Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Prima parere, are km dati inapoi. Restul nu mai conteaza....

PS De fapt nu e o parere, e fapt sigur, pentru care as pune pariu pe sume mari :Driver:

Calcul simplu - pret masina in germania - 2006, 100.000 km si dotarile pe care le-ai eunumerat: 12.000 euro(minim de minim)

- costuri de adus in tara 400 euro (iar minim)

- inmatriculare cu tot cu taxa 700 euro (presupunand DPF)

cost total masina - 13.100

Si daca presupunem ca nu vrea sa castige nimic, sigur nu vrea sa piarda 4000 euro. Lund in considerare calculul de mai sus, incearca sa gasesti in germania un passat varian 2006 tdi 140 cp cu dotarile respective care sa coste maxim 8000 euro, in felul asta vezi ce masina vrei tu sa cumperi !

Modificat de DosarPenal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13.000 ? Te cred ca in calitate de posesor de passat B6 esti tentat sa fii subiectiv dar nici chiar asa. Ce gasesti pe mobile.de sunt ceea ce ramane dupa ce curata altii piata de masinile ieftine. De cand am inceput cautarile am gasit destule masini foarte ok ca si istoric (istoric vefiricat in baza de date vw-audi).

Trecand peste toate cele spuse de tine, daca verific seria de sasiu si corespunde cu cartea service am si cumparat-o, daca nu trecem la alta. Sunt destule de vanzare. Stiu ca multi fug de motoarele cu cod BKP, eu am gasit injectoare OEM noi cu 1500 ron/bucata, pompa de motorina 1600 de ron.

In mare daca istoricul corespunde, pretul este foarte ok, chiar daca codul de motor este BKP ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a cerut 9950 pe una din 2007, motor BRM, 98k km pe bord... Masina parea chiar OK, om de "incredere", tot tacamul. Cand am verificat la reprezentata... 178k km in oct 2009, accident fata/spate, bla.. bla. Eu zic ca e vrajeala ce vezi tu acolo Inginerul.

Fa check si sa ne tii la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt considerate date personale si nu cred ca le pun la dispozitia tertilor. Dar e bine de pus intrebarea pentru ca poate e cineva binevoitor si iti spune verbal la cati km a avut loc ultima revizie.

Si asa, dar se poate merge acolo chiar cu proprietarul si costul operatiunii sa fie suportat de potentialul cumparator. Daca proprietarul se eschiveaza, e un prim semn ca masina ar putea fi cu probleme. Totusi, daca se pot scoate aceleasi date cu 4 eur/ora prin aplicatia online de catre anonimi, de ce sa nu le ofere tot asa si la reprezentanta?

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masini bune se pot gasi si in tara, numai ca trebuie sa cauti; la romani, e o mica problema si anume " sa vorbeasca inainte de a cauta, vedea etc " si apoi, in germania, nu mai e ceea ce era inainte.

cine crede ca " hanler-ul ii face discount de 1000 euro " mai bine, se lasa; nu lasa oamenii asa de mult la pret, de moment ce stiu ceea ce vand.

apoi, nu e nimic rau in faptul " ca in cazul unei persoane care e interesat de achizitionarea unei masini " sa intrebe de VIN# sau chiar carte service.

pt clau_75 - aici iti dau dreptate, deaorece, nu cred ca acel cineva care vrea sa cumpere o masina de acest gen, sa mai stea in cativa zeci de lei, pt un tester. dar, eu sunt de urmatoarea parere si anume " daca motorul toarce, daca nu are erori pe bord, daca masina se prezinta bine, daca este intretinuta " toat aceste lucruri dau dovada ca masina e foarte inretinuta.

dimpotriva, e mai bine sa cumperi o masina din RO, deaorece, aici, poti veni cu un mecanic sa se uite la ea dar in germania, nu te poti duce cu mecanicul dupa tine, sa se uite la masina.

in fine, pana cand mintea romanului o sa se schimbe, de fapt rectific mentalitatea " noi, toti ceilalti " vom avea o sarcina foarte dificila.

in ultimul rand " nu o carte service " inseamna si ca masina e buna.

stima

Si asa, dar se poate merge acolo chiar cu proprietarul si costul operatiunii sa fie suportat de potentialul cumparator. Daca proprietarul se eschiveaza, e un prim semn ca masina ar putea fi cu probleme. Totusi, daca se pot scoate aceleasi date cu 4 eur/ora prin aplicatia online de catre anonimi, de ce sa nu le ofere tot asa si la reprezentanta?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13.000 ? Te cred ca in calitate de posesor de passat B6 esti tentat sa fii subiectiv dar nici chiar asa. Ce gasesti pe mobile.de sunt ceea ce ramane dupa ce curata altii piata de masinile ieftine. De cand am inceput cautarile am gasit destule masini foarte ok ca si istoric (istoric vefiricat in baza de date vw-audi).

Trecand peste toate cele spuse de tine, daca verific seria de sasiu si corespunde cu cartea service am si cumparat-o, daca nu trecem la alta. Sunt destule de vanzare. Stiu ca multi fug de motoarele cu cod BKP, eu am gasit injectoare OEM noi cu 1500 ron/bucata, pompa de motorina 1600 de ron.

In mare daca istoricul corespunde, pretul este foarte ok, chiar daca codul de motor este BKP ?

Ce pompa de motorina e aia la 1600 RON? Cand aproape toate reprezentantele volkswagen au preturi de maxim 1000 RON

La banii aia mai mult ca sigur acel passat e terminat. Vei baga foarte multi banii in el.Mai bine mai pui acum 2000-3.000 EUR si cumperi ceva mai bun.Parerea mea. Sa auzim numai de bine

Modificat de Ursanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 1 luna si ceva am actizitionat un b6 variant, fabricatia 11.2007, in italia, km certificati (113k), carte de service ok, cu 16000. tocmai terminase leasing-ul. deci preturile ce le-am vazut ca le-ati postat voi pe aici mi se par chiar foarte mici!

scuze de :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care vor sa dea mai nimic pe masini si sa aiba si km putini; sa poata verifica km; sa arate si bine masina; etc... (e cam ca in reclama aia de la auto meridian).

Daca vreti sa dati doar 8000-9000 eur pe un passat inseamna ca nu prea aveti ce cauta in clasa medie (la auto ma refer); asta fara suparare !

De ce nu va directionati spre alte marci/clase auto si cu 9000 sa iei ceva nou sau ceva nemanarit. Cat ar fi criza de criza cine e nebun sa vanda o masina nemteasca pe care a dat 35,000 EUR dupa 2-3 ani cu 7,000-8000 eur (de ce credeti ca nemtii aia sunt asa bogatani de-i dau banii afara din casa ?!?!!?)... dar in fine snobismul la romani e la cote astronomice !

De ce sa vrei sa-ti fortezi norocul sa dai 8000 eur pe o masina care poate e varza ??!!! de ce nu te duci binisor spre una noua sau de 1 an care nu e manarita (la pretul asta poti gasi multe; multe; multe variante)

E ca si-n targ la vitan; nu mai gasesti masini din clasa mica;compacta; e plin de A4/A6; passat seria 3;5;7; Q7; la preturi f suspecte ! si apoi se plange lumea ca a luat teapa. dar un focus spre ex. mai nou la 7-8000 eur nu vrea nimeni :scratch:

Modificat de catanexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa discutam pe cazuri concrete.

http://autovit.ro/volkswagen-passat-C12653348.html

http://autovit.ro/volkswagen-passat-C11999796.html

Pentru cei care nu stiu, Nurvil este reprezentanta Vw-audi, autoturismul are garantie 6 luni din momentul cumpararii, iar la telefon mi s-a spus ca pretul se mai poate negocia. :Driver: Asta pentru colegul care s-a oferit sa-mi vanda a lui masina cu 13.000.

Daca au ajuns particularii sa ceara mai mult pe masini decat la weltauto e clara treaba. :Driver:

Deci nu 13, nu 14, nu 15.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Inginere, la cea de la Welt Auto nu comentez, dar la masina din primul link mi se pare suspecta treaba, asa cum zice si overseas mai sus, mai ales pt. faptul ca are numere de Caras Severin iar vanzatorul este din Tg. Jiu. :Driver: Asta pe langa numarul kilometrilor.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 13.000 poti cumpara jetta 06.06.2008 cu 50.000 de km la bord.

Dovada: http://www.weltauto.ro/gwapp/gs_ro;jsessio...omfortline+1.6#

L.E.

Da Razvane, trecem peste primul anunt. Dar al doilea ? Tot manarie este ? Sa fim seriosi, preturile au scazut drastic in ultimele luni de zile. Cine spera sa ia 13.000 pe o B6 cu aproape 100.000 de km facuti in Romania are de asteptat foarte mult fraierul.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Al doilea pare un anunt ok. Pare !

Pana nu o vezi, testezi, probezi nu poti spune cu precizie daca-i ok. Poate nici atunci nu ai certitudine 100%.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va ROG sa nu mai continuati pe tonul folosit mai devreme! Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://autovit.ro/volkswagen-passat-C11989987.html

Asta ? Cum vi se pare, pret/km parcursi ?

Foarte corect mi se pare urmatorul anunt:

http://autovit.ro/volkswagen-passat-C12714334.html

"CARTE DE SERVICE LA ZI,UN SINGUR PROPIETAR,GARANTIE DIN BARA IN BARA 12 LUNI SAU 20000KM"

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

Pret cerut: 9.000, pret pe care intentionez eu sa-l ofer 8.500.

Autoturismul este inmatriculat in Romania cu 7 luni in urma, dupa spusele proprietarului.

Pareri ?

Pret dubios de mic.

Sa-ti dau un exemplu: Eu unu', NU ti-as vinde masina din semnatura fara cel putin 11.000 EUR :ceuameni:

Si asta pt ca te cunosc :(

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine Riddler. Dovada ca omul nu m-a sunat inapoi asa cum a promis sa-mi dea VIN-ul pentru verificari :ceuameni:

Apropo de pret, probabil ca atata face :) Vara trecuta cand ti-am vazut mai indeaproape ultima data arata foarte bine ;)

Nu-i nimic, masini de vanzare sunt o gramada, eu nu ma grabesc....... :(

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eh, in sfarsit avem anunturi cu cifre mai rezonabile, 14.000 si 20.000 euro nu mai avem 8000 si 9000 euro pentru un passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca observi ca la 14.000 de euro, de fapt 13.950 negociabil (adica 13.500) se ofera garantie 12 luni, iar masina are doar 56.000 de km. ;)

Iar in cazul primului anunt, dupa 7.000 de km, pretul a scazut de la 35.000 la 20.000 in nici un an de zile :icon_thumright:

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la pret de Logan e cam greu sa gasesti Passat B6 din '07-'08 si cu km reali "sub 100.000" si cu optiuni si in stare impecabila. Am spus ca sunt cam mari pretentiile pt 8500 E sau ca trebuie sa te "roada" rau foamea prin casa ca sa-ti vinzi masina cu 8.500, aceiasi masina pe care ai dat 25-26.000 E acum 2-3 ani .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma a fost 25.000 nu 35.000 cum se vehicula mai devreme. :icon_thumright: Sincer, habar nu am cat costau masinile astea de noi acum 3-4 ani.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai costau destul de mult, mai ales in germania. Pot sa dau un singur exemplu, propriul vehicul(passatul din semnatura) fabricatie sept 2008 pret de nou (39.701 euro). Cumparat de mine in ian 2009 cu 2500 km la pretul din oferta de mai jos

Fahrzeugausdruck vom 22.01.2009

VW Passat Variant Highline 2,0 TDI DPF 125 kW Dieselmotor mit Direkteinspritzung

........................

........................

UPE 39.701.--

Fahrzeugpreis EUR 26.970,00

Alle Werte inkl. gesetzlicher Mehrwertsteuer.

In locul punctelor erau doua pagini de caracteristici si dotari care nu fac obiectul discutiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma a fost 25.000 nu 35.000 cum se vehicula mai devreme. :) Sincer, habar nu am cat costau masinile astea de noi acum 3-4 ani.

Un Passat HL+ cateva extra optuni in plus costa acum 2-3 ani mediu 34-35.000 E. Este criza, dar nici chiar asa incat sa cumperi o astfel de masina cu suma de 8.500 E, pe deasupra mai si pretentii sa fie impecabila si cu km reali pana in 100.000. Or fi cu probleme Passat-urile, dar tu chiar le subestimezi intr-un stil grosolan si mai mult , consider ca aduci o jignire tuturor posesorilor de B6 atunci cand afirmi ca o astfel de masina nu face mai mult de 8500-9000. Nu impresioneaza pe nimeni faptul ca postezi cateva anunturi luate de pe autovit cu masini in stare de "moarte clinica" pe care le dai drept exemplu pt a-ti sustine punctul de vedere. Sunt curios cu ce pret ti-ai vinde tu Golful IV"special" variant daca pe un Passat B6 din 2007 cu km pana in 100.000 si impecabil nu oferi mai mult de 8500-9000. O zi buna !

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt fantozzi007 aici ai perfecta dreptate, deaorece, romanii sau obisnuit teoretic nu si practic, ca la un pret derizoriu sa achizitioneze o masina HL. e o vorba " smecheria se plateste " deci, daca vrei HL si trebuie sa platesti pe masura, vrei ceva mai jos la fel, platesti pe masura.

oricum, eu, am o parere buna despre acest modele de passat b6, deaorece, o masina de care ai grija si schimburile sunt facute la timp si o utilizare cat mai corecta, nu fac altceva decat sa-i prelungeasca viata de functionare.

si apoi, daca tot ar fi spaima oamenilor, problemele passat-urilor, de ce din ce in ce mai multi oameni, continua sa achizitioneze passat-uri?

sa le stapaniti sanatosi si sa va bucarati de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu am pretentii sa aiba sub 100.000 la 8.500. Nu eu am dat anuntul, eu doar l-am gasit. Ca e manarie, asta nu depinde de mine si nu e vina mea.

2. Nu subestimez in nici un caz intr-un stil grosolan, dar nici nu le supraestimez cum am observat ca exista tendinta unora.

3. De unde stii ca sunt in moarte clinica masinile din anunturi ?

4. Vrei sa ma ajuti sa-mi iau o masina buna la un pret rezonabil sau faci tot ceea ce-ti sta in putinta sa-mi demonstrezi ca un passat B6 nu-i de nasul meu ?

In alta ordine de idei, anunturi din Germania, ca vad ca astea de pe autovit sunt "in moarte clinica".

http://www.webmobil24.com/web/ro/haendler_...p;INTERNERCODE=

Probabil in moarte clinica si asta dupa atatea drumuri pe autostrazi. Daca avea climatronic chiar era o oferta buna :) Poate place altcuiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta de la handler e rezonabila, dar e 11,000 pt motorizare 1.9 si echipare Trend, nu e full.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!