Jump to content

Senzor (switch) pedala frana - probleme


tlc
 Share

Postare recomandată

Arunca un ochi aici :http://vwforum.ro/index.php?showtopic=12911&st=0&start=0. Cred ca vei gasi toate detaliile necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici:

post-21426-1274799987_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult pentru ajutor, dar a ramas pe mine sa desfac ca azi n-am avut surubelnita tip stea :( . ideea e ca nu raman mereu aprinse triplele si o sa am grija cand cobor sa le fac sa stea stinse. problema o sa fie maine in trafic, dar , o rezolv dupa amiaza.

daca tot suntem la frane, am observat azi in timp ce ma jucam cu pedala de frana ca se aude un pacanit dupa ce dau drumu la pedala. vine de undeva din dreptul rotilor fata, e acelasi sunet la fiecare apasare de pedala..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu noutati. am desfacut, l-am scos foarte usor si l-am curatat. si problemele s-au rezolvat. asta dupa ce am ramas fara baterie :icon_cheesygrin:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne spui cand apar din nou problemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce? crezi ca e "pe duca"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man cum adica lai desfacut si lai curatat, te-ai chinuit degeaba mai bine cumpara unul nou e in jur la 40 ron si nu mai stai cu stres ca iti ramane prin trafic aprins si foarte usor nu cred ca lai scos putin probabil la ce incomoda e pozitia in fine.Oricum martorul esp a ramas aprins chiar daca ai curatat switchul nu?

Modificat de makia_velly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala din dreapta mi se pare mai bun pentru ca nu mai are reglaj la tija.

post-1792-1275393687_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala din dreapta e din cele mai proaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

na, asa o fi daca zici tu :D ; mi s-a parut a fi mai robust, ce e drept nu am desfacut modelul asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am avut si eu problema cu switch-ul de la frana. L-am scos prin rotire la dr (parca) fara ca sa scot capacul de sub volan. L-am curatat cu wd 40 si l-am pus la loc. Am scos bornele de la baterie 10 min si s-a resetat si eroarea. A durat cam 15 min. Acum merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare lume. am si eu o problema cu switch pedala frina. se aprinde in bord EPC si nu se mai aprind becurile de frina. daca merg cu el mult se aprinde triunghiul acela cu arcul de cerc pe el adica ESP. In acelasi timp ma uit si la consumul de relantiu si imi variaza(de la 0.6l/H la 1l/h - nu e niciodata constant cind e becul de vaertizare aprins). Daca ii aplic citeva batai la pedala se stinge becul din bord si incep sa functioneze si luminile pe spate. Are cineva idee sa-mi spuna ce draq se intimpla si daca aveti idee cit cost sa-l schimb (piesa(cod de piesa)+manopera) sau daca pot sa-l schimb eu. G4 1.4 16V 2002 motor BCA. uitasem detaliul asta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si alta problema. cautai pe net si vazui ca sunt tipuri de switch cu 2 poli cu 4 poli. eu de unde draq stiu de care sa cumpar sau sa comanda. ca ma banuiesc eu ca nu sunt asa ca si cartofi la magazie :D. multumiri anticipate celui care imi rezolva problema si celor care participa :P :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu putina dibacie il poti schimba singur. Uita-te la D.I.Y.-ul de la Skoda Octavia 1, este la fel. In privinta tipului care il ai pe masina, cred ca ar trebui sa arunci o privire la pedala, altfel nu stiu daca iti poate raspunde cineva... Cel cu 2 pini este dreptungiular si negru, iar cel cu 4 este rotund si poate avea diverse culori (mov, verde etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CEl cu 2 pini e la ambreiaj, si cel cu 4 la frana indiferent de forma. Vezi cateva pagini mai in spate ai codul si pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La midocar, pe origine, am dat eu acum vreo luna in jur de 45 ron; montajul ma costa dupa spusele lor circa 100, dar am rezolvat-o frunos in parcare cu un coleg si o sticla de cola; e o pozitie mai incomoda de lucru; dar nu e foarte greu, dureaza 20-30 de minute, daca nu te pricepi; deasupra pedalelor ai un capac de plastic prins in 4 suruburi, il dai pe acela jos si o sa gasesti piesa undeva pe la jumate;se scoate prin rotire spre dreapta cred; oricum tu alegi unde sa il schimbi

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi frumos lume pentru ajutor. in week-end-ul asta o sa ma bag si eu sa-l schimb ca am vazut ca nu e mare scofala. ce draq doar sunt si eu ditamai ingineru mecanic cica :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat si eu switch-ul deoarece s-au aprins ieri senzorii ABS si ESP la bord si in plus stopul de frana functiona continuu fara sa apas pedala de frana.Am schimbat si s-a stins martorul ABS din bord...urmeaza sa se stinga si martorul ESP...cred :lol:

Am demontat plasticul de deasupra pedalelor care are 3 suruburi si am scos switch-ul prin rasucire din locasul lui,am scos mufa din el si asta a fost.

Pret switch...50 de lei,manopera 0 lei ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca esp nu se stinge trebuie resetat ,sau incearca sa scoti borna de la baterie sa o lasi 10 min asa si vezi daca iti mai apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se stinge nicicum,se pare ca este un senzor ceva de vina,o sa vad cum rezolv.Bye.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci cum am promis o sa postez codul de pe piesa (switch pedala frina) pentru masina mea.Lam schimbat in maxim 20 minute. sa nu va imaginati ca am gasit original. e un SRL ca de fapt multe altele :blah_:. asta scrie pe piesa original data jos :1J0945511C bineinteles cu sigla VW audi pe ea :). sper sa fiu de ajutor cuiva.a si apropos nu a fost nevoie sa resetez calculatorul masini. a disparut de la sine problema, adica nu se mai aprinde nici un fel de led in bord

uitasem de pretul piesei noi :) 45 rom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma problema mea nu era de la switch,care oricum l-am si schimbat.Martorii ABS si ESP se aprindeau de la un senzor de viteza.Am schimbat si acuma este OK totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am cumparat switch-ul. Supriza: de la reprezentanta - Quark Motors. De fapt surpriza a fost pretul. 37 RON. Reducerea de 20% la piese de schimb pt masinile peste 5 ani e super fitza. E mai ieftin decat la dezmembrari. Urmeaza doar sa il montez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!