Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

ai grija sa nu fie cumva motorul 2.0 TDI cod BKP.nu a fost foarte reusit.

cat despre celelalte intrebari vezi ca este un alt topic dedicat inmatricularii si aducerii masinilor din DE,la intrebari frecvente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

cat despre celelalte intrebari vezi ca este un alt topic dedicat inmatricularii si aducerii masinilor din DE,la intrebari frecvente.

Adica urmatoarele:

1. Pasi de urmat pentru inmatriculare autoturism importat din UE

2. A inmatriculat cineva masina import dupa 1 iulie?

END :offtopic:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai grija sa nu fie cumva motorul 2.0 TDI cod BKP.nu a fost foarte reusit.

cat despre celelalte intrebari vezi ca este un alt topic dedicat inmatricularii si aducerii masinilor din DE,la intrebari frecvente.

maine merg cu ea la porsche sa o testez si daca iese totul bine o sa o iau. Cum adica nu a fost prea reusit? Masina e din 2008 .

LE: imi cer scuze pt offtopic , mersi Riddler.

Modificat de Marius.B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari

Am achizitionat si eu un Passat B6 din 05.2006 cod motor BMP - 2.0 TDI 140 CP si abia m-am intors cu ea in tara. Am ales varianta sa ma duc eu dupa masina si sa nu o iau de aici de la diversi "meseriasi".

Tocmai am facut peste 2000km din care 1800 in aprox 18 ore (am adus-o din nord de langa Olanda) si masina merge f bine si sunt f multumit de ea. Are 188000 si ultima revizie facuta la 183000 - toate reviziile facute doar la reprezentanta vw si am istoricul complet al masinii (eu sunt al doilea proprietar).

Inainte de a merge am cautat si in tara si am avut si "super oferte" care mai de care mai super si mai "manarite".

Daca vreti o masina care sa fie real ceea ce cumparati - mergeti in Germania sau platiti pe cineva de incredere sa va aduca masina. La nemti este caz penal orice operatiune care altereaza starea masinii cu scopul de a induce in eroare pe cumparator.

Este recomandat sa va gasiti masina inainte si sa verificati istoricul masinii. Daca va place si toate sunt OK atunci ar trebui rezervata si te duci la sigur. Eu am avut un pic de sansa aici pentru ca am o cunostinta care a mers si a vazut masina, a fazut si un test drive in plus de restul verificarilor si apoi am rezervat masina.

Ieri am facut si RAR si toate sunt in regula.

Ar fi mult mai multe de scris - dar nu vreau sa plictisesc lumea - oricum daca cineva doreste mai multe informatii voi oferi cu placere din ceea ce stiu.

Numai bine tuturor!

Bogdan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un pret si niste dotari ca ne-ai facut curiosi

Sa iti traiasca si la 1 mil de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine merg cu ea la porsche sa o testez si daca iese totul bine o sa o iau. Cum adica nu a fost prea reusit? Masina e din 2008 .

LE: imi cer scuze pt offtopic , mersi Riddler.

mda , m-am intalnit cu omu` si ma tot intreba unde merg s-o testez si cand i-am zis ca la porsche vest 1 pe centura a inceput sa-mi zica ca e prea departe ca nu merge el pana acolo ca poate isi zgarie masina pe drum si ca mai bine mergem prin vitan ca stie el aproape... Doamne cati oameni neseriosi , sunt total dezgustat. Eu sunt de acord cu pretul pe care il cere , am stabilit dinainte si toate cele si cand ma vad cu el imi zice ca nu mai merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un pret si niste dotari ca ne-ai facut curiosi

Sa iti traiasca si la 1 mil de km.

Pret 8500 in DE + 400 Eu (wizzair dus, motorina, asigurari si numere intors) + 100 Eu (rar+traduceri) = 9000 - fara taxa de inmatriculare (estimez undeva la 9600 cu totul).

Dotari: dublu climatronic, senzor ploaie, faruri ceata, geamuri el fata spate, ESP, ABS, cruise control, 6 viteze, scaune incalzite, filtru particule, sine pe acoperis, navigatie, computer de bord, cotiera fata si in spate, inchidere centralizata si cam atat.

Merci de urari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) a inceput sa-mi zica ca e prea departe ca nu merge el pana acolo ca poate isi zgarie masina pe drum (...)

De la ce ma rog ?! :blah_:

Nu-mi zi ca de la curenti care transporta particulele de praf de pe campurile din zona...

De parca cei care sunt obligati sa faca naveta zilnic pe centura nu isi "zgarie" masina :rolleyes:

Next time, ca sa eviti drumu' aiurea si alte telefoane inutile, intreaba-l din prima pe vanzator daca e dispus sa-ti dea seria de sasiu sa o verifici tu :D

Dupa, daca toate's ok si coincid cu anuntul/relatarile lui, il resuni pt a 2-a verificare, "pe viu" ;)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda , ca sa stiti si voi in caz ca e cineva interesat sa nu isi mai piarda timpul degeaba : http://autovit.ro/volkswagen-passat-C13727939.html ( aceasta era masina)

am avut seria dar nu am verificat-o inainte la reprezentanta pt ca am zis ca merg direct cu el pt o verificare completa , el tot insistand ca merge oriunde si faze d-astea. Si nu cred ca are km dati inapoi . A avut el alt motiv pt care nu a vrut sa mearga... lovita sau cine stie. Asta e . Ma gandesc serios sa-mi iau o masina noua pana la urma. Chiar daca mai putin dotata , macar e noua.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Masina este super tare, cel putin scaunele cu pielea ventilata(climate control) sunt super ok, masina face toti bani. Premisa de la care trebuie sa pleci consta in faptul ca masina este adusa de curand din Germania, este super optionata, este din 2008 si are 86.000 km (oare?) si costa 14.500+taxa, lucru care trebuie sa-ti dea de gandit. Cu ce pret a cumparat-o el daca o vinde cu 14.500 in Romania, presupun ca cel mult(cu drum cu tot) 13700-13800 E, ori la un asemenea pret in Germania nu gasesti Passat din 2008 cu 86.000 km doar daca masina a fost facuta praf si reparata sau daca pe langa cei 86.000 km mai are in plus vreo inca 150.000. Este clar ca pentru unul din cele 2 motive nu a dorit sa faca o evaluare la reprezentanta vw. Din curiozitate, uita-te si tu pe orice site auto din Germania si daca tu gasesti asemenea masina, din 2008 cu 86.000 km si full options la un pret sub 14.000 E inseamna ca au inebunit nemtii. Vad in poze ca omul mai are in curte un Opel Antara, tot din Germania adus...este clar ca omu' isi ocupa timpul liber cu adusul masinilor din tari straine sau probabil ca acesta este chiar business-ul sau, ceea ce intareste afirmatiile mele. Toate cele bune !

P.S. ca o curiozitate, in 02.2008 s-au mai fabricat Passat-uri cu motoare 2.0 TDI -PD 140 CP ? Stiam ca din 2008 motorizarea 2.0TDI-PD 140 CP a fost inlocuita cu cea CR 140 CP ,iar tevile de esapament, la fel ca si la motorizarea de 170 CP, nu mai sunt indreptate in jos ci sunt drepte...probabil ca nu stiam eu bine.

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana in februarie sau aprilie 2008 s-au mai fabricat PD-uri de 2.0 dupa care au intrat CR-urile. Eu am prins primele serii de CR cand nici consilierii nu prea stiau ce si cum, si am dat comanda prin aprilie '08. Si chestia cu tevile indreptate in jos sau nu cred ca tine de faptul ca are sau nu DPF.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina de la reprezentanta in mai 2008 si era printre primele cu CR, majoritatea pe stoc erau PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana in februarie sau aprilie 2008 s-au mai fabricat PD-uri de 2.0 dupa care au intrat CR-urile. Eu am prins primele serii de CR cand nici consilierii nu prea stiau ce si cum, si am dat comanda prin aprilie '08. Si chestia cu tevile indreptate in jos sau nu cred ca tine de faptul ca are sau nu DPF.

stiam ca si motoarele 2.0 PD-TDI cu DPF au tevile indreptate tot in jos, exceptie facand doar cele de 170 Cp si cele CR, oricum ar fi...scuze de off-topic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut seria dar nu am verificat-o inainte la reprezentanta

Salut

Dc mai ai seria si vrei sa o spui, as putea sa o verific eu de curiozitate, sa vedem ce vindea acel pesonaj, pt ca masina iti lua ochii la ce dotari are si la ce bani o da.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In sfarsit am reusit sa o gasesc dupa foarte multe cautari :blah: si bineinteles dupa cateva sfaturi esentiale.

Am atasat o poza cu jucaria :) sper sa va placa. Pentru eventualele intrebari cateva detalii tehnice:

Vanzator:

pret: 13.500 EUR

cumparata de la reprezentanta VW in germania (am fost personal) (garantat nr de km plus istoricul doar la VW listat si atasat la contract (nimic major doar verificarile periodice))

Masina:

VW Passat 2.0 (echipare Sportline)

140 CP

km: 86.000 (acum 88.000 dupa drumul din germania :))

cod motor BMP

inscrisa in circulatie Octombrie 2007

2 proprietari anteriori: primul este VW AG (cei de la reprezentanta de unde am cumparat-o primii 6000 de km), al doilea proprietar societatea care se ocupa cu distributia apei in oras (ceva manageri din cate am inteles)

culoare neagra evident :-)

ce sa mai zic, scaune sport, incalzire in scaun, climatronic, senzori parcare fata/spate, senzori ploaie, radio RCD 500 + cd changer (initial avusese display mare dar am optat fara display si am mai dat jos la pret), geamuri spate+luneta cu folie, jante aliaj, jante de 17"(cauciucuri fata Dunlop noi/ spate Continental uzate f putin) ... ce mai e ca noua, deja am fost oprit de mai multi pe strada dupa ce am spalat-o sa ma intrebe cat a costat ca arata bine masina :D

singurul dezavantaj cateva ciupituri marunte pe fata de la pietricelele cu sare care se pune iarna pe drumurile din germania.

Ce sa zic cel mai multumit sunt ca am reusit sa o gasesc direct de la un dealer VW si nu de la autohausuri de turci/polonezi/rusi ... si de asemenea ca nr de km este f f mic ceea ce face toti banii zic eu. Poate e un pic mai maricel pretul dar am mers pe siguranta, cum ziceau mai multi pe aici pe forum nimic de calitate nu e ieftin(sincer in toate cautarile mele tot ce era in jurul pretului asta era cu minim 150.000km).

Am uitat sa mentionez ... dealerul cerea initial 14.400 pe masina si am negociat-o pana la acest pret.

post-66918-1280066219_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Arata excelent. Sa aveti grija unul de altul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intentionez sa achizitionez un Passat din 2008 adus din "state" si as dori niste pareri de la cei mai "batrani" in bransa..

din cate am intels masina are motor de 2000cmc 200CP si cutie DSG....as avea niste nelamuriri privind inmatricularea acestei masini la noi dar si privind consumul ....ma poate lamuri careva??

Modificat de gabyh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie, cutia nu este DSG ci Tiptronic, VW a introdus DSG pe motorizarea 2.0 TFSI 200 CP de pe Passat incepand cu a 2-a jumatate a anului 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am reusit sa vad masina doar am discutat cu cineva despre ea si acestea au fost datele pe care le aflasem ca e cu motor de 2.0L "benzinara" si DSG

Modificat de D@ny
quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eheheee...salutare

Sunt fost posesor de B6 highline, 2006, 140cp ,cod motor BKP evident....din pacate...am avut numai probleme cu ea(injectoare,portbagaj,ambreiaj etc) si in 2009 am reusit sa o vand(am luat o la 66000km REALI cu 16000eur in oct 2008 si am dat o la 80000km prin nov 2009 cu 13000eur). Ideea e ca pana sa imi faca probleme mi a placut foarte mult masina...aspect,confort,tinuta de drum absolut tot mai putin ce era sub capota...

Atunci nu stiam despre tipuri de motoare, ca unele au probleme ca unele nu au, insa acum stiu si as vrea sa risc si sa reachizitionez un B6 insa nu BKP ;)

Caut de vreo 2 saptamani pe mobile si pe autovit si nimic sa mi placa. Am un buget de 10-11mii euro. pe autovit sunt frumoase de ti iau ochii, dar samsarite,omorate, cu sute de mii de km, iar pe germania cu banii astia nu gasesc decat masina "cheala" cu 150mii km....

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul este ca o masina adusa din Germania cu an bun de fabricatie rar o sa o gasesti sub 150000km.Daca e servisata si distributia schimbata la timp nu ar trebuii sa ai probleme.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut destule non BKP cu injectoare cazute . Cred ca depinde si de noroc . Eu am BKP si nu m-ar deranja daca as luat tot la fel . Merge perfect. Nu vand masina asa ca nu ma banuiti de reclama :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ma poate ajuta cineva cu ceva info(istoric,optionale, orice) despre aceasta serie de sasiu:WVWZZZ3CZ6P218114.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la o reprezentanta VW, la PBV1 de exmplu. De acolo poti afla istoricul masinii - asta in cazut in care servizarile s-au facut intr-un service autorizat VW. Optionalele/ dotarile autovehiculului pot fi interpretate pe baza codurilor PR trecute pe sticker-ul din portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la o reprezentanta VW, la PBV1 de exmplu. De acolo poti afla istoricul masinii - asta in cazut in care servizarile s-au facut intr-un service autorizat VW. Optionalele/ dotarile autovehiculului pot fi interpretate pe baza codurilor PR trecute pe sticker-ul din portbagaj.

Multumesc pt ajutor.

Am trimis azi e-mail la ei si mi-au spus ca nu imi pot da nici o informatie, deoarece nu apare in baza lor de date. Eu stiam ca reprezentantele au server comun chiar daca masina a fost servisata in alta tara :icon_thumright: .

Prin alte modalitati nu aveti idee cum as putea afla...

Cu stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!