Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

sal pobleme la becurile din interior la butonele din stanga unde dai tensiunea,unde reglezi farurile si la butonu unde aprinzi farurile acele leduri se sting dupa 4,5 secunde,.a mai patit cineva .si ce pot face.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu folosesc atat pe pozitii, pe lumina de intalnire cat si pe faza lunga becuri Philips Blue Vision, W5W, H7, respectiv H7. Sunt de 6 luni montate, sunt foarte multumit de ele. Sper sa nu se arda prea curand, din cate am mai citit si eu pe topic, pica destul de des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am mai citit si eu pe topic, pica destul de des.

Din pacate becuriile cu filament (in general vorbind) cu cit sint mai eXtrem cu atit viata lor este mai scurta.

Asta este, din pacate legiile fizicii nu se pot ocolii (bec eXtrem: flux luminos ridicat -> eficienta ridicata (mai multi fotoni, ca sa folosesc o exprimare academica) -> temperatura mai mare a filamentului -> viata scurta)

Modificat de vixen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Ieri mi-au cedat primele becuri din seturile montate aici - deci cam 1 an si jumatate: 1 buc XtremePower faza scurta dreapta si un BlueVision W5W pozitie stanga - culmea, amandoua in aceeasi zi

Mentionez ca merg destul de mult cu farurile aprinse neputandu-va da o estimare de lifetime in ore

1,5 ani mi se pare o durata rezonabila de viata, mai ales pentru un bec cu filament...

Din discutiile cu alti prieteni carora le-am recomandat aceste produse: Nu atingeti becul! - toata lumea intelege ca ma refer la partea de sticla tratata - petele de grasime lasate de degete la atingere afecteaza iremediabil durata de viata (sub 6 luni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sima s-a mai discutat acest subiect, ai ars becul de la scrumiera, de aceea computerul le stinge si pe cele de la blocul de lumini dupa un timp, cauta pe forum ca exista si un DIY pentru a schimba acel bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@poe: esti sigur ? eu am masina de 2 ani iar becul la scrumiera mi-a mers (in total) maxim 5 zile, in rest sta stins.

Nu am probleme, nu se stinge nimic altceva, nu am erori, nu am nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat si eu de curand doua seturi de becuri H7. Am masina din semnatura si in urma unor discutii cu mai multi prieteni am hotarat sa-mi pun pe faza scurta PHILIPS BLUE VISION iar pe faza lunga PHILIPS EXTREME PERFORMANCE. BV are ca factor de luminozitate 4.5/5 stele (criteriu al celor de la PHILIPS) iar cele EP au 5/5. Diferenta mare intre cele doua nu e, ma rog, decat de pret (cele EP sunt cu 10-20 de lei mai scumpe) dar si de luminozitate (vizibila). Partea a doua insa, n-o pot afirma cu certitudine; becurile fiind montate pe faza lunga, lupele au diametrul mai mic, concentrand astfel lumina. Per total sunt multumit de ele. BV au venit si cu beculetele de pozitii (tot albastre) si se vad destul de ok pe timp de noapte. Cum spunea cineva cu o pagina in urma, un impediment ar fi pretul, destul de ridicat, totusi.

In interior si iluminarea de la numarul de pe spate, folosesc leduri. Am unele foarte robuste, ca si constructie, cu o carcasa metalica. Am dat pe ele o "galagie" de bani: aprox 50 de lei setul (cele ca pentru numar) si tot cam 50-60 de lei cele care vin sus, pe spare (la fel ca cele de pe pozitie). Pot sa spun ca merita banii (aprox 300 lei) pentru toata masina; schimba radical "vederea" pe timp de noapte :icon_thumright:

:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poe vezi ca esxista un DY pe aici cu schimbatul becului de la scrumiera.....si la mine sa ars repede ....dar se schimba destul de usor.

Scoti rama si burduful de la maneta schimbatorulii de viteze, scoti scrumiera , dupa care se scoate tot ansamblul scrumierei in care este incastrata si bricheta pe ea este si un mic dispozitiv ( ca o cusca ) in care se afla beculetul, atentie mare ca becul este facut sa se schimbe cu tot cu acea carcasa in care este bagat aceasta culisand pe un sistem sina pe carcasa brichetei, carcasa beculetului se poate desface cu grija cu o surubelnita fina ca sa poti extrage becul si al inlocui, poti merge la orice magazin cu beculetul in mana ( sau nu ) si ceri vanzatorului BEC SPADA ( asa se numeste ) nu este un bec foarte special pe care sa nu il gasesti, il face mai special carcasa in care sta ( dar cum am spus aceea se poate desface ) la reprezentanta se vinde cu totul....dar sa mergi pana acolo....si sa coste si mai mult nu are rost. Bafta la lucrere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Faza scurta Bosch silver xenon,faza lunga Philips x-treme power. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la numar mi-am montat eu unele cu leduri si mi-a aparut eroare pe bord cu bec ars... asa ca unu din ele l-am pus in plafoniera din fata.. arata... :-? si ciudat si dragut.. o sa pun o poza.. centrul este alb si lateraalele galbene

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa un an si 8 luni cat are masina acum a murit faza scurta pe stanga am inlocuit becul si se observa diferenta de luminozitate intre becul nou si cel de pe dreapta cu toate ca sunt identice varsta isi spune cuvantul , astfel am inlocuit faza scurta cu un set H7 Philips x-treme power si diferenta de stock (care erau LL long life) e imensa !! lumina placuta alba si acopera o distanta mult mai mare recomand cu incredere (citeam undeva ca au o temperatura de 3800k nu stiu cat e de adevarat ) va urma oricum un set pe faza lunga si HB4 Philips Premium pe proiectoarele de ceata iar la pozitie W5W Ecovision :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat prin Aria Golf 5 si nu am gasit (inclusiv prin cartea tehnica a masini). Imi poate spune cineva codul becului stop frana spate ? Vreau sa-l schimb repede ca nu-mi plac lmartorii "galbeni" in bord si in plus mai e vorba si de siguranta in trafic. merci anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat prin Aria Golf 5 si nu am gasit (inclusiv prin cartea tehnica a masini). Imi poate spune cineva codul becului stop frana spate ? Vreau sa-l schimb repede ca nu-mi plac lmartorii "galbeni" in bord si in plus mai e vorba si de siguranta in trafic. merci anticipat !

La ce-ți trebuie cod?

Te oprești l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catanexus Ti-am editat eu titlul topicului. Te rog sa nu mai folosesti CAPSLOCK, e impotriva Regulamentului. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune un bec pt stop oarecare...si mie mi s-au ars ambele si le-am, schimbat singur..vezi k e mai greu la scos becul din interiorul stopului..ai rabdare si nu trage de instalatie sa nu rupi ceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc sa desfac singur, scrie ceva si prin manual. La passat am schimbat bec pozitie si e o intreaga nebunie. La stop spate golf pare mult mai simplu; normal ca o sa incerc singur; doar nu ma duc la service pt un bec :icon_thumright:

Modificat de catanexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un bec normal de de 21 W pe care il gasesti montat pe dacie pe matiz pe chevrolet in pozitia de ceata

Este in bec monofilament care indeplineste 2 propietati in de bec pozitie si cealalta de bec stop frana diferenta o face curentul care intra in el .Il poti gasi la orice magazin de piese auto de ex.in Pitesti in gasesti la sunma de 0.8-1 leu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi s-a ars becul pe pozitie pe stanga (doar jumatate de cerc) si frana pe dreapta. Dar inca nu le-am schimbat. Becurile sunt universale, nu trebuie vreun cod anume. Mi se pare ca se gasesc si in benzinarii. :(

Modificat de micnea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sugestii. am vazut ca un set philips 21W ar fi cam 5-6 RON; probabil in wkd schimb ambele becuri cu un set nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru cei interesati de becuri Philips Extreme Power, ii informez ca mi s-a ars unul (pe faza scurta). Dar s-a intamplat dupa o functionare de 16 luni si un rulaj al masinii de cca 35.000 km.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! se poate schimba becurile din far si sa am o lumina alba,fara a-mi pune xenon sau sa-mi schimb instalatia ..doar becurile !se poate?

ms! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Citeste te rog acest topic si Regulamentul. Vei descoperi raspunsul intrebarii tale

Rezumat: variantele laudate de colegi ar fi Philips Xtreme Power si Bosch Xenon Silver

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate, daca citeai tot topicul aflai, poti incerca gama Philips, Blue Vision sau Extreme Power, singura problema e ca au viata mai scurta decat cele halogen standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!