Jump to content

nivel ulei


Mscatul
 Share

Postare recomandată

am si eu o intrebare am facut ultimul schimb de ulei acum vreo 6 mii de km si de atunci pana acum mi-a mancat ceva ulei cam 4-5 mil pe joja sunt nitel surprins pt ca nu scoate fum si merge bine evident o sa completez dar credeti ca e ok? Unii spun ca da mai ales la un golf 3 1.4 L 94' altii spun ca nu si ca daca totul e ok nu ar trebui sa manance ulei de la un schimb la altul.Si inca o intrebare la cat se face un schimb de ulei in mod normal eu i-am pus un castrol semi sintetic si cei de la service ziceau ca pe la 4-5 mii sa-i fac schimbul dar mi s-a parut un pic aberant ca atare am zis ca o sa-l schimb la 7k ce parere aveti?

PS Imi cer scuze daca subiectul a mai fost discutat am cautat dar nu am gasit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum maxim de ulei: 1l la 1000km(conform manualului)

Schimb 15.000 km conform reminderului pt service

Am adaugat Duralube si am schimbat uleiul dupa 15.000 fara nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golful din semnatura, ulei semisintetic 10W30, schimb la 15.000, completez aproximativ 100 ml la 5000 km.

:) In mod normal nu curge nimic sub masina, dar cind am venit din concediu (ea stind in garaj doua saptamini nemiscata) am gasit o pata destul de mare de ulei dedesubt, si am completat cu vreo 300 ml. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa vezi pe unde pierde uleiul.Consumul de ulei este normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar mai fi si ink o chestie : vremea de afara : daca afara este cald uleiul se dilata iar daca este frig el se contracta , e normal sa se intample asa si poate si de aici nivelul pe joja variaza (asa se intampla la mine : am ulei valvoline 10/40 [ nu variaza f mult 2 max 3 gradatii ] ) sau poate pierzi ulei pe la etansarea baii de ulei , filtru sau buson . baga-te si tu sub masina , vezi daca sunt urme de ulei - e posibil sa fie ceva ulei dar "uscat", vezi totusi k zona sa fie relativ uscata . daca pierzi ulei ar trebui sa fie ceva picaturi pe baia de ulei !!

Mai poti sa incerci asa : verifici niv de ulei , apoi o lasi sa mearga putin dupa care il verifici dupa un timp dinou dar sa nu lasi motorul sa se raceasca de tot , sa fie ink caldut si ai sa vezi k nivelul de ulei o sa fie ceva mai ridicat la a2a masurare .

Sa nu excludem nici uzura motorului care probabil are ceva km daca nu a fost refacut din '94 pana akum (apropo cati km are ?! ) si e posibil sa manance ceva ulei chiar daca nu este vizibil nici un fum ALBASTRU pe toba ! daca se intampla asa masina va merge in continuare bine , ii scade putin puterea si in unele cazuri va consuma si mai putina benzina .

Ai putea sa ii verifici si tu compresia la motor , in felu' asta vei sta mai linistit .

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum maxim de ulei: 1l la 1000km(conform manualului)

Schimb 15.000 km conform reminderului pt service

Am adaugat Duralube si am schimbat uleiul dupa 15.000 fara nici o problema

1l la 1000Km??????????????

Esti sigur ca nu este cu 4 zerouri??

Modificat de milika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de offtopic dar cum sa consume 1 LITRU DE ULEI LA DOAR 1 . 000 KM ?!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul se refera la motoarele uzate, nicidecum noi.Este consumul maxim pe care constructorul il da fara sa faci vreo interventie la motor.Binenteles ca la un asa consum trebuie sa segmentezi motorul.Consumul este dat in manualul tehnic pe care il detin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK . asta e deja altceva . Acum nu cred k o sa iti mai conteste cineva datele :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

da am gasit si eu in manual ca mananca 1l de ulei la 1000 km, mai ales vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

am parcurs 2500 km de la ultimul schimb de ulei iar cand am verificat nivelul (dupa vreo luna) joja ea uscata. am completat 1 litru ca sa ajunga la nivel. ma uit mai tot timpul sub masina da nu vad nici o pata, nu curge pe nicaieri. incep sa-mi fac griji :) e normal sa consume atata? cineva zicea ca consumul de ulei e de 1l la 1000km. eu am un vento cu motor ABS de 1.8 injectie benzina 90cp. merge super bine da ma ingrijoreaza consumul de ulei. urmeaza cumva vreo segmentare? cam cat m-ar costa in service?

mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut omule negru :blink: (misto suna...)

Referitor la problema ta, e indicat de acum incolo sa verifici frecvent uleiul si multe altele, asta e, avem masini cu niste ani si niste km, parerea mea ca e o tampenie afirmatia un consum normal de 1 l/1000 km, sigur ca un motor uzat consuma ulei (mai mult sau mai putin), dar nu e deloc ok daca asa.... Ma rog, parari si pareri, pe mine unu ma cam dispera ce zic tot felul de carti in tot felul de situatii (vara-iarna etc)

Eu la acelasi motor ABS am avut un consum de 5-6-7 sute de grame la 1000 km (mers sportiv oras si afara). Acum vreo 2 luni (225 500 km la bord reali) am rezolvat problema prin inlocuirea semerigurilor la supape si inlocuirea garniturii de chiulasa si cea de la capacul motorului. De atunci nivelul la ulei e nemiscat de 1200 km, masina e simtitor mai nervoasa, a scazut putin si consumul (acum e 6,3-6,8 pe ruta SB-Buc mers rapid -3 ore max - si 9-10 in oras, in general pe distante mici si motor mai mult rece). Mecanicul meu superinginer e foarte incantat (chiar socat) de starea excelenta a supapelor si a motorului avand in vedere nr km.

Iti recomand deci sa faci intai verificari (cat ulei consuma exact sau daca pierde pe undeva) si daca motorul e bun, compresie buna, consum benzina normal si vrei liniste si cu uleiul, fa si tu operatia asta, dar atentie cu ce mecanici lucrezi si ce piese bagi in masina. De preferat semeringuri la supape si garnituri (chiulasa si capac) marca Victor Reinz sau Elring. Ulei Castrol Magnatec si filtru de ulei Mann. Preturi aproximative : 20 lei toate semeringurile; 40 lei garn. chiulasa; 8 lei garn. capac motor (iei si un silicon rosu pentru asta - 6 lei) ulei Castrol cam 150 lei 4 L, filtru vreo 25 lei, probabil o sa pui si lichid de racire nou - 55 lei 4L, iar la manopera discutabil...2-3 sute de lei, mecanicul meu e prieten de familie si deci...

Ciao !

Mult succes :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la problema ta, e indicat de acum incolo sa verifici frecvent uleiul si multe altele, asta e, avem masini cu niste ani si niste km, parerea mea ca e o tampenie afirmatia un consum normal de 1 l/1000 km, sigur ca un motor uzat consuma ulei.....

Afirma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de problema asta cu 1L ulei la 1000 km inca mie mi se pare o tampenie, dar rectific, nu a ta Paul sau a altui coleg, eu nu scriu pe forum ca sa creez discutii inutile /contradictorii/inducere in eroare.....asa cum multi de aici m-au ajutat, incerc sa ajut si eu.

Ma refer la unii producatori/manuale/service-uri/mecanici (si nu doar VW) care spun ca e ok sa mergi cu un motor care consuma chiar 900-1000 grame la 1000 km fara sa faci interventii la motor. Mie unu nu imi place sa ma ghidez dupa o vorba de pe la noi : Las' ca merge si asa.....

Eu zic (parere personala) ca e indicat sa faci anumite interventii la motor (ce am facut eu-cum spuneam ceva mai devreme-sau o segmentare, sau chiar mai mult) din momentul in care incepe sa consume ulei simtitor (de genul 300-400 grame la o mie km), altfel daca le faci in mometul in care ai consum atat de mare (1l/1000km) s-ar putea sa fie prea tarziu si ca sa mai aduci motorul la un nivel bun sa trebuiasca sa bagi o gramada de bani in el.

Si cu un pic de noroc si cu putini bani zic eu, bagati (la timp) in schimbarea semeringurilor la supape si garniturii chiulasa de exemplu, se poate sa ai un motor cu 226 mii km la bord care sa nu consume ulei, sau oricum nesemnificativ, sa traga excelent si sa aiba un consum de benzina ca cel dat in cartea masinii....Si eu urasc "Masina mea nu consuma gram de ulei"...dar daca sa zicem completezi la un schimb de ulei jumatate litru...e corect sa spunem ca masina nu consuma ulei.

Imi cer scuze inca o data lui Paul sau altor colegi care s-au simtit jigniti cu ceva... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult Paul si Ventolino. Saptamana viitoare am sa fac o vizita la mecanic sa vad ce zice si el. am sa va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!