Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

Am mers atat ieri dimineata cat si ieri seara in conditii de intuneric si ceata deasa. Eu zic ca si pe ceata X-treme Power se comporta mai bine decat cele stock (pe faza scurta, desigur). Parerea mea este ca "penetreaza" mult mai bine ceata. Iar aceasta parere este confirmata si de un coleg cu Ford Focus care tocmai si-a pus Philips X-treme Power pe faza scurta (el are becuri cu lupa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vreo problema daca folosesc pe scurta x-treme power si pe lunga blue vision ? Nu de alta, dar faza lunga oricum o folosesc foarte rar si probabil diferenta intre cele doua e destul de mare. Pozitiile sunt de asemenea blue vision. Ma gandeam sa nu dea urat cu pozitii bluevision si faza scurta xtreme power. Am vazut ca majoritatea folosesc pozitii + faza scurta bluevision si pe lunga eventual xtreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@twist3r - nu se observa diferenta.Eu am la pozitii Blue Vision si Extreme Power pe scurta..Efectul optic e OK. Oricum Extreme Power se comporta mult mai bine in conditii de ceata decat cele stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ce as putea sa-mi pun pe faza lunga sa nu se mai vada diferenta asa mare intre faza scurta si cea lunga. Mentionez ca pe faza scurta am xenon, pozitii Phillips Blue Vision, iar pe faza lunga am tot Phillips night vision.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Orice ai pune tot se va vedea diferenta. Blue Vision ar fi cea mai apropiata culoare, dar nu suficient de apropiata :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi`am pus si eu pe faza scurta blue vision si e o diferenta mare fatza de cele stok. Parca a intinerit putin masinuta :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am trecut si eu la X-treme Power pe faza scurta! Ce sa zic? Se cunoaste... o lumina mult mai clara si cu o intensitate mai mare!

Merita banutii! Am vrut initial sa imi iau Night Braker de la Osram, dar am un prieten care lucreaza pentru importator si mi-a spus ca sunt foarte bune, insa au o durata de functionare mai scazuta. In plus sunt putin mai scumpe - le luam cu vreo 60 RON, in comparatie cu 46 RON cat am dat pe X-treme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X-treme power am pus si eu de 2 zile, dar inca nu m-a prins noaptea pe strada ca sa imi dau cu parerea, pe langa astea am mai pus si 2 blue vision la pozitii, alea se vad ca si-au schimbat nuanta. Sper sa fie o imbunatatire la faza scurta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blue vision sunt mai "albe" decat x-treme power ? vreau ceva mai apropiat de xenon .. si pt faza lunga si pt proiectoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu dupa ce am pus farurile cu xenon am pus pe proiectoare blue vision cu toate ca le aprind rar.Pe lunga am extreme power pentru ca ador flash-ul care il produc aceste becuri ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am pus si pe faza lunga si pe cea scurta (H7) Philips X-treme Power. Le recomand cu toata sinceritatea. M-am codit putin datorita pretului, dar acum nu-mi pare rau ca am dat banii. Pe proiectoare (HB4) am montat BlueVision - dau o lumina mai alba si mai puternica fata de cele cu care a venit masina. Iar pe pozitii (W5W) tot BlueVision de la Philips - am scapat de culoarea galbena, acum este un alb curat. Ce urmeaza? - Am gasit pe forum niste becuri cu leduri, care lumineaza puternic, pe care s-ar putea sa le achizitionez pentru plafoniere si numarul de inmatriculare (C5W).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomandati-mi si mie niste becuri pt faza lunga si de pozitii cat mai apropiate de culoarea xenonului original vw. sau albe. multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pozitii eu zic sa mergi pe Blue-V , Lunga...x treme,insa eu pe lunga am tot blue-v desi cu prima ocazie cand imi cad 100ron din buzunar voi pune x treme pe lunga, vad ca toata lumea le lauda...!

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu conditia sa folosesti regulamentar faza lunga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mie mi `te adresezi...ma refeream la flash-uri mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mai bine de 3 luni am urmatoarea "configuratie a farurilor" :cool:

Pozitii: BlueVision W5W

( supeeeerrrr frumos arata, un alb placut ochiului, m-ar tenta sa-mi pun pe proiectoare tot asa )

Scurta: X-treme Power H7

( sexy nene, nici nu mai folosesc faza lunga precum o faceam inainte, motiv pt care am lasat becurile originale acolo ca alea inca nu s-au ingalbenit de la folosire )

Lunga: stock H7

( pt flash si un pic de orientare pe aici,pe-acolo merge )

Proiectoare: stock HB4

( sa mor de-am prins o ceata cu ele de cand am masina :lol:, cred ca renunt la ele si-mi pun TFL-uri de la S6 ;) )

...oricum astept sa scap de sarbatorile astea (multe cheltuielie mai faci ca deh, odata e revelu' :P) si pac ma bag sa-mi iau becuri X-treme si pt lunga ca sa fie frumos :D

per total sunt pe DEPLIN multumit de calitatea becurilor achizitionate :( ( desi uni m-au amici m-au crezut NEBUN cand au auzit "scorurile" lor :D )

deci le recomand si altora :wub: !

;) safe

Regards,

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Riddler,

no offence dar ce legatura are postul tau cu becurile de pe Golf5?

Spune-mi, te rog, ce mod de proiectare al luminii ai tu in far pe faza scurta??? Si Golful cum proiecteaza lumina??

Daca ai fi cautat in spate ai fi gasit o gramada de posturi ce se refera la modelele de becuri de care povestesti tu insa pareri din partea unor posesori de masini care au macar oglinda pe far...

Eu iti inteleg entuziasmul insa postul tau este total pe langa, ajutorul lui fiind nul

Mai multa atentie te rog si renunta la "bagari in seama" insotite sau nu de asemenea descrieri plastice

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomandati-mi si mie niste becuri pt faza lunga si de pozitii cat mai apropiate de culoarea xenonului original vw. sau albe. multumesc anticipat

BlueVision de la Philips are 4000K. Daca ai xenon de 5000, nu se va vedea o diferenta prea mare.

Modificat de _kta_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi intr-un fel are dreptate.Pe lupa da efectul xenonului de 4000k! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golful meu intr-un an de zile s-au ars cred ca 3 becuri de la far, de la stop , de la torpedou le-am inlocuic cu becuri noname Nu inteleg de ce se ard asa de repede ? La vechea Dacie am schimbat 2 becuri la 8 ani Sa fie amperajul prea mare la baterie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca PIAA au 4300K si sunt Halogen, am vazut eu in UK.

LE: si ca pret informativ sunt 240ron 2xH7

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin teoretic, omul are dreptate. Si ai venit cumva si cu ceva argumente, ai incercat Blue Vision cu un xenon de 5000?

Pentru Cily si ceilalti care au xenoane pe faza scurta si care nu au fost multumiti de BV, ce la ce temp. de culoare aveti xenoanele? Si eu am aceasi dilema si nu stiu ce halogen sa aleg ptr. faza lunga.

Woozie,

avertisment verbal pentru conduita necorespunzatoare

LXF

acelasi avertisment pentru continuare de flame unde nu avea nici o implicare

Am editat / sters posturile voastre. Rog nu mai lansati vorbe fara a le sustine

Mersi!

Modificat de dudu
Avertisment Verbal !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 6000 K , temperatura la becurile de xenon.

Inainte de a a le scoate aceste Blue vision si a le sparge ( de nervi , nu ca m-ar da banii afara din casa) ma duc sa fac din nou o reglare profesionala a farurilor. Le-am reglat inainte de a schimba becurile pe faza lunga!

Dar impresia mea este ca faza lunga era mai buna cu becurile stock!

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, thx. Cred ca o sa incerc si eu ori un Blue Vision ori un Bosch similar pana la urma. Am xenon de 5000, deci trag speranta sa fie un pic mai bine din punct de vedere al dif. de nuanta. In ceea ce priveste luminozitatea, cred ca e oarecum normal sa para ceva mai chioare, lumina de xenon fiind mult mai intensa. Daca zici insa ca sunt mai slabe decat cele originale, aici apre un semn de intrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate cand spui ca par " mai chioare" pe langa mult mai puternicile xenoane.

Asa mi se pare mie ca sunt mai slabe decat cele originale. Poate ma insel, poate nu sunt montate bine, poate este necesara o noua reglare a farurilor, pentru farurile le-am reglat profesional cand pe faza lunga le aveam pe cele stock. ( care din cate stiu eu sunt tot philips)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!