Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Bun feed-back! :)

Sper ca astfel sa se lamureasca destule probleme si dileme de pe topicul asta

Good job, guys!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru apreciere si multumesc lui Alex pentru ca a avut rabdare sa discutam in frig (ne-au cam inghetat picioarele) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere :D ...oricand.

Si parerea mea este aceeasi despre ele.Din pacate Catalin avand faruri noi cred ca de aici provine mica diferenta de culoare a luminii.La el se vad mai albe.

Oricum eu sunt de parere ca ambele tipuri de becuri sunt cu mult peste cele stock care arata ca niste lumanari :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am trecut si eu de la becuri standard Philips la Philips Blue Vision pe scurta si pozitii si la Extreme Power pe lunga. Am schimbat becurile doar intr-un far pentru a putea face cat de cat o comparatie (tot ceea ce urmeaza nu este decat o parere bazata pe ochisorii mei).

La pozitii Blue Vision este un "must have".

La faza scurta Blue Vision da clar o lumina mai alb-albastruie, lucru ce se observa atat la far cat si la fasciculul luminos de pe sol. Intensitatea creste si ea. Nu dramatic, dar e o diferenta usor sesizabila (as zice dupa ochiometru un 20-30%).

La faza lunga, Extreme Power ofera o crestere clara a intensitatii luminoase (lucru observat privind farul). Temperatura culorii nu as spune ca este schimbata, desi pare mai alba datorita, evident, intensitatii crescute. Nu am avut rabdare sa ma duc intr-un loc in care sa pot observa bine diferentele pe drum, dar din ce am vazut, diferenta este mai mare decat la faza scurta.

In concluzie, este un plus sesizabil la toate capitolele si in consecinta, fiind vorba de lumini, sunt multumit si consider ca a meritat achizitia.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Philips Blue Vision" pe pozitii? hmmm... :icon_thumright:

Acidutzul imi dai si mie un link pls de pe http://philips-shop.ro/ care e pt golf v? ca eu ma gasit ceva pe acolo dar nu sunt sigur care e

Modificat de tzakapaka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

tzakapaka si eu am BV pe pozitii.... de astea vb ... bec W5W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thx dudu astea le.am gasit si eu dar mi se pareau prea ieftine :) ... si ma gandeam ca sunt astea http://philips-shop.ro/details/BECPOZITIEF...er2buc-7328.htm nestiind excat ce tip de bec e...

apropo de asta... exista in manual o pagina unde scrie exact ce tip de bec avem in fiecare loc, sau macar cele mai importante?

esti de aceasi parere cu Acidutzul? e un "must have"? arata bine?

tot pe acelasi site am gasit si pentru proiectoare blue vision... dar din ce am vazut eu e mai complicat putin sa le schimbi si avand in vedere ca pe faza scurta am xtreme power nu stiu cat de bine ar da...

si tot de dat bine :icon_thumright: ... mai am o intrebare... am vazut pentru pozitie spate/frana Vision Plus... oare se vede vreo diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru pozitii/stop frana spate nu se vede nici o diferenta.Le-am schimbat eu doar pentru faptul ca vreau sa aiba viata lunga.

Pe pozitii Blue Vision e un ''Must have'' si chiar pe faza scurta,farul fara lupa favorizand efectul de ''lumanare''....cel putin mie nu imi place deloc..

PS:Si uite asa am decis sa schimb farurile :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adio "lumanari"... welcome blue vision pe pozitii :P

am gasit si eu dupa o tura la mai multe benzinarii... ieftine si fac toti banii...diferenta este foarte mare

multam de sfaturi :D

ps: ce modificari mai putem face la rubrica "lumini"? ... fara sa luam cu lupa sau xenon... gen tips and tricks :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12972ecotlvglobal001ci3.th.jpgthpix.gif

Gama EcoVision... ce lumina alba sau albastra, acum avem si "verde" :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat becurile pe fazele scurta si lunga. Am impresia ca masina a fost echipata din fabrica cu Philips Longer Life pe faza scurta si Philips Premium pe faza lunga. Am trecut la Philips X-treme Power pe ambele faze. Lumina pe sosea e mai alba, mai puternica, mai clara si cu o dispersie mai buna atat in adancime cat si in latime. Desigur, fiecare este liber sa aprecieze daca pretul platit in plus fata de becurile "standard" merita investitia sau nu: cam 35 lei/buc. mai mult fata de Premium si, probabil, aproximativ 15 lei/buc. mai mult decat Longer Life (fata de acestea din urma X-treme Power avand, insa, o durata de viata mai scurta). Este insa evident ca exista un plus de luminozitate si, in acest fel, o siguranta sporita.

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ce fel de bec este cel de la numarul din spate?

thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

conform site-ului celor de la osram, becurile de la numar sun C5W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cateva zile am trecut si eu la X-treme power pe faza lunga .. multumit ... dar nu am observat mare diferenta fata de cele stock... poate din cauza ca bixenonul isi face treaba cum trebuie:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi mi-am schimbat becurile pe faza scurta.mi-am pus PLASMA WHITE 55W-90W.leam luat din DEDEMAN si am dat 23 de lei.afecteaza cu ceva?afecteaza instalatia electrica a masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sunt de 90 sau 55 w?

daca sunt de 90w pe langa faptul ca sunt ilegale ele deranjeaza f mult pe ceilalti orbindu-i.

plus ca degajeaza mult mai multa caldura care in timp poate afecta farul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti da eroare de bec ars ? In mod normal daca nu sunt de 55W calculatorul ar trebui sa se auto sesizeze si sa te informeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi da eroare de bec ars...dar nu de acum.nu e ars nici un bec si imi da eroare.becurile sunt de 55W si degaja lumica ca de 90W cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit pe nicaieri asa ca m-am gandit sa intreb aici.Mi sa ars becul de faza scurta(am xenon de fabrica)cel care se afla in montura de xenon.Am gasit la roata de rezerva o cutie cu becuri si in aceea cutie am gasit 2 becuri mai ciudate.Unul dintre ele banuiesc ca este pentru xenon dar as dori si eu o poza sau daca are cineva o schita cu becul respectiv ca sa nu ma apuc sa desfac farul si sa aflu ca nu se nimereste nici unul dintre becuri.M-am uitat pe acolo si nu mi-am dat seama cum se scoate becul si mai este si vremea urata.Daca ma poate ajuta cineva i-as fi recunoscator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ma corecteze cineva daca gresesc:

pt un GTI 2008 ->

pt pozitii: W5W

faza lunga: H7

proiectoare: HB4

lumini nr inmatriculare (in spate): C5W ? aici am dubii

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a incercat cineva PHILIPS C5W ? (pt nr din spate)

Sunt mai albe decat alea stock ?

sau .. stiti altceva ? caut becuri pentru spate .. cat mai albe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate vrei sa zici Blue Vision c5w.Daca la asta te refereai fii sigur ca sunt mult mai albe decat cele stock! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!