Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

passat-urile cu motorul BKC sunt foarte bune.

dar, sunt mai rare din cate am observat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fantozzi007
Nu cred ca intamplarile nefericite de pe forum cu cei cativa care au patit belele sau au auzit de masini cu problema, sa zicem ca jumatate sunt din vina constructorului dar sunt convins ca la cealalalta jumatate e si din vina utilizatorului care poate, fiind masina de firma au pus motorine de pe la peco fara nume doar sa iasa cu 10 lei mai jos la plin sau s-au comportat de parca passatul e masina de F1 sau cine stie ce cauze.

In primul rand masina trebuie adaptata bugetului si mai ales la ce foloseste masina dupa cumparare, ca am vazut destui romanasi snobi care si-au cumparat passat tdi si merg 6000 km pe an, si aia drumuri de 3 statii de tramvai, normal ca masina aia va fi toteauna "marfa proasta" ca te va lasa bateria, filtrul de particule si alte chestii.

Vorbim de masini SH care au acelasi nr de km(cu aproximatie) si care costa la fel. Eu personal nu as da 17.000 E+taxe+drum pe un Passat B6 SH nici daca nu as mai avea ce face cu banii. Citeste cu atentie topic-ul

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S. cand vorbim de buget de 18.000 E pt o masina SH mi se pare normal sa excludem Passatul B6 din lista !

sunt perfect deacord cu tine, la banii aia iei a6 3.0 tdi , 2007-2008 chiar , sau seria 5 acelasi an...

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de masini SH care au acelasi nr de km(cu aproximatie) si care costa la fel. Eu personal nu as da 17.000 E+taxe+drum pe un Passat B6 SH nici daca nu as mai avea ce face cu banii. Citeste cu atentie topic-ul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n
Publicat (modificat)
Cred ca ati deviat putin de la subiect, era vorba de achizitionat passat nu bmw...

Cred ca s-a deviat putin mai mult. Haideti sa ramanem doar la sfaturi referitoare la achizitia VW Passat B6.

Multumesc.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fantozzi007
Fantozzi,

E f clar ca ai deja o opinie formata, nu trebuie sa mai insisti cu atatea argumente. Sint alti sute de utilizatori de VW care sint pe la a 4-a sau mai multe masini VAG si sint extrem de multumiti, au acumulat 300.000km cu ele si se crucesc de cat sint de fiabile.Tu ai avut o experienta nefericita, asta e, insa mi se pare ca insisti prea mult repetand de fapt acelasi lucru. L-ai spus deja, s-a notat, hai sa nu tot repetam la nesfarsit. E totusi o opinie si atat.

Eu am trecut prin o gramada de firme de masini si VAG a fost de departe peste toate.

Am detinut prea multe masini din grupul VAG pt a-mi putea forma o opinie chiar daca iti place tie sau nu. Incepand de la Audi B4, Audi A3, Golf 4(masina sotiei), Skoda O2, Audi Allroad si terminand cu Passat B6 am cam trecut prin toata gama de mijloc VAG si iti spun cu mana pe inima ca Passat-ul B6 este cea mai varza dintre toate(cineva sa ma contrazica!). Asa ca nu imi da alte exemple puerile despre alti utilizatori(gen institutile statului), vorbeste despre proprile experiente si trairi. Nici eu nu mi-as mai fi cumparat Passat daca celelalte masini VAG m-ar fi dezamagit in trecut. Unde citesti tu in ultimul meu post ceva despre firma BMW ;) !? Am spus doar ca Passat B6 nu costa 17-18.000 E SH pt ca nu este o masina fiabila. Tin sa-ti orientezi atentia si asupra altor topic-uri de pe forum, vei gasi zeci, sute de nemultumiti, nu sunt eu singurul si nu este vorba de noroc sau de nesansa, vorbim de marfa proasta. Cand mi-am cumparat Passat-ul mi-am permis sa iau in deradere ceea ce spuneau ceilalti utilizatori pana cand colegul @Dany mi-a atras atentia, iar dupa ce am ramas de 2 ori in drum mi-a cam pierit ranjetul de la coltul gurii. Personal nu-mi reprosez ca mi-am cumparat Passat, imi reprosez ca nu l-am vandut atunci cand trebuia. Asa ca nu pot sa fiu indiferent atunci cand vad colegi de forum care vor sa-si achizitioneze B6 SH cu 17-18.000E. :ceuameni:

P.S.1 Nu iti inteleg aciditatea vis-a-vis de faptul ca am spus ca un Passat nu face 18.000 SH, daca nu iti convin opiniile mele exista functia

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine colega, eu am avut 2 Forduri noi Focus si Mondeo, dupa care am trecut la B6 (ce-i drept pa cativa ani de la lansar) si sunt incantat. Va doresc achizitie placuta si sa nimeriti o masina de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o foarte variata gama de masini SH - de la "o rabla pe care o iau cu 3 salarii sa ma tina macar 1 an" pana la "masina de show room care costa cu putin m putin decat una noua".

Daca e sa comparam passatul cu alte marci la achizitionare, pentru o limuzina premium e clar ca pretul este cu mult sub BMW, Mercedes si Audi. Acum intrebarea logica este urmatoarea: Ce-mi cumpar? passat din categoria "masina de show room" sau BMW din categoria peste 100.000 si 2 - 3 ani ?

Aici fiecare vine cu propriul raspuns, si cu propria preferinta. S-a adus in discutie ca se poate achizitiona A6 3.0 tdi, corect, se poate, dar intrebarea este: ai bani sa iti permiti consum mediu peste 8 litri si consumabile/piese de schimb la preturi Audi? daca da, este ok, nimeni nu este absurd sa sustina ca un 2,0 in 4 cilindrii este mai bun decat un 6 cil de audi sau mai performant.

Un om cumpara SH din motive de bani, cine nu ar prefera sa mearga la dealer si sa isi aleaga limuzina visata, sa puna banu pe masa si sa plece cu masina tipla acasa?

Mai intra in discutie si cat vrei sa tii masina, daca esti samsar si mergi acasa direct la imprimanta sa-i pui afis in geam si sa te dai cu ea pana se vinde poti lua absolut orice, nu conteaza consum, pret de intretinere si alte treburi(ex pentru a plati impozitul la primarie pentru motor de 3 litri scoti 200 euro in plus fata de 2.0)

Din experienta mea(sunt la a 4-a masina SH VAG ) pot spune doar ca sunt masini economice, cu preturi rezonabile la consumabile si chiar piese, (desi nu am prea avut ce schimba la ele) si as sfatui pe oricine sa cumpere un passat SH dar unul cu istoric verificat si sigur. Sa nu excludem partea cu istoricul deoarece in tara noastra s-au vandut muuulte masini manarite, si din pacate multi nu au avut cunostintele necesare sa-si dea seama si s-au trezit cu probleme de aici.

Pretul unei masini SH este o variabila prea mare, si in general, corespunde cu suma pe care o ai la dispozitie, daca ai bani mai putini mergi in jos cu anul si in sus cu km, daca ai mai multi, invers. Nu as merge asa de departe incat sa spun Passat SH - greseala de strategie, bani aruncati, teapa... personal calatoresc destul de des in vest, si in austria si germania sunt foarte multe passaturi pe drum - deci nu cred ca nemtii sau austriecii sau alte natii civilizate sunt atat de prosti sa staruie in greseala de a cumpara b6 timp de 5 ani de zile de cand este lansat acest model si numai noi romanii sa ne dam seama ce pacaleala mare este... e absurd.

Modificat de DosarPenal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi nu se uita la ce masina isi cumpara, concluzioneaza doar.....mi s-a stricat deci este proasta !! Spun eu, ca Passatul este o masina foarte buna, chiar daca mai are unele scapari, care se datoreaza poate proastei noastre exploatari. Multa lume vrea sa-si ia Passat cu 10 000 E si la 50 mii km adus de afara, ca la noi sunt drumurile proaste, lasa-i sa-si ia teapa ca acele masini nu au sub 200 k . Cine nu crede treaba lor sau sa incerece. Romanul nu intelege ca masina de bani putini este Loganul, multi europeni au priceput acest lucru. Chiar daca voi fi criticat, acesta este adevarul. Romanul este invatat sa para ceea ce nu este. Vrea Audi A 6 cu 3,0 TDI ca asa a vazut el ca da bine la altii dar in realitate nu are bani de CASCO, nu are bani de consumabile....... si etc. Si mai zice ca a luat cu 12 mii E o masina de 45 mii E si 2 ani si zice ca are km putini si toate celelalte...... Si la noi este orasul plin de Passaturi cumparate acum cu 9-10 mii, impecabile, aduse mai ales din Franta. Am un fin in Franta, apropo, care lucreaza intamplator la OPEL Lyon si mi-a zis ca nu exista la acesti bani masini de vanzare in Franta (si la aceleasi caracteristici), nici macar Opel. Asa ca nu mai zic nimic, romanului ii place in iluzie. Eu unul am vazut ce anseamna masini SH, am concluzionat, mi-am luat noua si nu regret nimic. Toti cei ce-si dau cu parerea nu au avut masina noua ca sa faca diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca o completare la ce a spus colegul de mai sus: romanului ii place sa fie prostit. Asa e natura sa, incepand de la piata de zarzavaturi unde toate produsele zis romanesti sunt de fapt turcesti, pana la masinile impecabile la 95.000 km si preturi incredibil de apetisante. Vanzatorii stiu astafoarte bine si profita pentru ca altfel ar sta cu marfa nevanduta si culmea, cumparatori ar fi destui. E suficient doar sa le strecori cate un neadevar (capsuni romanesti, masina impecabila, etc...) Dup-aia e tot in natura natiei de roman sa se planga ca masina e proasta si capsunile nu au nici un gust. Eu nu sunt impotriva masinilor cumparate SH desi peste o anumita suma de bani nu m-am riscat si am ales una noua, chiar daca a fost mai scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V i c t o r

Nu pot intelege dorinta romanului de a avea "imagine". Vrea Passat, dar nu are decat 10000 euro in buzunar. Il pacaleste un samsar ca-i da masina impecabila de cei 10000 euro si apoi plange pe forumuri, dand vina pe fabricantul masinii... Nu ar iesi mai castigat daca si-ar lua o masina noua (evident din alta clasa) de cei 10000 euro, masina care sa nu-i faca probleme, pe care sa aiba posibilitati financiare sa o intretina, cu garantie? O masina noua, condusa corespunzator si intretinuta conform specificatiilor producatorului, merge fara probleme majore 6-7 ani. Ii stii toate hibele aparute in timp si nu iti este teama de cine stie ce defectiuni ascunse.

Am avut mai multe masini second-hand (corespunzatoare veniturilor de la un anumit moment) si ma saturasem sa bag tot timpul bani in diverse piese. Ba pivoti, ba capete de bara, bucse, cauciucuri, distributie, garnituri, discuri de frana, toba de esapament etc. etc. Cand rezolvam ceva se strica altceva... Nervi, timp pierdut pe la mecanici, cheltuiala. Nu merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romanul la 10000 eur vrea eventual un A8 din 2011, full si cu rezervorul plin! Sa fim seriosi passat-ul la 10000 euro ori e chel si are 150000, oori e full si are 400000 km! Asa ca ai de ales! Sincer eu mereu am mers pe varianta de masina noua! Mai bine imi iau golf nou decat Passat second! Dar fiecare face ce il taie capul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

markmorison2006

salut baieti

eu recomand aceasta masina si anume passat b6 deaorece, cu motorul BKC nu ai probleme. o am de 3 ani si nu am baga nici un ban in motor sau ceva de acest gen. deci, recomand a se achizitiona un astfel de passat cu acest tip de motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Parerea mea este ca cel mai bine iei o masina noua, din proprie experienta va spun ca am avut doua masini aduse de mine din germania un vw passat B5.5 si o toyota rav4, cu pasatul am facut 13000 km la achizitionare avea 120000, am avut unele probleme lasand la o parte consumabilele. Toyota o mai am si acum, la cumparare avea 65000 km acum are 85000 km si nu am avut mari probleme. Daca vrei sa iei o masina buna din afara cu siguranta nici acolo nu este ieftina, de aceea am ales sa cumpar un passat b6 nou. Am facut intr-un an cu el 35000 km si nu am avut probleme.

Eu am un principiu, sa cumperi o masina dupa cativa ani de la lansare, deoarece sunt cateva avantaje printre care ar fi:

- eventualele defecte de fabricatie sunt eliminate

- pretul mai mic decat la lansare, optionale mai multe

Cum am mai spus eu merg pe masina noua indiferent de marca, fiecare alege dupa propriile gusturi si posibilitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o cunostiinta care tot cauta un Passat B6! Vreau sa spun ca din 50 de masini pe care le-a dat spre verificare la reprezentanta, a gasit doar 8 care aveau km reali si carte de service reala! In rest toate erau samsarite, marea majoritate erau cu peste 250000 km! asa ca trebuie atentie mare! Si e normal la km astia sa apara probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 9.000-10.000 EUR,ce vrei masina "noua". (Doar in capul romanului ambitios ca i-a passat cu 9.000 eur si n-are nimic e exact ca una noua)

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fantozzi007
Am o cunostiinta care tot cauta un Passat B6! Vreau sa spun ca din 50 de masini pe care le-a dat spre verificare la reprezentanta, a gasit doar 8 care aveau km reali si carte de service reala! In rest toate erau samsarite, marea majoritate erau cu peste 250000 km! asa ca trebuie atentie mare! Si e normal la km astia sa apara probleme!

O masina la peste 250.000 km deja incepe sa

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am citit ultimile posturi de pe acest forum. Din pacate , in ultima vreme nu am mai avut timp sa caut masini intrucat am fost si sunt plecat din tara. Fiecare de aici are dreptatea lui.

Am vobit mult si cu posesori de Audi, care mi-au recomandat cu caldura A6 2,7 TDI pe care l-as gasi in banii pe care eu ii am disponibili. In schimb cred ca ar fi un efort destul de mare pt mine , ca sa nu mai vorbim de eventuale noi costuri de reparatie si de dimensiunea si consumul cam mari ale masinii. M-am mai uitat si pe autovit si am vazut passat-uri din 2008 170 cp cu 14900 eur. Parca mi se pare mai corect pretul asta, si e ceva ce stiu sigur ca pot sa imi permit. BMW a cam iesit din discutie. Si deci in acest moment , as cam ramane intre Passat si A4 (desi inima ma trage rau la un A6).

Sper sa ajung cat mai repede in tara si sa rezolv odata problema asta ca m-a secatuit! Daca mai aveti sfaturi le voi citi cu cel mai mare interes!

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi dilema ( A6 sau Passat ) insa am luat in calcul consumul, asigurarea, impozitul, eventualele costuri de intretinere (piese) si am concluzionat ca un A6 imi intinde posibilitatile financiare la limita asa ca am ales Passatul.

Intradevar, un A6 este mult mai frumos/elegant insa mai scump din toate punctele de vedere.

Daca mergi pe Passat iti recomand 2.0 170 CP cu DSG >=2008 - iti va oferi un confort ridicat.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Aceiasi dilema am avut-o si eu, trebuia sa aleg intre PAssat B6 si Audi A4. Am ales Passat pt ca este mult mai spatios decat un A4, era mai ieftin cu cca. 2-3.000 E(ma refer la o echipare cat de cat rezonabila) si chiar daca multi se vor supara, Passat-ul arata mult mai bine - cel putin la interior. Audi A6 2.7 TDI quattro, mai bine iti iei 3.0 TDI quattro, costurile de intretinere sunt aproape la fel, iar intre 180 si 224(232) CP este totusi o diferenta. Am avut inainte A6 allroad 2.5 TDI V6 180 CP si numai schimbul kit-ului de distributie si a celui de accesorii m-a costat aprox. 1000 E. Costurile de intretinere sunt foarte mari la un A6 quattro V6 fie el 2.7 sau 3.0, dar daca ti le permiti, ia-ti un A6, dupa parerea mea este una dintre cele mai frumoase masini, cel putin Avant-ul A6 pe mine ma scoate din minti, este superba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur sa aud ca nu sunt singurul cu aceasta dilema. Sincer sa fiu, A6 mi-ar cam intinde posibilitatile financiare si ma gandesc ca nu vreau ca masina sa devina o povara. In plus, sincer va zic, eu am fost si sunt un mare fan passat. Mi se pare masina perfecta pentru mine (ca si eleganta , dimensiuni, putere si confort). Daca as fi stiut ca modelul actual nu are problemele despre care aud din toate partile , nu as fi avut nici o ezitare, probabil nici nu as mai fi scris pe acest forum. Insa , cum lucrurile stau altfel, am fost foarte nehotarat.

Intr-adevar, nici pe mine nu prea ma incanta Audi-ul A4 la interior mai ales. In plus , il gasesc si mult mai greu cu cutie automata (ceea ce imi doresc de data asta, eu fiind pana acum numai posesor de manuala). Oricum, sper ca generatia asta mai noua de Passat (adik peste 2008) sa mai aiba unele probleme rezolvate.

Apropo, stiti ce am mai observat si mi s-a parut ciudat la B6? Un zgomot destul de mare al trenului de rulare la viteze mai mari (peste 100 km/h) , ceea ce m-a cam surpirns. Un prieten mi-a zis ca asa e noua generatie, are trenul de rulare ceva mai zgomotos.

Numai bine!

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceea ce priveste zgomotul la rulare este adevarat, passatul este cam zgomotos, la mine se aude mai tare cand e incaltata de vara(235 r17), cred ca zgomotul provine totusi de la cauciucuri, deoarece cu cele de iarna(205 r16) masina face mai putin zgomot la rulare. Asadar cred ca aceasta problema poate fi rezolvata alegand niste pneuri mai inguste (205 sau 215 si jante pe 16 inch).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul la rulare vine intr-adevar de la anvelope. Si la mine cu ele de iarna e mai silentioasa. Totusi nici antifonata nu este foarte bine. Daca afara bate vantu , in interior, peste 120 se aude chiar tare. In schimb, cand e frumos afara, soare, vant deloc, si o sosea buna , te miri ce silentioasa este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, am nevoie de un sfat:

Am ocazia sa cumpar un Passat B6 de firma care are unele probleme tehnice pe care firma a hotarat ca nu le mai repara si vrea sa vanda masina asa cum este.

Masina are motor 2.0 TDI 4motion cca 120.000 km reali si a fost intretinuta conform manualului numai la reprezenanta.

Problemele pe care le are acum sunt:

Compresorul de la aerul conditionat, la a carui inlocuire mai trebuie niste valve si motorase pentru a face reparatia conform standardelor.

Modulul de comanda al ABS-ului

Numai piesele au fost evaluate de reprezentanta la cca 3000 de euro.

Avand in vedere cele de mai sus, credeti merita repararea si la un alt service decat reprezentanta ? Pretul initial nu este important, ma intereseaza daca se pot repara problemele mentionate astfel incat reparatia sa fie durabila.

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!