Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

un pret corect daca are pana in 200.000 km reali si nicio problema majora la verificarea completa in reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E frumos Passatu, apropo ceasurile (instrument cluster) de Passat 2010, au fost puse oare, incat nu are si volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu , asa sunt cele fabricate in 2009

doar cele cu data de fabricatie dupa 2010 ( si nici alea toate ) au si volanul nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si a mea e din 2009, si nu are...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e fain passatul, e un sportline. si eu tot sportline mi-am "tras" dupa ce mi-am pus bandouri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr acelasi nr de km si aceleasi dotari ca regula , am observat ca berlina fata de break e cu aprox 1000 euro mai scumpa

in rest la pret trebuie tinut cont de dotari - de la jante aliaj si starea lor, la anvelope si starea lor, tapiterie , volan , facilitati prezente sau absente , uzura , curatenie , etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Sunt student in UK si doresc sa achizitionez un B6 2005-2006 in viitorul apropiat insa am cateva nelamuriri...

Aceste masini sunt dotate cu filtru de particule si au euro5?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea din 2006 nu cred ca au filtru de particule, doar astea din 2008 in sus. Dar nu e sigur, asteapta sa vedem ce zic si alti colegi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat-ul celalalt, fabricatie 2006 nu am filtru' de particule. Cum a scris mai sus si colegul xDaniel, cred ca doar cele fabricate dupa anul 2008. La cel din 2009 am filtru' de particule pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si Passat-uri B 5.5 cu filtru de particule, cum sa apara doar dupa 2008?

Codurile motor BMP, BMR, BUZ, BLS au filtru de particule si s-au fabricat de prin 2005-2006.

Pentru Euro 5 e nevoie de o masina fabricata cel mai tarziu in 2009

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si Passat-uri B 5.5 cu filtru de particule, cum sa apara doar dupa 2008? Codurile motor BMP, BMR, BUZ, BLS au filtru de particule si s-au fabricat de prin 2005-2006. Pentru Euro 5 e nevoie de o masina fabricata cel mai tarziu in 2009

deci exista totusi sanse sa fie euro 5 si cele din 2006?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Euro 5 au doar cele incepand cu 2009 cu motoare CR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cand pun contactul se parind toti martorii de maxi dot, inclusiv si cel de la filtru, asa mai poti sa vezi (daca ai posibilitatea sa o vezi fata-n fata) daca are sau nu filtrul de particule, iar toba finala nu este plina de funingine(cel putin la mine nu s-a depus nimic pana acum).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a vrut sa spuna cel mai devreme..............cel putin la varianta diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au filtru de particule si cele din 2005 si 2006 dar nu toate! Cele cu serie de motor BMP si BMR au filtru de particule! Al meu e 2007 si are.E 5 numai dupa 2009!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca samsarul nu a platit inca TVA-ul pe masina pe care o vinde, asta inseamna ca sunt eu nevoit sa il platesc in momentul in care incep procedurile pentru inmatriculare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu

TVA-ul este doar atributia firmei care cumpara si vinde

persoana fizica , care cumpara masina de la samsar , nu are absolut nicio obligatie in acest sens

in cel mai rau caz daca il prinde cineva ca nu a platit , etc , e intre firma pe care a cumparat masina si finante

pe astia nu ii intereseaza decat banii de la firma , nu au ei treaba ce a facut firma cu produsele vandute ptr care nu a achitat TVA

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva nu se leaga. In momentul in care mergi la Fisc si vrei sa platesti impozit, nu trebuie sa faci dovada ca TVA este platita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa se lege ?

TVA-ul este taxa pe valoare adaugata si este un procent fix in functie de tipul de produse ( la noi 24% standard actual , dar si mai mic la unele produse alimentare , sau la publicatii , etc , nu intram in amanunte aici )

el este platit doar de firmele care sunt platitoare de TVA si nu de noi, cumparatorii finali , persoane fizice obisnuite

mergi intr-un market si cumperi un televizor sa zicem

tu platesti pe el 1000 de lei

firma care l-a vandut catre tine e obligata sa plateasca , catre stat , TVA pe diferenta dintre pretul cu care l-a vandut si pretul cu care l-a achiztionat , deci pe adaosul pe care l-a pus asupra produsului

asta pentru ca in momentul achizionarii produsului purtator de TVA , firmei i se deduce TVA-ul din pretul de achizitie , urmand ca atunci cand il vinde sa plateasca TVA pe pretul cu care il vinde , de aici rezultand plata TVA-ului pe diferenta de pret ( cumpararare - vanzare )

daca firma vinde produsul si nu plateste TVA catre stat pe el , atunci exista doua variante :

- ori ramane datoare cu TVA la stat si de scapat nu scapa

- ori face smecherii cu firme fantoma , inchise, etc

in oricare din situatii , cumparatorul produsului , persoana fizica obisnuita , nu are absolut nicio treaba cu ce face firma respectiva , e pe barba lor cum se spune

la fisc cum zici tu , de fapt la organele fiscale locale legate de primarie si nu de administratia financiara , platesti impozitul tau ca persoana fizica ptr masina pe care o declari

nu ii intereseaza pe ei cu cat ai luat masina , cate roti are lipsa si daca vanzatorul este infractor urmarit de FBI , ci doar tipul de masina si motorul

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vanzarea auto-moto SH , intre persoane fizice include si Tva-ul in pretul final.

In situatia in care cumperi de la o firma, aceasta are obligatia sa scrie pe factura pretul final, Netto (fara Tva) sau Brutto (cu Tva),

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In graba, am uitat sa specific ca as dori sa cumpar masina pe persoana juridica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la noi in tara :

ori esti firma neplatitoare de TVA si daca vinzi de pe firma , pe factura scrie asta

caz in care nu poti cumpara masina fara TVA de dincolo ca nu esti platitor , deci cazul dispare

ori este firma platitoare de TVA si daca vinzi de pe firma , pe factura scrie si valoarea TVA-ului

si firma e obligata sa vireze TVA-ul statului

ori cazul de fata

cumperi masina pe firma platitoare de TVA de dincolo , ti se da masina fara TVA

o aduci in tara

firma dispare sau nici nu exista

o vinzi de la persoana fizica la persoana fizica

si restul e pe barba celui care a facut manaria cu firma fantoma , si in nicun caz a celui care cumpara masina

edit later :

adica ai firma si vrei sa cumperi masina pe firma ?

esti paltitor de TVA ? mergi dincolo si ia-ti masina pe firma ta direct

altfel trebuie sa iei de aici de la firma care au platit TVA-ul , altfel nu iti pot da factura cu TVA

altfel , in momentul cand taie factura si nu o inregistreaza ,deja fac evaziune nasoala si e penala rau

hmm ... cum de aveti firme si nu stiti niste notiuni economice de baza cum e TVA-ul ... ?

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa iti explic pe scurt:

- Deranjul si cheltuiala ar fi mult prea mari sa ma duc pana in Germania sa cumpar masina;

- firma nu este a mea;

- notiunile de baza le am, stai linistit. Masina se poate trece printr-o consignatie pentru a putea fi cumparata pe persoana juridica, dar asta ar insemna ca samsarul sa fi platit deja, asa cum s-a si obligat, de altfel, TVA-ul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe bune daca ai inteles ceva ...

scuze dar eu nu ma mai bag in discutia asta

bafta cui cumpara masina , cel cu firma ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!