pe faruri Hella xenon oem.Ledurile se monteaza doar pentru design,din dorinta de a scapa de a scapa de lumina galbena pe care o produc becurile de pozitie clasice.Niciodata un led nu va produce lumina mai puternica decat un bec de 55w,atat timp cat el consuma mai putin de 5w,tocmai din aceasta cauza fiind necesare si adaptoarele de eroare(ma rog,acum au aparut si fara eroare).Adridedu,in cazul tau,avand xenon oem(mai puternic decat becurile clasice),montarea ledurilor va duce la egalizarea nuantelor de culoare si la un plus de design,nicidecum la o luminozitate sporita! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toti,sunt nou pe acest forum, dar din cate am citit ma ajuta foarte mult.Nu prea ma pricep la masini...de curand mi-am luat si eu un Golf5 din 2004... si tot am citit topicul asta,m-ar putea ajuta si pe mine cineva care se pricepe si care ar putea sa imi dea niste detalii cum ar fi : pret,model,calitate,adica care ar fi perfecte dar nu mai scumpe de 200 euro.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Detalii referitoare la CE ?

Becuri pozitii, far... ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"mejdelicious" si "cata5maj" , multumesc pentru precizari, asa este, aveti dreptate, pozitiile nu sunt destinate pentru a lumina ci pentru a fi vazut, m-am exprimat eu gresit, drept pentru care imi cer scuze. Prin urmare sa inteleg ca este diferenta in ceea ce priveste designul masinii la schimbarea becurilor de pozitie cu leduri. De fapt, asta era scopul intrebarii mele. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,o sa fie o mare diferenta,sunt mult mai frumoase..uite de ex. cum se vad pozitii cu leduri si xenon in proiectoare:

post-20522-1267031527_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus leduri pe pozitii, am preferat solutia cu 2 leduri SMD/fara eroare de bec ars ( atasez o poza ) cost 130 lei setul :icon_cool: .

Culmea dintr-o greseala a furnizorului a trebuit sa cumpar doua seturi ( nu le au in ambalaj separat, ci le vand la bucata ), deoarece la montare unul lumina alb si celalalt avea o tenta "albastru xenon" care se potriveste mai bine pentru cei care au xenon pe masina. Asa ca am un set de rezerva !

Intai am optat pentru blue vision pe pozitie, apoi am upgradat la leduri.

Pentru mine a meritat !

post-17886-1267031801_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 50 lei pe cel de pozitie si sunt cu 4 smd-uri.Sunt albe la culoare si nu dau eroare de bec ars! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cu 8 SMD`uri, alb-xenon, fara eraoare ( tehnologie CAN - BUS cica :D )

post-34922-1267045038_thumb.jpg

post-34922-1267045049_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat si eu leduri SMD pe pozitii si in toata masina ... si sincer se vede mult mai bine si mai frumos ... Am inlocuit lumanarile din masina :D ;) :blah: :blah:

O sa pun si poze pentru a se vizualiza.

Modificat de dudu
Renunta la reclama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa-mi pun led-uri albe la bord si climatronic in loc de cele albastre. Nu am gasit pe aici ce tb sa-mi cumpar. Ma poate ajuta cineva cu niste detalii?. Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dechis acest topic pt a vedea cat de multumiti sunt posesorii de Golf V cu becurile standard si ce si ar pune fiecare pe masina.

Acum o spatamana am avut curiozitatea de a imi schimba becurile ( philips - halogen ) , cu Philips Cool Vision ( halogen ), vreau sa va spun ca sunt foarte multumit de ele si le recomand , diferenta de lumina si claritate a acestora este destul de mare vis a vis de cele din fabrica.

Momentan mi`am pus niste becuri de pozitie de la Philips(lumineaza ALB-nu am vrut sa imi pun cu led caci am auzit k poate sa fie probleme,acum parerile sunt impartite). Cat la interior le`am schimbat pe toate cu unele pe led si sunt multumit(mi`am gasit ceva care aveau niste rezistente pe ele si am zis k merita) interiorul zici k nu mai este o portocala. o sa revin cu niste poze !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat un set de becuri halogen cu lumina alba,aproximativ 5000k.Firma este no name,pe cutie scrie HOD.Pot spune ca ofera o vizibilitate foarte buna,cel putin egala cu cea oferita de philips bluevision si un design mult peste al celor mentionate anterior.Eu le-am pus mai mult pentru a minimiza diferenta de culoare dintre pozitii,faza scurta si xenonul din proiectoare,dar repet,sunt placut surprins de calitatea luminii pe care o produc!

post-20522-1268153611_thumb.jpg

post-20522-1268153611_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu la am aceleasi.adica poza aia eu am facut-o.

e foarte ok culoarea.merita.

data viitoare cer copyright :offtopic: :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!