Jump to content

lumini bord.....problema


sharky
 Share

Postare recomandată

am modificat iluminarea bordului....am folosit 16 leduri super bright(4 perechi a cate 4)...le-am probat in casa pe o sursa de 12v 1 A...iar cand le-am pus pe masina lumineaza mult mai slab...care este problema....nu este normal sa se intample asha :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil care regulatorul de lumina din bord sa nu mai dea curentul maxim de la baterie cand e dat la maxim. Alta cauza nu vad. Am observat ca la majoritatea masinilor vw golf apar probleme cu regulatorul ala. Ar fi o idee sa masori cu un aparat de masura ce tensiune iti vine dupa regulatorul ala (potentiometru). Ciao. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Sigur problema e la potentiometrul de rgelare a iluminarii bordului.Ceva similar am patit cand am schimbat casul de pe masina cu altul care lumina mai slab in bord decat alimentat direct la baterie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea nu are asha ceva...si la baterie se vad la fel....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e posibil ca sursa ta de 12v sa dea ceva mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai.....sunt leduri care trebuie alimenate la 3 v...deci...am pus 4 in serie....le-am alimentat la o sursa de 12v 1A...si lumineaza perfect.....o sa pun si niste poze.....cand le-am pus pe masina....am contatat ca lumineaza mulkt mai slab.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia incearca sa le pui in paralel cu rezistenta de 130ohm pe fiecare led sa vezi diferenta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le pui in paralel

Nu-i valoare fixa acea rezistenta: depinde de tensiunea pe care vrei s-o ai la bornele ledului (minim 1,5-2V) si de curentul de lucru al acestora care difera de la model la model. Altfel te risti sa le arzi sau sa lumineze slab / deloc.

De exemplu, pentru Ubat=12V, Uled=3V si modelul de led cu Iled=10mA, rezistenta de inseriat rezultata e de 900ohm.

Modificat de Viorel C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu toate au 3v viorele....eu pe aparat am dat cam 2,2 -2,5 -2,8....la 3 aproape se ard...

difera de la led la led ca si milicandelele de altfel...

Modificat de armando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si tu o poza cu bordul iluminat noaptea. Si inca ceva, le-ai pus in loc de becuri sau ai facut iluminare din spate (backlight)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa-i. Nici macar daca-s de acelasi tip nu se deschid la fel la aceiasi tensiune...Dar 3V a fost invocat de sharky asa ca l-am folosit si eu pe post de exemplificare. In aceeasi idee si 12V e tot o valoare teoretica. Ideal ar fi de masurat tensiunea in punctul in care se intercaleaza ledurile ca sa poti afla apoi exact rezistenta necesara.

Modificat de Viorel C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si tu o poza cu bordul iluminat noaptea. Si inca ceva, le-ai pus in loc de becuri sau ai facut iluminare din spate (backlight)?

am sa fac si niste poze....am pus la cineva in masina pe rosu si bordul albastru...si la mine cred ca voi pune albastre peste tot ptr ca alea albastre au mai multe milicandele....si .. eu am cam dat tot ce era frumos de pe masina din interior....(casetofonu la hoti, panou de caldura ala cu kamei pe un bandou dreapta fata de aripa si butoanele rosii moka la un preten)

dar o sa fac si la mine ceva asa fara sa ma obosesc prea tare...si daca imi ies planurile pe viitorul mk2 un backlight tare si multe alte inventii :D :D :P

Modificat de armando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe mine ma bate gandul sa-mi cumpar niste ceasuri de G2 cu iluminare pe plasma. Am vazut poze pe forum de la membrii care au si arata super fain. Dar sunt scumpe rau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sharky, de unde stiai tu care pin din mufa din bord e cel cu +12V? Ai vreo schema electrica doar cu bordul? Eu am tot incercat sa urmaresc cablajul si sa inteleg... dar este foarte complex... am descifrat doar o parte din el. Voi pune si o poza ca sa intelegi ce vreau sa spun...

Poza e la adresa: http://www.speedyshare.com/773188465.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile superbright cer 30 mA sau mai mult. Cind le-am testat incepeau sa lumineze normal de pe la 3.2 - 3.5 V. Eu le-am pus 330 ohmi in serie cu fiecare (considerind ca alternatorul baga cam 13.6 V ) si merg ok de aproape 1 an. Si le-am pilit capatul in forma de lentila sa nu mai focalizeze. Singurul dezavantaj e ca nu-si mai face treaba cum trebuie butonul de reglat intensitatea luminoasa in bord.

Cum ai incercat tu cu ele in serie e ok teoretic, doar ca ledurile nu sint identice intre ele si n-o sa lumineze la fel. Iar daca crapa vreunul se sting toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea este ca se aprind toate...dar foarte slab......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea este ca se aprind toate...dar foarte slab......

Ideea e ca tot va trebui sa dai bordul jos :)

Masoara ce tensiune scoate in gol sursa ta de 12v/1A...daca sint 12V atunci chiar e ciudat ;) Eu cred ca o sa-ti arate in jur de 16-17 V. Daca am nimerit incearca si varianta mea cu rezistor de 330 ohmi in serie cu fiecare led si-ti garantez ca n-o sa ai probleme. Si inca ceva: 16 buc??? mie mi-au ajuns 5, orientate strategic sa lumineze uniform.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!