Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Nici nu vreau full. Tapiteria din piele este una din dotarile pe care nu mi-o doresc. Vreau doar climatronic, incalzire in scaune daca este daca nu nu, computer maxidot si pachet crom exterior. Ornamente din lemn, din nou nu doresc, jante de aliaj daca nu are, se pot achizitiona ulterior.

L.E. Legat de anuntul de mai sus, daca avea climatronic, chiar era o oferta foarte buna. Sa nu uitam ca nemtii intotdeuna negociaza pretul :)

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu ai pretentii sa fie sub 100.000? dar asta scrie in semnatura...

2. Sunt in "moarte clinica" pt faptul ca numai un nebun si-ar vinde masina impecabila cu 8500 pe care a dat minimum 25.000E

3. Nu tin sa-ti demonstrez nimic si nici nu am afirmat ca un Passat B6 nu este pt tine, te-am intrebat din curiozitate cam la ce pret ti-ai estima tu Golf-ul IV variant daca pe un Passat B6 vrei sa dai 8500-9000

4. Contraargumente la anunturile de pe mobile sau autovit pe care pe postezi sunt mii...

5. Gasesti Passat B6 si la pretul de 8500-9000 dar adus din Franta cu minumum 180.000 km si in stare tehnica si optica PRAF, ceea ce vezi tu in poze sau la prima vedere se numeste cosmetizare auto. Nici nu iti imaginezi ce poate sa faca un polish profesional, o splare profesionala de tapiterie si o "punctare" cu vopsea. Detin spalatorie auto si din "intamplare" mai am si astfel de clienti

Este alegerea ta si iti doresc spor la cautari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu am pretentii sa aiba sub 100.000 la 8.500, asta am spus si mai sus si o repet. Daca n-ai inteles, mai citeste odata. Cred c-am fost destul de explicit.

2. Am fost rugat de unul din moderatorii acestei arii sa nu ma angajez in discutii contradictorii, te rog sa nu mai postezi aici daca nu ai nimic de spus on-topic.

Cam asa ceva se gaseste in germania la reprezentanta audi-vw, aceeasi reprezentanta de unde e cumparata si masina din semnatura. Toate masinile au reviziile si reparatiile facute la ei, ultima revizie se face in momentul vanzarii si este inclusa in pretul masinii. De asemenea se acorda garantie 6 luni.

http://car.my-motion.de/30015/car1053968-V...d6f15d2e8c9d656

http://car.my-motion.de/30015/car937445-VW...d6f15d2e8c9d656

http://car.my-motion.de/30015/car1020930-V...d6f15d2e8c9d656

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Riddler : "Cum poate o masina care cumparata de noua acum 2 ani, sa coste 23.000 - 25000 EUR, iar dupa ce trec respectivi 2 ani, si punem cam o medie 50.000 - 60.000 km in bord sa ajunga sa coste 10.000 - 11.000 EUR ?!"

Parerea mea este ca o astfel de masina nu poate ajunge la asemenea pret decat daca proprietarul este "strans cu usa" la capitolul datorii. Nu vad de ce ai vinde o masina cu 50-60.000 km, pe care ai cumparat-o de noua, decat daca, asa cum am spus, esti satrans rau cu usa,iar aceste cazuri sunt rare. Vorbim strict de masini si de proprietari "pe bune". Chestia cu "asta e pretul pietei" nu prea merge...Masina pe care eu am cumparat-o cu 11.000(cea din semnatura) a fost un noroc chior, fostul proprietar ceruse initial 11.700, dar am reusit sa negociez 700E pt ca omul era in "foame de bani". Masina il costase ~34.000 E in 11.2006, a folosit-o 128.000 km dupa care a vandut-o din motive strict pecuniare. Sunt constient ca mai exista astfel de cazuri, nu a fost al meu unicul caz, dar este greu sa gasesti astfel de ocazii.

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum, eu recomand tuturor viitorilor de posesori b6 sa nu se grabeasca si sa caute o masina, care sa intruneasca toate cerintele lor; haide-ti sa schimbam subiectul de " atac sub centura " si chiar sa fi-mi acei oameni, care in cunostinta de cauza, pot da sfaturi viitorilor posesori de b6.

in acest fel, demonstram ca suntem cu capu pe umeri, gandim rational si avem caracter combinat cu cei 7 ani de acasa.

crede-ti ca " ironiile duc undeva! " nu, deaorece, fiecare e o fire tare, nu va lasa de el, tuturor ne place sau nu sa recunoastem, sa fim in centrul atentie, sa demonstram celuilalt ca suntem mai destepti.

daca va uitati putin pe acest topic, ve-ti vedea ca, oamenii nu prea au ce invata despre acest model, ci, vor afla cum oamenii sunt atat de " inapoiati " incat ajung sa se certe.

in privinta " pretului " cerut de oamenii care isi vand masinile, nu trebuie sa-i acuzam, sa-i ofensam, sa-i luam la " misto " cum ii place romanului sa isi dea in petec ci trebuie sa fi-mi rationali, sa gandim si sa apreciam ca mai sunt si oameni, care in ciuda faptului ca cer un pret mai ridicat fata de altii, au grija de masinile lor, le respecta, le stimeaza.

cu cat piata este mai diversificata cu atat omu, are de unde alege. acum e o vorba " romanulul vrea si full masina, vrea sa arata si bine, vrea sa fie si an bun, vrea sa aibe totul schimbat pe ea nou " DAR " vrea un pret de nimic ". in functie de aceste criterii, pretul masini poate diferi de la o masina la alta;

acum, cumparatorul, se va gandi, studia cu diferiti prieteni, amici si va lua o decizie, in privinta achizitionarii unei masini mai noi sau vechi.

oricum, masinile din germania nu mai sunt acelea pe care noi le stim; afirm acest lucru, deaorece, printre diferite afaceri, ma ocup si cu adusul masinilor din afara si am observat, ca nu mai e ceea ce era inainte; eu, va dau un sfat " sa va feriti de masinile aduse din partea de nord a europei si anume, belgia, norvegia, danemarca, olanda " deaorece, acolo, clima fiind mult mai sarata fata de restul europei, ataca foarte rau tabla masinilor;

apoi, ave-ti grija cu vw--urile aduse din franta deaorece, din cate stiu " din sursa sigura " service-urile din ro nu sunt legate la aceasi retea cu cei de acolo; apoi, sa va feriti sa cumparati masini de la acele persoane, care se grabesc " in mod ciudat " ( fac diferenta intre cei care isi vand masinile din motive strict personale sau familiale ) deaorece, acea masina ascunde ceva;

apoi, nu va sfiiti sa cereti cat mai multe detalii despre masina, despre " cartea service ( in cazul in care exista ), despre proprietar, despre felul de a conduce, despre felul cum o intretine, etc. deaorece, in acest fel, va puteti da seama, daca este sau nu buna masina;

apoi, pt VANZATORI " feriti-va sa va duceti cu masinile la tot felul de aftermarket tester-uri " deaorece, poate fara sa vrea acea persoana, isi modifica ceva si OPTATI pt " verificare la reprezentanta ". in acest fel, ve-ti putea observa si atitudinea omului fata de acest lucru.

intr-o alta ordine de ide, in cazul in care nu exista carte service " sa nu va speriati ", deaorece, se mai poarta ca atunci, cand iti sparge cineva masina, in ciuda faptului ca nu a putut lua nimic de valoare, iti poate lua diferite lucruri, poate chiar si aceasta carte " ca de, omu nu se simte bine pana nu iti face paguba ", deaorece, in ciuda acestui fapt, masinile pot fi NU BUNE, FOARTE BUNE.

eu recomand, c atunci cand se cumpara o masina, sa se asculte motorul " daca toarce ", sa vada daca cutia de viteze are probleme, daca interiorul este curat, daca masina arata " prezentabil " la anii ei, la felul cum arata jantele, cauciucurile, etc. " in ultimul caz, va puteti da seama, daca masina a fost sau nu alergata sau a fost ingrijita, s-au ferit gropile, etc ".

sa nu va speriati daca geamurile nu au acelasi ani si cum zic romanii " a fost busita "; de ex, daca iti sparge cineva geamul, crezi ca cei de vw iti vor mai pune geam din anul in care a fost echipata masina? nu, iti va pune din anul curent sau poate un an anterior; in cazul parbrizelor " la fel, sare i pietricica, il fisureaza, normal ca trebuie sa il schimbe ; daca nu l-ar schimba si ar vinde masina asa, atunci, viitorul cumparator va avea ceva de comentat "

dupa cum vedeti, sunt foarte multe lucruri, de care trebuie sa tineti cont.

si nu in ultimul rand, uitati-va la felul cum interiorul " ma refer la manere, la butoane, la schimbator " arata, se prezinta. asa, va puteti da seama, daca masina are sau nu multi km sau daca este sau nu intretinuta.

sper, ca toate aceste vorbe " poate unele nu au fost destul de explicit si imi cer scuze pt acest lucru " sa ajute lumea, in viitor!!!

respect tuturor posesorilor de Passat B6 si vorba unui coleg de pe forum " daca nu tineam la masina, nu bagam bani in ea "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Atat timp cat titlul topicului este Achizitionare Passat B6 - Sfaturi si recomandari in vederea achizitiei nu vad de ce nu s-ar discuta sau comenta si anumite anunturi, DAR, singura rugaminte :) , pastrati un limbaj decent si amical pentru ca inca suntem o comunitate de oameni pasionati de fenomenul VW care incearca sa se ajute intre ei!

PS: Nu raspundeti la acest post ci doar incercati sa respectati atat ceea ce v-am recomandat cat si opiniile celorlalti colegi. Urmatoarele jigniri/ironii/atacuri vor fi sanctionate conform regulamentului.

Multumesc pentru intelegere.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca Jetta nu e Passat, dar ultima oferta de Jetta e la 11.000 eur cu TVA inclus (si 3 cupoane rabla). http://www.volkswagen-jetta.ro/

Jetta din oferta are si ea schepsisu' ei :P

Daca vrei mai multe detalii despre, ti le dau pe PM ca ieri am fost si m-am interesat ;)

@Inginerul: vezi ca colegu' ser23 isi vinde Passatu' lui din semnatura :P

Btw -> Volkswagen Passat 2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da urmatoarea problema:

Caroserie: Break

Fabricatie: 2006, 87.000 km, Transmisie: manuala, Putere: 140 CP (103 kW), Cilindree: 2000 cm

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca odata zic, nu se cumpara masina din romania !! 99,99% manarite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca odata zic, nu se cumpara masina din romania !! 99,99% manarite.

Eu am cumparat-o din Romania si nu sunt subiectiv atunci cand vine vorba de masini cumparate din tara, eu in continuare sustin ca am avut noroc sa gasesc ceva bun la un pret foarte mic. Era un coleg, nu-i gasesc acum post-ul, tocmai isi cumparase un Passat 1.9.TDI din Germania si dorea sa-l ajute cineva cu un manual de service in lb engleza sau romana pt ca al lui, atentie, la masina cumparata din Germnaia manualul service era in lb franceza. Cu alte cuvinte, daca nu te pricepi cat de cat poti sa-ti iei super teapa si in Germania. A nu se intelege gresit, nu am nimic cu masinile aduse din Franta, dar un Passat in Franta poti sa-l cumperi cu 7.500-8.500 si acelasi Passat, dupa cosmetizare, sa-l cumperi din Germania cu 10-12.000 E, mai mult decat atat sa traiesti si cu falsa impresie ca ai cumparat o masina super. Asa ca daca nu prea ai habar de masini poti sa-ti iei super teapa si in Germania.

masini achizitionate Germania - pro - :

- stare tehnica si estetica impecabila

- cumparata din Rep(sau de la dealeri nemti) ai garantia incontestabila a km

- ai ocazia sa (re)vezi diferenta dintre civilizatie si "vestul salbatic"

masini achizitionate Germania - anti- :

- pret foarte mare(chiar exagerat)

- drumul foarte obositor

- in majoritatea cazurilor anunturile postate pe net de la persoane fizice sau anumite parcuri sunt anunturi FALSE, inexistente, asadar exista riscul sa nu gasesti masina dupa care te-ai dus, exceptie fac Reprezentantele

- alte cheltuieli destul de consistente - motorina dus (2000 km) + motorina pt 2 masini intors(alte 2000 km) ceea ce inseamna ca vei plati motorina afernta a ~6000 km x 1,20 E/l - asta in cazul in care te duci cu masina(alta solutie nici nu prea ai pt ca acolo vei avea mult de mers daca vrei sa vezi mai multe masini), cazare hotel 2-3 zile cu papica aferenta(100E/zi cu cazare si mancare-minim), 150-250 E pt numere Zoll si asigurare...( si ca sa faci pipi te costa 0,50 E),etc.

- ajuns in tara vei avea de patrulat pe la "n" ghisee si cozi, nu mai spun de taxa de mediu + alte cheltuieli, +,+,+,etc.

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fantazio , scuza-ma ca ma bag si eu DAR daca inseamna ca tu ti-ai luat masina din RO , asta nu inseamna ca TOTI judeca cum judeci tu...(taxe ,pe la ghisee de umblat , numere de tzol , drum platit nu stiu cat , pipi 0,50 euro centi , etc) pentru a aduce o masina din Germany....Nu vreau sa te superi dar cand vad ca de parca a aduce o masina din Germnnia e ca si cum in spusele tale A O ADUCE DE PE LUNA ca implic amulte cheltuieli...Deci MASINA o cumperi odata in viata , nu o cumperi in fiecare saptamana , si iti spun eu ca MAI MULTA SIGURANTA AM pe o masina de acolo asa cum am mai spus , ptr caci chiar daca e luata din RO , la belele astea de drumuri e RUPTA la vreo 2 ANI fata de una care e rulata acolo 5-6 ani...Cu respect citesc cele scrise de tine in topicul acesta DAR am tinunt mortis sa iti spun caeste lucururi ca unul care lucrez in domeniu si iti spun din nou ..O masina luata din Gemrania cu mana ta , cheltuiala ta , pe la ghisee care umblii tu , hotelurile in care dormi etc.... DAR o iei odata in viata sai ptr cativa ani , si stii ca e prospata ptr drumurile noastre.Merci si ssper sa nu te superi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu ultimul comment

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAR o iei odata in viata sai ptr cativa ani , si stii ca e prospata ptr drumurile noastre.Merci si ssper sa nu te superi...

'Neata ! Nu am de ce sa ma supar, nu detin adevarul absolut, nu am inventat mersul pe jos si nu sunt o Mafalda in domeniul achizitiilor de masini, mi-am exprimat doar punctul de vedere si mi se pare absolut normal sa nu fi de acord cu mine, doar suntem pe un forum si fiecare este liber sa-si exprime punctul de vedere. Eu mi-am expus punctul de vedere si mi-l sustin cu argumente pro si contra, fiecare are motivele lui. Eu personal nu mi-as cumpara masina din Germania decat daca as mai vrea ceva > 20.000 E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca odata zic, nu se cumpara masina din romania !! 99,99% manarite.

De acord cu tine. Si actuala este cumparata tot din Germania, avea 159.893 km la cumparare si de atunci si pana acum cand are aproape 210.000 de km nu mi-a mancat decat un set de bucse bascula, 2 seturi de bucse BS si 2 seturi de discuri de frana, in rest ulei la fiecare 10.000 de km si absolut toate filtrele schimbate. Era sa uit, am mai schimbat un senzor ABS ~ 100 lei.

Din pacate, preturile sunt foarte mari la reprezentanta de unde am luat-o eu. As vrea sa cumpar tot de-acolo intrucat ei nu vand decat masinile ale caror istoric complet de service s-a facut in service-uri de reprezentanta, iar inainte de cumparare li se face revizie completa si se schimba absolut toate consumabilele, incepand cu discuri si placute de frana si terminand cu stergatoare si cauciucuri, se doteaza cu covorase de interior noi, lichid de parbriz, trusa medicala noua, etc. Preturile sunt intr-adevar piperate dar sunt masini care merita. Passatul negru sportline cu 13.985 imi face tare de tot cu ochiu :D :Driver:

http://kp2.my-motion.de/search.php?gwnr=&a...n&zeilen=15

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca odata zic, nu se cumpara masina din romania !! 99,99% manarite.

Pai si tu cand vei vrea sa-ti vinzi masina ta ce o sa faci ?:)

Sau mai bine zis cui o sa i-o vinzi ?:cool:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fantazio , scuza-ma ca ma bag si eu DAR daca inseamna ca tu ti-ai luat masina din RO , asta nu inseamna ca TOTI judeca cum judeci tu...(taxe ,pe la ghisee de umblat , numere de tzol , drum platit nu stiu cat , pipi 0,50 euro centi , etc)

Nici nu trebuie sa judecati ca mine, era vorba de o parere personala fara nicio urma de subiectivism. Sunt banii vostri si voi alegeti singuri cum si cat sa cheltuiti pt o masina.Nu sunt la prima masina din viata mea si nici la ultima. Am cumparat si eu masini din Germania atunci cand piata auto nu era la pamant. Momentan nu-mi permit sa-mi cumpar un Passat Sh din Germania cu 15-16.000E(vorbesc de un Passat HL fab 06-07) atat timp cat din Romania mi l-am cumparat cu 11.000 E. Daca tot ai atatea disponibilitati banesti pt o masina pe care vrei sa o pastrezi o viata sau foarte multi ani de acum inainte, decat sa dai 15.000E pe un Passat SH din Germania mai bine il cumperi NOU cu 21.500 E(Trendline, 2.0 TDi 140 CP CR).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si tu cand vei vrea sa-ti vinzi masina ta ce o sa faci ? :P

Sau mai bine zis cui o sa i-o vinzi ? :)

Pai cui sa i-o vinzi daca nu tot unui roman. Dar ii spui ca TU AI FOST PANA IN GERMANIA DUPA EA personal si ca esti om cinstit si ca esti mai de incredere decat un samsar. :D Sa vezi cati clienti o sa gaseasca sa inghita galusca asta. Eu cand am fost in targ am gasit numai urmatoarele tipuri de samsari: preot (da, preot!!!), om de afaceri care are multe drumuri in Germania, profesori (de sport), oameni simpli care vind masina nevestei. Poate azi meseriile s-or mai fi schimbat, dar aburelile sunt aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...ai uitat sa amintesti de "masina unui doctor" sau "masina unei batrane" :)

ideea era ca atunci cand vrei sa o revinzi vei pierde o suma destul de consistenta mai ales tinand cont de piata auto din Romania care este prabusita. Daca dai pe masina 15.000 in Germania si vrei sa o vinzi dupa 1 an in Romania nu mai iei mare lucru pe ea. Daca vrei sa o tii "tot restul vietii" ia-o noua !

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 3-maxim 4 ani de folosinta masina pierde cel putin 50% din valoarea platita la achizitionare indiferent ca a fost luata de noua sau SH. Dupa parerea mea, o masina achizitionata SH cu 3-4 ani vechime, tu nu poti s-o tii mai mult de 2ani pentru ca dupa aceea isi pierde exponential valoarea iar daca in acesti 2 ani de folosinta mai bagi si tu in ea 2-3.000E mai ramai cu 30% din valoarea platita initial, merita o asemenea pierdere dupa numai 2 ani de folosinta?

Si eu mi-am luat o teapa(cu o alta masina) iar de-atunci suflu si-n iaurt!!!

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:...cu alte cuvinte, daca tot vrei sa o ti 3-4 ani, mai bine o cumperi noua. Altfel eu nu cred ca este logic sa platesti un pret cu circa 4000 E mai mult pe un Passat doar de dragul de a lua-o din Germania. Vorbim despre o masina de clasa medie care costa noua ~21.500, are rost sa o cumperi din Germania cu peste suta de mii de km si la un pret de 14-15.000 E cand valoarea ei de piata in Romania este de 10-11.000 E ?

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, si iti dau dreptate(din postura patitului), am urmarit toate posturile tale si mi-am dat seama ca esti un om echilibrat.

Eu mai postez in acest topic pentru ca PASSATUL este pentru mine ca o femeie care imi place, mi-o doresc dar (inca) nu pot sa o am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, cui o vand ? Pai tot nemtilor, la pretul de acolo, adica cel real. Masina are acum 31.000km(cumparata cu 2500km) iar prima revizie a fost facuta la reprezentanta in Germania, cu stampila in carte cu introdus in istoric cu tot. Iar miscarea corecta este urmatoarea, se lasa masina acolo, se plateste diferenta pana la cealalta - dar pana atunci mai e cale luuuunga.

In paranteza fie spus, fostul passat l-am vandut fara sa dau km inapoi la 230.000 km, cand a vazut omul ca are istoric de service si facturi cu consumabile si piese de origine luate din germania, si cand a vazut cum merge si arata masina nu au mai fost nici un fel de probleme.

@ Inginerul - esti pe drumul cel bun domnule, iti doresc succes la achizitie si sa te bucuri de ea daca vei reusi sa o cumperi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe site-ul dat de inginerul(nick-ul denota ceva) nu sun decat Variant-uri, o fi coincidenta sau nu dar eu din postura de om normal nu o vad ca si o coincienta.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Inginerul - esti pe drumul cel bun domnule, iti doresc succes la achizitie si sa te bucuri de ea daca vei reusi sa o cumperi !

Din pacate nu voi reusi la asemenea preturi sa o achizitionez din acelasi loc, oricat de mult mi-as dori, nu dispun de asa o suma. Inmatriculat in romania, acel passat negru sportline cu 115.000 km la bord ajunge peste 15.000 de euro.

Pe site-ul dat de inginerul(nick-ul denota ceva) nu sun decat Variant-uri, o fi coincidenta sau nu dar eu din postura de om normal nu o vad ca si o coincienta.

Daca aveati curiozitatea sa cautati, puteati gasi nu doar autoturisme si autoutilitare apartinand grupului vag, ci si apartinand altor mari producatori in domeniu. Chiar si o motocicleta harley-davidson au de vanzare. O simpla coincidenta daca-mi dati voie:

http://kp2.my-motion.de/formularSmall.php?...;distinct=30015

http://www.autohaus-mense.de/seiten/gebrauchtwagen.html

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!