Jump to content

Verificare nivel cutie , cum ?!


D@ny
 Share

Postare recomandată

Am si eu 2 intrebari : 1 cum se verifica nivelul in cutia de viteze si 2 cu ce fel de ulei se completeaza ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Nivelul de ulei al cutiei se controleaza pe la busonul de umplere. Daca il desfaci trebuie sa dea putin pe afara. Asa se si umple cutia, busonul e facut sa dea pe afara cand are cat ulei e specificat. Tehnic vorbind litrajul cutiei depinde de tipul de cutie pe care il ai cu 4 sau 5 viteze si anume 2.2 sau 3.1 litri iar tipul uleiului este 75W/90 Synthetic. Specificatiile de mai sus sint pentru tipul tau de motor adica pentru motorizarile AEE sau AEA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana aici am inteles , dar unde e busonul , adik unde e situat ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este f greu de desfacut mai ales daca nu a fost deschis niciodata.Merge cu un imbus de 17 sau 19 nu mai tin minte exact dar el este soricel in 12 laturi. Pun o poza sa vezi exact unde e (sper sa nu fie cutia diferita de a mea). Daca nu reusesti sa o desfaci te sfatuiesc sa faci urmatoarea chestie. Desfaci busonul de golire care este pe fundul cutiei si este mai accesibil de desfacut, golesti cutia si schimbi tot uleiu (cam 200.000 L Castrol de ex), pui busonul la loc dupa ce o golesti si o umpli pe la sonda de kilometraj ( vezi poza). Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!