Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

La reprezentanta se pot afla informatii despre istoricul service doar de catre proprietar - nu costa nimic dar nici nu se pot primi informatii tiparite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa comentez, dar dupa seria de caroserie masina a fost produsa in 02.03.2009 si codul motorului ar trebui sa fie CBDC- 2.0TDI CR 110CP. De ce nu ti-a spus seria motor, sau nu ai putut tu sa o vezi pe motor?

Cel putin interesante afirmatiile tale, e clar daca au fost lovite nu au fost reparate pe asigurare si au pregatite ,,tipla'' pentru vanzare. Asta este, de ce nu mergeti voi sa va faceti o idee si de masinile - abandonate leasing? Nu ca acolo ar umbla cainii cu covrigii in coada!

Masina am avzut-o acum 5-6 zile,nu m-am uitat la seria de motor,in schimb l-am sunat acum 2 zile si i-am cerut seria de motor,nu a vrut sa o dea,o tinea ca mergem la porsche.La firmele de leasing nu gasesti absolut nimic,arata mai rau ca masinile din targ,pe bord km putini insa la interior arata ca dupa reazboi .Pe net toti cei care se bat cu pumnul in piept ca sunt unici proprietari de fapt sunt revanzatori si daca tot cumpar una de la revanzator macar sa fie rulata afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate zice cineva seria de la motor unde este scrisa pe caroserie? Pe brief am inteles ca nu ar fi trecute la cele de FR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seria motorului nu poate fi scrisa decat pe "motor", nicidecum pe caroserie...iar la masinile din Franta, intradevar, NU este trecuta seria motorului in acte.......dar de ce e asa de importanta seria motorului ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seria motorului nu poate fi scrisa decat pe "motor", nicidecum pe caroserie...iar la masinile din Franta, intradevar, NU este trecuta seria motorului in acte.......dar de ce e asa de importanta seria motorului ???

Da ce cumperi? Doar caroseria? Dupa cum v-am mai spus motoarele sunt consumabile, deci pot fi schimbate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai.....fiind consumabil, ce sens are sa treci 4 serii de motor in acte ???

....tocmai din cauza asta nu se trece seria in acte, pentru ca este consumabil, dar tipul motorului la unele tari europene se trece fara discutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tip-ul motorului e una, seria e alta, in ce acte nu se trece?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu sa fac diferenta intre tipul motorului si seria motorului.....

Imi poate zice cineva seria de la motor unde este scrisa pe caroserie? Pe brief am inteles ca nu ar fi trecute la cele de FR.

colegul nostru intreba unde este trecuta seria motorului pe caroserie.........de unde a venit si raspunsul meu de mai sus.

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles perfect afirmatia ta, eu te-am intrebat de importanta seriei motor. Colegii de la RAR cand fac autentificarea ce ar mai verifica? La autoturismele vechi unde nu se poate identifica seria motor, se scrie fara serie, iar tipul motorului trebuie respectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cunosc procedura la RAR cat se poate de bine........si daca citesti putin "printre randuri" vei intelege ce am vrut sa spun, legat de seria de caroserie si cea a motorului....si nici nu am zis altceva fata de ce ai vrut tu sa spui.

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati colegi voiam sa stiu unde pot vedea seria scrisa pt a imi face o idee despre norma de poluare,in fine cred ca cea mai sigura metoda ar fi mersul la rar,iese E5 platesc eu,iese E4 nu ma intereseaza,asa mi-a zis si amicul de la RAR sau imi iau PD 1.9 2008 cu dpf si gata :zzzzz:

Ce am observat pana acum la CR-uri,ma rog la doua, ambreiajele scoteau zgomotul acela de tabla pe tabla.

Modificat de ionut_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la PD-uri se aude zgomotul ala de tabla pe tabla la ambreiaj. Am crezut ca doar al meu face asa, dar m-am linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambreiajul este la fel, nu conteaza daca este PD sau CR, sunt prost facute si putin fiabile. Asta este problema lor, ambeiajul. Rulment de presiune slab si volant la fel, asta este. Toate marcile au aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vad ca ai un tip de masina pe care si eu si ionut_marius intentionam sa ne-o luam. Poti sa ne zici daca masina ta e euro 5?

Multumesc

Masina asta http://www.autovit.r...-C21156807.html are euro 5, e produsa la 01/2009 tot Bluemotion 2.0 tdi 110?

Este adevarat ca dupa ce faci rar-ul si depui actele sa platesti taxa dureaza 4 zile pana iti calculeaza cat ai de platit?

cunosc procedura la RAR cat se poate de bine........si daca citesti putin "printre randuri" vei intelege ce am vrut sa spun, legat de seria de caroserie si cea a motorului....si nici nu am zis altceva fata de ce ai vrut tu sa spui.

multumesc,

Modificat de c2011
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, masina mea este luna 09. 2009 inregistrata 2010. Sincer nu m am uitat ce norma euro are.

Am luat masina de aici de la noi, de la Porsche Leasing. Nu are carte service caci a ramas la proprietar...a lasat doar cheia lui si masina, cealalta cheie fiind la Porsche Leasing.

In talonul asta nou habar nu am unde sa vad acest lucru, nu mai este ca la cel vechi. A mea nu este Bluemotion. Nu scrie niciunde acest lucru. Nu am sistemul ala tampit start and go, care ti face numai nervi, toti care au asa ceva au dezactivat functia.

ps. tu chiar crezi in pretul ala si la asa putini km.?

Sa fim seriosi... O fi ea TL dar totusi, este mult prea putin.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. pentru C2011. eu cand am inscris masina,acum 1 an si ceva dupa ce am facut toate actele mi-au spus imediat cat trebuie sa platesc taxa nu a trebuit sa depun actele si sa astept 4 zile.poate sa schimbat acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c2011,masina aceea am vazut-o nu are 30k km,o masina cu 30k km ar trebui sa aratae ca noua,probabil undeva la 120-150k km,imi pare rau ca nu am masurat-o cu aparatul sa iti zic unde este lovita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vad ca ai un tip de masina pe care si eu si ionut_marius intentionam sa ne-o luam. Poti sa ne zici daca masina ta e euro 5?

Multumesc

Masina asta http://www.autovit.r...-C21156807.html are euro 5, e produsa la 01/2009 tot Bluemotion 2.0 tdi 110?

Este adevarat ca dupa ce faci rar-ul si depui actele sa platesti taxa dureaza 4 zile pana iti calculeaza cat ai de platit?

masina mea este euro5, la fel si cea din link....dar cu siguranta nu are 35000km, chiar daca este adusa din Franta.

in momentul in care ai cartea de identitate in mana, mergi la finante si iti calculeaza pe loc taxa, cel putin asa s-a intamplat la mine, cei drept, nu se compara cu Bucurestiul....dar o poti calcula si tu fara probleme.

post-84251-0-06494500-1319574580_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea masina respectiva bate la 90.000 km aproximativ dar respectivul a mizat cu cei 35.000 la faptul ca e din 2009!!!!ce o fi zis,stai ca-i dau inapoi ca nu se poate prinde nimeni ca eu sunt mai inteligent ca ceilalti care cumpara,asa fac toti "desteptii"astia cu 2 clase ca trenu numiti bisnitari!!!sunt penibili rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea masina respectiva bate la 90.000 km aproximativ dar respectivul a mizat cu cei 35.000 la faptul ca e din 2009!!!!

si masina mea e din 2009, adusa din Franta, unde se spune ca se circula ceva mai putin ca in Germania. Cand am luat masina, avea 159000km reali, verificati in reprezentanta. Pana sa cumpar masina, am gasit aduse din Germania, din 2009 cel putin, cu pana la 120000km pe bord, iar ele in realitate aveau peste 200000, cel mai mult avea una 340000km.........deci mare atentie !!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu crede ca are doar 36K, daca masina(link http://www.ebursaauto.ro/vw/passat/2009/vanzare/bucuresti/second-hand/autoturism/163843.html) ar fi buna si fara accident 120K ar fi acceptabili. Tipul a zis ca putem merge la reprezentanta sa verificam istoricul. Asta in anuntul initial avea jante de 18 cu cauciucuri de vara, in targ are jante de tabla cu cauciucuri de iarna, jantele le da separat, a lasat-o la 10800.

A mai aparut un anunt azi, http://www.ebursaauto.ro/vw/passat/2009/vanzare/bucuresti/second-hand/autoturism/171810.html asta e CL din cate vad + trapa si e 11450, la fel un pret foarte mic si ma intreb de ce, o fi tot din Franta :icon_cheesygrin: . Pe asta nu am vazut-o.

Mai sunt in discutii si cu asta http://www.ebursaauto.ro/vw/passat/2010/vanzare/bucuresti/second-hand/autoturism/160625.html, a lasat-o la 11200, e produsa in 08/2009, 60K km. Asta nu a vrut sa mearga sa verificam istoricul, a zis ca nu are timp, o sa-l sun sa vad poate isi face timp. O problema aici ar fi bugetul meu, ca tre sa ii mai pun si cauciucuri de iarna.

Ce parere aveti, merita sa duc una din ele la reprezentanta si apoi la un test?

Presupunand ca nu avut accident si mult mai multi km decat in bord, pretul este ok?

off topic: Din legea asta cu caucicurile de iarna, daca mergi cu cauciucuri de vara cand e carosabilul uscat poti fi amendat? Din textul legii eu consider ca nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu sunt obligatoriile cauciucurile de iarna incepand cu 1nov. decat in caz de zapada, gheata si polei dar nu stii cand pleci la drum ce te asteapta, nu? A doua mi se pare interesanta, poate faci rost de seriile de sasiu!

Bafta la achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet, cred ca vrei sa ti faci rau cu manuta ta. Nu cumpara masina cu ultimii bani din buzunar. Indiferent cat de buna e masina daca e sh sigur o sa ceara bani.

Nu stiu de unde naiba reusesti sa gasesti...numai masini bune. Uita de 2009 si 2010 la pretul asta, nu este unul real. Oare de ce?

Cauciucurile nu sunt obligatorii. Dar daca incurci circulatia pe polei sau zapada sau faci accident, esti vinovant indiferent de situatie...

Vezi ca mai sunt si gumele de iarna vreo 15-20 mil. vechi, eu am dat 25 mil. pe ce am eu, deh, am vrut Blizzak Bridgestone, asta anul trecut...

Nu stiu, dar parca te mananca...

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cridaia: masina mea e tot de franta, inmatriculata acolo in 05.01.2008 si adusa de mine in ianuarie 2010 la 97000 km, cu carte service verificata si in tara .Masina m-a ajuns 10200 acolo plus taxa de poluare 800 nu are DPF, un samsar trebuie sa-si scoata drumul plus 1000 cel putin castig si atunci ajung pe la 12500-13000 euro. Concluzia si calculul il faci singur. SUCCES

PS: am acum ~140k km fara cea mai mica problema.

stiu , franta cu f mic :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!