Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Salut! Doresc sa ne achizitionam un Passat si variantele ar fi Passat din 2009 aduse din Germania, cu Euro 5, dar ma gandesc ce sa aleg intre 2.0, 140CP 6 viteze si 2.0, 110 CP, 5 viteze. Puteti sa ma ajutati cu recomandari, va rog, (ma intereseaza mai ales fiabilitatea)? Link-urile sunt astea: http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C22029381.html si http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C21922229.html . Va multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Doresc sa ne achizitionam un Passat si variantele ar fi Passat din 2009 aduse din Germania, cu Euro 5, dar ma gandesc ce sa aleg intre 2.0, 140CP 6 viteze si 2.0, 110 CP, 5 viteze. Puteti sa ma ajutati cu recomandari, va rog, (ma intereseaza mai ales fiabilitatea)? Link-urile sunt astea: http://www.autovit.r...-C22029381.html si http://www.autovit.r...-C21922229.html . Va multumesc frumos!

Salut,aici depinde de criteriile tale,ca putere ,ideal este cel de 140cp,sau daca vrei consum foarte redus cel de 110cp,amandoua motoarele sunt foarte bune si fiabile,treaba este ca aproape toate masinile aduse din strainatate si puse la vanzare imediat au un numar foarte mare de km care sunt da-ti inapoi,sunt masini de bisnitari,acum vazand al 2-lea anunt vad ca masina are 180.000 km fiind din 2009,facuti in 2 ani jumate,banuisc ca sunt adevarati!!!!prima are 160.000 e posibil sa aiba mai mult,la o masina adusa din afara poate sa aiba si 300.000 si este perfecta nici nu se cunoaste,dar in 2 ani si ceva banuiesc ca mai mult de 180.000 nu se pot face,numai daca nu a si dormit in ea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si merci frumos pt raspunsul prompt!

Pe mine mai ntereseaza mai mult consumul scazut si mai putin caii putere. Totusi la cea de 110CP am auzit de o masina similara careia la 180k i s-a schimbat volant, ambreiajul si distributia. Ma mai gandeam ca motorul de 140CP este m mai "matur" decat cel de 110CP. In aceste conditii, prima mea optiune cred este cel de 140CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fmcosmin

Daca o sa cumperi masina din auzite...vezi ca toate motoarele CR sunt de 2l. Daca la 180k a schimbat volant inseamna ca a fost foarte buna. Asta in cazul in care a fost la primul schimb de ambreiaj. Distributia, asta o schimbi la kilometrii si nu are legatura cu fiabilitatea si maturitatea.

Incearca sa fii mataluta un pic "matur" si cauta una sub suta de mii de km. Si acolo ai mari sanse sa ai probleme cu ambreiajul, nu stii cine si cum a exploatat masina. La o masina sh trebuie sa ai punga deschisa la orice ora, nu conteaza ca are numai un an sau doi, atata timp cat are km...

Nu este masina de afara adusa la vanzare cu mai putin de 200k de km, hai 150k.

Succes si vezi ca banii au ''mare valoare'' in zilele noastre si vin vremuri si mai grele de atat.

ps sper sa poti citi si printre randuri, nu vreau sa ti aduc vreo ofensa sub nicio forma. Si repet (am mai spus acest lucru) uitati de masinile astea la acest pret. Tu ai vinde masina luata de noua dupa doi ani la juma' de pret?

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta depinde in ce conditii a fost condusa.....eu am una de 110CP Bluemotion si sunt foarte multumit, am 170000 si merge perfect.

am avut de 140CP (euro4) si consumul este semnificativ mai mare...asa ca iti recomand cu incredere cea de 110CP Bluemotion, este suficient pentru noi in Romania si la drumurile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat consuma mai putin varianta 2.0 tdi 110 cp??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, uite ca si preturile sunt altele. Plus ca masinile sunt TL, ca daca erau CL puteau fi cu niste sute bune mai mult.

Asta spuneam mai sus, o masina buna costa bani, chiar daca are km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uau masina din 02 2010 adica nici 2 ani nu are si deja 156.000km,uite sa se poate si asa ceva,va dati seama cele din 2007 de exemplu!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal, in Germania se fac cam 60k-80k km pe an.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am adus-o pe-a mea avea 161.000 km si 3 ani si 2 luni vechime :) 50.000 pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina are exact 1 an si 10 luni,mai pune si cand a fost cumparata de samsar care acesta o tine curata bec si nu umbla mai deloc cu ea,nu este in regim normal ca la fostul proprietar,asa ca cele care sunt din 2006(un exemplu)si la numarul de km scrie de pilda 136.000 sau 150000 in realitate ar avea 400.000 km +sau -, normal cele aduse proaspat in tara si la vanzare imediat,dar cele din 2003 , :o nici nu vreau sa ma gandesc !!!!!!!

Modificat de Pararazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal, in Germania se fac cam 60k-80k km pe an.

Cand am cautat prin 2009 Passat SH marea majoritate a masinilor gasite prin targ (in jur de 90-95%) erau cu km dat peste cap. Le verificam cu VCDS-ul, nu mai stiu ce vers. aveam. Daca faceam media km rasportati de VCDS imi iesea cam 70.000 km/an, cum zici si tu. Bineinteles, masinile erau toate cu sub 100-120k km pe bord. In 2011, la aceasi verificare, foarte rar am gasit vreo masina cu km dati peste cap. Morala: Samsarii au devenit mai seriosi, nu mai smenuiesc masinile aduse... :)) sau, mult mai probabil, si-au updatat sculele de masluit... :)

Nimeni nu-i tampit sa dea o masina scumpa pe nimic, mai ales daca a fost multumit de ea

Uau masina din 02 2010 adica nici 2 ani nu are si deja 156.000km,uite sa se poate si asa ceva,va dati seama cele din 2007 de exemplu!!!!!!!!!

Kilometrajul acesta este absolut normal pentru o masina din V. Nu este nimic deosebit. Era deosebit daca avea peste 200.000 km, dar la 156.000 e normal, poate putin peste medie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cel putin prin orasele mari....sau samsarii cu experienta, asa procedeaza. Altfel, am gasit masini o gramada, cu diferente mari, intre ECU si Instrument cluster - bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in momentul de fata sunt "profesionisti".......modifica si in ECU si nu se vede nici o diferenta ( doar cea admisa ). Cand am cautat eu in vara, am verificat cel putin 20 de masini, doar doua erau cu km reali, iar cea mai "naspa masina" gasita, a fost una din 2009 cu 340000 inregistrati la ultima verificare in reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAutati o masina cu DSG, si calc cutiei stocheaza KM dar aia sunt fff greu de modificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si masini cu km putini,dar dupa cum stiti in DE se fixeaza pretul dupa km.Masina mea la 8 ani avea 130.000.O medie de 16250 pe an.A apartinut unui tinerel trecut bine de 70 ani.Am avut noroc ca prietenul luase de la parcul respectiv multe masini si i-au facut o reducere de 1000euro.Vrei masina buna te costa in plus..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur s-au specializat in a sterge complet km adevarati defapt majoritatea apeleaza la service-uri ,logic cunoscandu-se intre ei,un exemplu este si acela cand pun in anunt pe autovit:"ACEPT ORICE TEST", a fost si cazul cu cateva pagini in urma unde samsarul erea pe mana cu tipul de reprezentanta VW pentru verificarea istoricului!!!asa ca nu exista ca in 2011 toti samsari sa se fi "pocait" :lol:

Modificat de Pararazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu m-am riscat si mi-am luat masina din semnatura acum o luna de la un samsar, dupa 2 luni de cautari si cam 20 de masini vizionate. M-a cucerit trapa :icon_cheesygrin:.

Multumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi cand am achizitionat-o :icon_thumleft:.

Are 160K reali, 90K in bord, am facut 4000 km pana acum si nu am avut nici o problema, sper sa ramana asa. Sunt foarte multumit de consum 4.6-4.7 in afara cu masina plina, 5+bagaj; 7.5-8 in oras.

Cam multa bataie de cap cu actele, samsarul a fost de cuvant si mi-a trimis fiscalul prin curier a doua zi. Nu stiu daca toti ar face la fel, poate ca unii vor profita sa mai ia niste bani sau nu sunt in regula la primarie, eu as fi atent la aspectul asta!

PS: Masina cica a fost adusa fara roata de rezerva. Ce tip de janta se potriveste, din cate am citit e 5x112? Dar nu stiu la ce se refera J-ul si ET-ul.

Bafta la achizitie!

Modificat de c2011
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

In sfarsit, s-o stapanesti sanatos, sa te bucuri de ea cat mai mult si sa nu ai parte de nici un fel de probleme. :)

Uite aici un link in legatura cu jantele -> http://www.volkswage...tallfelgen.html , in principiu ET42 si 6.5J, R16, aceea este prinderea 5 *112.

Numai bine,

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAutati o masina cu DSG, si calc cutiei stocheaza KM dar aia sunt fff greu de modificat.

Mi-a fost frica, si inca imi este, de o masina SH cu DSG Am fugit de ele desi cutia in sine imi place foarte mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HELLO,

As vrea niste pareri de la voi , am urmatoarea problema , vreau sa mi iau o masina sh , si nu stiu ce sa aleg.

Ce vreau eu , vw passat 2009 2010 2.0 tdi 140 vreau toate gadgeturile, sau tata sa dus deja sa vada un Audi a6 2007 spre 2008 114000 km reali unic proprietar Romania destule dotari , navigatie ,etc pret 13800 euro , aproape ma convins si pe mine . Bani dispun de 14000 maxim , as aprecia foarte mult daca m ati ajuta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca Audi A4 B8 2.0 tdi din 2009. La 14.000 te incadrezi la o "scula" de asta.

Personal nu as da 14.000 pe Passat si nici pe Audi A6 care deja e un model invechit.

http://www.autovit.ro/audi-a4-C21857585.html

La asa ceva ma refer..

Atentie la nr de km, is cam date toate inapoi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de raspuns, ma gandesc si la a4 ,dar revenind la a6 unic proprietar masina luata noua din Romania ,zice ca are 114000 de km majoritatea facuti prin Germania Austria Italia , el avand firma in Romania , ma ingrijoareaza ca sunt facuti in Romania si este masina cam forjata , motor 2.0 tdi . manuala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica istoricul la reprezentanta sa fii sigur ca are km reali. Daca are firma in Ro si e umblat mult in afara imi vine greu sa cred ca are doar km aia. Vezi la cati km are ultima revizie la reprezentanta.

Eu raman la parerea mea ca nu as da banii astia pe Passat sau vechiul A6. Mai bine A4 sau 320d cu facelift, euro 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!