Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

100.000 km din 2006? f mici sanse! poate daca e cumparat din .ro as mai crede.. daca te uiti pe mobile.de, 90% din masinile din 2006 au peste 170.000 km.

ca si experienta, pana acum 4 passat-uri am verificat la reprezentanta, toate 4 aveau dati inapoi km cu 50.000 km, aveau de fapt peste 200.000.

codu motor tre sa fie trecut in actele masinii..

poti baga si mana in esapament sa vezi cata funingine are, daca are dpf ar trebui sa fie f putina.

bafta sa gasesti una buna, eu incep sa-mi pierd speranta ca poti gasi in tara asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@soselinho: daca propietarul masinii are modelul vechi de talonul, vei gasi acolo codul motorului, campul 9 (trebuie sa fie ceva de genu 3C/AABKPX0 PASSAT)

Daca are modelul nou de talon, zi sa vina la el cu cartea masinii si te uiti in campul 10 (Tipul: xxx )

@danmatyas: de ce te miri ca un Passat din 2006 cumparat in .ro are doar 100.000 Km ?!

Masina mea e din 2006 si abia ce am ~73000 km cu ea :D

Si nu cred ca's singurul :Driver:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba se poate si mai "rau" decat 73 000km. bifati in 3 ani !!! Io-te, masina din semnatura de exemplu, are 20 000 km. facuti in 3 ani...

Deci, cu putin noroc, si in patrie gasesti ceva bunicel si cu km. putini...

Scuze de OT !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ati inteles gresit...

Am zis ca "as mai crede ca are 100.000 km" doar daca e umblat in .ro :10[1]:

La noi se circula putin comparativ cu Germania.

Sunt convins ca gasesti si la noi masini ingrijite cu km putini...

Taica-meu face 10-15.000 km pe an cu diesel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@soselinho@

tipul motorului mai apare in locul unde se pune de rezerva , este un stiker in dreapta , acolo unde scrie si codul de vopsea.

sau cum spunea si @riddler@

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de link-uri dar acolo sunt mult prea putine "treburi" si foarte vechi oamenii de acolo au mai parcurs 10-20k/km pana acum.

Oricum iau in considerare ca nimeni nu a scris pana acum despre probleme(majore) la motorul 1.9tdi...105/140cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)la motorul 1.9tdi...105/140cp

NU mai pune "/140cp" ca nu exista din fabrica puterea asta pe 1.9 TDI :somnmare:

Alea sunt cu "cip-cirip" :rolleyes:

Si ca posesor de 1.9 TDI 105cp, singura problema care o poti intampina ar fi la turbina, in caz ca fosti propietari au mers subturat cu el :blink:

La 1.9 TDI cu chip, acolo mai poti sa te astepti la v.o.l.a.n.t.a. + ambreiaj dupa 100.000 km

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt probleme de fiabilitate la motorul 2.0 tdi 170 cp?

Din cate am vazut a fost cineva cu un injector cazut, in rest nu prea am observat probleme. Stiti voi ceva in plus? ce ar trebui stiut?

Mi-ar fi de mare ajutor sfaturile voastre .. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am auzit nici eu + ca are planetarele si ambreiajul mai intarite.... sa reziste la forte mai mari...l diferenta de pret nu e mare si feelingu excelent... bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te ustura mai tare cand le schimbi daca-s intarite :)

mersi pentru parere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

Vreau sa-mi schimb skoda oct 1 din semnatura cu una noua de clasa superioara. Am citit dar nu tot, despre problemele passat-ului B6 si m-am ingrozit :icon_thumright:

Chiar ma gandeam ca imi iau passat ca stiu service-ul de la skoda care e si autorizat vw, am card de membru, preturi la revizii decente si oameni profi. Dar cum spuneam nu-mi vine sa cred ca e asa de proasta masina asta. Pai oct 1 e infinit mai fiabila. Ma asteptam la cel putin acelasi lucru.

Acum astept de la voi, cu speranta caci vad ca VW a mai reparat ceva la motoare, sa-mi spuneti daca sa ma arunc la passat sau sa ma uit si la concurenta (mondeo, insignia, mazda 6). De serviceurile astora mi-e frica ca am auzit numai de rele si apoi am si amici cu opel si ford care au masini mai tinere ca a mea si au bagat ceva bani in ele ca sa le tina fuctionale (plus revizii mult mai scumpe).

Am inteles ca acum sunt motoare diesel CR si nu mai e nici un PD (celebrele 2.0 cu injectoare). Dar volant? Alte probleme fara legatura cu motorul au mai reparat? Citisem de plangeri legate de suspensie. Rezista ea la gropanele uriase din ulitele patriei? Pot spune ca octavia 1 rezista cu tarie (si-a cerut la 30k capetele de bara si de atunci nimic).

Daca mai aveti altceva de adaugat as aprecia.

Probabil ca o sa deschid si un topic comparativ intre passat, mondeo si insginia. Vorbesc de masini noi si in general diesel, dar nu exclud nici benzinare dar mai economicoase si puternice. A, am uitat sa mentionez ca vreau o motorizare care sa treaca macar un pic peste ce am acum, adica 120CP/280Nm dupa cip-ul unui ALH de 90CP. Trebuie luat in calcul si greutatea masinii ~1300kg. Cum passatul are ~1400-1500kg cred ca imi tb un motor peste 130CP, nu?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problemele care au fost s-au remediat in primii ani. Daca iti iei una noua vei fi multumit. Suspensiile sunt tari. Motorul il alegi in functie de asteptarile pe care le ai de la viitoarea masina (viteza, putere, consum, cuplu) si de banutii disponibili. Daca doresti un consum mic iei 1,6TDI la 105CP (ii poti face chiptuning spre 130cp) daca vrei viteza optezi pentru 2.0TDI 170CP sau 1.8 TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , as vrea sa cumpar si eu un Vw Passat B6 , Spuneti-mi va rog ce motor este mai reusit la aceasta masina. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea ta va genera valuri de subiectivism. Fiecare coleg va spune ca al lui este cel mai bun. Un singur lucru iti precizez - daca doresti o masina second fereste-te de 2.0 TDI fabricata 2005-2007.

Ca sa-ti faci o parere citeste topicurile ''versus''. Le gasesti aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul meu VW a fost acest Passat si-l consider foarte reusit. Dar eu nu vin de pe Merz, Audi sau Lexus.

Ca fiabilitate, am B6 cu motorizare CR si e super, am luat motorul pe incredere desi era foarte nou si fara istoric. Am DSG si Auto Hold, adica e destul de complicat dpdv tehnologic si electronic, dar nu am probleme (in 50k). Merg destul de atent, dar am facut intens Dealul Negru (e bombardat) si nu am probleme, desi am suspensie sport si jante de 17.

Cumva am descoperit ca, deoarece am luat masina la cativa ani dupa lansare, am scapat de multe din problemele initiale.

Recomand motorizarea TDI 2.0 CR, iti trebuie 140 cp la masina asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) fereste-te de 2.0 TDI fabricata 2005-2007.

(...)

Nu toate 2.0 TDI au fost nereusite ;)

BKD-ul spre exemplu e un motor beton si fiabil.

La fel putem zice si despre BMM :D

In principiu este mai bine sa se evite 2.0 TDI BKP productie 2005-2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am gasit un VW Passat la un dealer din Oradea pe siteul www.weltauto.ro , este vorba despre acest anunt http://tinyurl.com/ykmn3nn , pretul s-ar mai negocia undeva in jurul a 10,000 EUR + TVA din cauza unui defect la scaunul de la sofer (pielea este un pic roasa pe lateral si trebuie revopsita).

Momentan astept de la dealer o serie de sasiu poate va dati cu parerea dupa. Din cate mi-au spus masina a fost achizitionata de noua de la Porsche Bucuresti Nord iar in cartea de service nu apar interventii, acum poate lucreaza cineva la dealer si imi poate oferi mai multe informatii daca furnizez o serie de sasiu (desi si ei sunt dealeri VW nu prea s-au sinchisit sa-mi spuna mai multe).

Ce parere aveti ?

As mai avea alternativa un A4 B7 2.0 TDI din 2006 de la un dealer din Baia Mare, km ceva mai multi 112,000 dar nu prea are nicio dotare... (codul motorului la Audi este BPW, este un motor bun?)

Multumesc

LE: revin si cu VIN: WVWZZZ3CZ6P133416 , se pare ca motorul este BKP iar din cate am citit pe forum ar fi de evitat.

Modificat de yelp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce dealer e vorba? Daca pot sa te ajut cu ceva,spune-mi si o fac cu placere :))

Modificat de dm76ro
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba despre Robot SRL , asa apare pe weltauto. Am avut cateva discutii telefonice cu ei prin intermediul unei doamne dar nu sunt hotarat la pret. Cer 9900 EUR + TVA pe acel A4, dar chiar nu stiu ce sa fac, ma deranjeaza lipsa unui cd player (are caseta !!), lipsa unei cotiere ... de restul nu mai zic, dar pentru aceste mici amanunte sunt indecis.

VIN Audi: WAUZZZ8E46A137220

Multumesc anticipat pentru orice parere

Modificat de yelp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.Robot este dealerul Vw-Audi din Baia Mare.Daca ai vrea sa-l iei ma pot duce sa-l vad si eu si eventual sa-mi dau si eu cu parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti face asta pt un necunoscut ? :)) B 34 TRC este numarul de inmatriculare al masinii, un albastru foarte inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Vai de mine...doar aici suntem pe vwforum si e posibil orice! Acuma serios,maine ma duc s-o vad si scriu apoi aici sau iti trimit un pm cu ce am gasit pe acolo,ok?

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic: Foarte frumoasa camaraderia asta intre forumisti ! Parca mai e o speranta de umanitate in tara asta prapadita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pasatul arata bine si e si dotat... de nou a fost sigur peste 25000... e un pret f. bun... oricum sunt disperati ca le putrezesc in parcuri... Eu zic sa dai 10000 dar sa ceri si 6 luni de garantie.... bafta si tine-ne in priza (adica la curent)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!