Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

Stiu ca nu e locul potrivit dar intrebarea mea e asta: de unde pot regla farurile manual ca sa le pot lasa mai in jos? le am lasate in jos la maxim din rotita aia din bord si tot cel din dreapta bate in oglinzile altora si un pic in dreapta. Astazi cineva isi regla farurile la mitsubishi eclipse cu un torx la far, altcineva pe un golf IV la fel si eu nu am gasit la far nici un loc vizibil de unde sa dau oglinzile mai jos.

P.S. nu vreau sa dau banii pe reglat faruri la nu stiu cine service.

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OF: nu ar trebui sa te sperie banii. De cateva saptamani am facut un reglaj la faruri in service si a fost 20 de lei. Deci nu e o suma de speriat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa-l platesc pe unu' cand pot sa invat sa fac si eu asa ceva?

Astept un reply sau pm eventual de la cei care stiu de unde se regleaza farurile manual la golf v

Sorry de offtopic

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

folosesti acelasi torx - marturisesc ca nu mai stiu de cat e - pentru cele 2 suruburi ale farului...

Pune masina la un perete si regleaza-le corect

Bafta

END OFFTOPIC!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

gti-ul pana la urma ce are in proiectoare ? H11 sau HB4 ?!?! in configuratorul de la philips scrie H11, altii zic HB4 ..

vreau sa schimb si am ajuns la urmatoarea configuratie (citind topicul)

- lunga: PHILIPS H7 X-Treme Power

- pozitii: PHILIPS W5W BLUEVISION

- proiectoare: PHILIPS HB4 BLUEVISION ?

si in spate la nr ? as vrea ceva mai alb, C5W am inteles ca ar fi, ce imi recomandati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc becurile cu care a venit ea si sunt foar multumit cat de bine bate si cat de puternic lumineaza... partea urata e k se vad galben un pic si nu pre da bine la masina...

eu mai am un Cielo si pe al am Philips Extreme Power H4 / Cineva ma intrebat daca i-am pus xenon pe el si i`am explicat k sunt becuri normale :icon_thumright:

Recomand Philips Blue vision sau Philips Extreme Power !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel care te-a intrebat ori habar nu avea ce e ala xenon, ori saracul confunda xenonul cu becurile albastre din targ

@ Dreadfull la numar ii pui ce ai pus si pe pozitii,nu-ti face griji ca nu se vad albastre, se vad ceva mai albe decat alea originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce a spus WooZie, da ..

deci m-am lamurit cu luminile de la numar, mai ramane cu proiectoarele .. HB4 sigur ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit pe aici, cel mai bine ar fi sa las becurile cu care iau masina si sa nu pun ceva aftermarket ca nu prea merita daca nu ma pricep, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze, le-am amestecat din graba. Deci la pozitii ai w5w si merg BV, iar la numar eu cel putin am c5w, cred ca si golf la fel, de ala de plafoniera, sabie asa, nu gasesti la philips BV tipul ala, scuze inca o data. Daca vrei (dar eu n-as pune) gasesti in peco albastre, dar pare tiganie cred eu. Pt mai multe lamuriri consultati linkul asta http://www.lighting.philips.com/in_en/cons...ing〈=en

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

app cu becurile... daca nu am lumina la picioare se poate monta ceva la care sa vad jos la pedale ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WooZie, pt la numar (C5W) stiu ca se "inventasera" niste "becuri" cu 3 leduri inauntru, treb sa caut pe forum (si am mult de cautat) .. ca aici am vazut :|

evident, eu vreau alb nu prostii albastre

banuiesc ca astea sunt ca cele stock ..

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pentru ca discutiile o luasera un pic pe aratura, am editat titlul topicului pentru a fi ceva mai cuprinzator!

Mentin rugamintea din titlu: fara discutii despre xenon!

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WooZie, pt la numar (C5W) stiu ca se "inventasera" niste "becuri" cu 3 leduri inauntru, treb sa caut pe forum (si am mult de cautat) .. ca aici am vazut :|

(...)

hai ca am cautat eu pt tine :251: -> BECO-LEDURI PT FIECARE

(...) mai ramane cu proiectoarele .. HB4 sigur ?

conform site-ului PHILIPS GTI-ul tau ar avea:

The lamp you need

- Philips type number: 12362

- Technical number (ECE): H11

...totusi, mai indicat ar fi sa-ti demontezi un proiector si sa vezi exact ce tip de bec e, pt a nu avea surprize neplacute :vwrullz:

:argue: safe

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta o lampa la picoare pentru a ilumina si jos ?! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi`am montat si eu prin decembrie pe faza scurta H7 blue vision si vrea sa zic ca acum nu mai lumineaza ca inainte! lumina s-a ingalbenit si nici nu mai e asa puternica ;)(

a mai patit cineva asa ?! trist oricum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu am XtremePower de 1 an jumatate si pot spune ca-s aproape ca-n prima zi...

De unde ai luat becurile?! Cine stie, poate s-au apucat aia multi si cu ochii mici sa copie si halogene...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uff de la un baiat, noi sigilate ! Pe ambalaj scrie : " made in germany / fabrique en allemagne philips france, bp 20319, 28000 chartres

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. m-am lamurit si eu ce model de becuri am nevoie...(Faza scurta + lunga: H7; Pozitii: W5W; Proiectoare: H11)

Vreau sa imi schimb faza lunga si scurta, pozitiile, proiectoarele de ceata si ma gandeam si la becul de marsarier...

ce imi recomandati?

Oscilez intre Blue Vision si Xtrem Power pentru faza lunga, scurta si pozitii... ce sa aleg?

Pentru marsarier am vazut pe site-ul Philips ca sunt pe langa cele standard doua modele: vision plus si Eco Vision. as vrea sa imi pun un bec care sa faca lumina cat mai puternica(mergand pe la "tara" am ajuns noaptea pe aleiute pe care a trebuit sa dau cu spatele mult, iar stalpi de iluminat nu se inventasera).

pentru ceata am observat pe site-ul Philips ca nu au model pentru ceata. aici ce imi recomandati de la alt producator?

eu merg foarte mult Noaptea si 70%din Km parcursi intr-o luna sunt in afara Bucurestiului.

Modificat de sorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Administrator

Ieri mi-au cedat primele becuri din seturile montate aici - deci cam 1 an si jumatate: 1 buc XtremePower faza scurta dreapta si un BlueVision W5W pozitie stanga - culmea, amandoua in aceeasi zi

Am inlocuit Xtreme-ul cu altul insa nu am avut cand sa caut BV W5W si deocamdata merg cu o "lumanare"

Mentionez ca merg destul de mult cu farurile aprinse neputandu-va da o estimare de lifetime in ore

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt foarte multe firme pe piata si este destul de greau sa te hotaresti ...eu am folosit pana acum fara halogen de la nemti ..HELLA..sunt multumit..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce bec pun si eu in proiectore cuu lupa de fabrica ca e un bec ciudat tare,e un bec cu tot cu mufa care intra in alta mufa si in cap seamana cu h7.vreau si eu ceva cu lumina alba sa imi pun ca se vede galben si de unde pot sa imi iau.cine si-a pus il rog sa imi dea si mie un mesaj privat.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile din proiector sunt H11 si nu prea am gasit unele sa fie mai albe si de buna calitate.Pe la benzinarie gasesti becuri colorate,dar slab calitativ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!