Jump to content

incalzire slaba in masina


SamuraiJerk
 Share

Postare recomandată

radiatorul de caldura ,cel de sub bord tre schimbat !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SamuraiJerk

    8

  • _APoLLo_

    8

  • mircean

    7

  • Cristi_XXZ

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

furtunul dintre pompa si radiator e rece si ceasul e pe la mijloc in rest totul e OK sa verificat desfacut tot si pus la loc inlocuit izolatie suruburi ceasuri de bord si alte printre care s-a verificat si radiatorul mic ,paletii,parghiile si ce mai e pe acolo.........deci ca o concluzie la raspunsurile voastre sa inteleg ca termostatul e de vina....?

post-15430-1203707603_thumb.jpg

post-15430-1203707612_thumb.jpg

post-15430-1203707619_thumb.jpg

Modificat de crys22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de regula cade radiatorul,mai intai schimba-l si vezi dupa aceea daca exista vreo schimbare bafta :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radiatorul e OK de altfel totul e bun in bord .in compartimentul motor e buba cred ca nu deschide termostatul deloc.............

Modificat de crys22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca totusi sa probezi radiaturul de caldura ,cumva sa il golesti de apa si sa suflii in el sa vezi daca aerul circula usor , eu tot asa am patit ca tine ,pina nu am facut operatiunea asta nu mi-am dat seama care exact era problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam de raspunsuri deocamdata merge caldura dupa ce am desfacut tot bordul,, :icon_thumright: :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si zici ca totusi furtunul dintre radiator si pompa de apa e rece chiar si cind acul in bord ajunge la verticala ?

Acum ca ai antrenament la desfacut verifica totusi si termostatul. S-ar putea sa ai o surpriza...

In mod normal n-ar trebui sa poti sa tii mina pe acel furtun mai mult de 1-2 secunde.

De verificat daca nu stii cum: practic fierbi termostatul intr-un vas cu apa (eu am incalzit cu un fierbator). Cind fierbe il scoti si

cit mai rapede masori lungimea. La 102C trebuie sa fie cu minim 7mm mai lung decit in stare rece. Grija ca odata scos din apa

incinsa isi revine la lungimea initiala destul de repede.

Modificat de Viorel C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu am o mica alta problema la capitolul caldura... si nu gasesc solutia...

la aerosuflanta imi merge numa treapta maxima ... pentru treptele 1,2 (are 3 + oprit) sta oprit... si nu e de la buton... e de la piesa aia de pe suflanta care presupun ca scade voltajul curentului normal care e pt treapta 3... chestia e ca nu stiu unde sa caut si ce sa cer... ca pe unde au incercat mi-au zis sa pun transformator :icon_cool: miram-as sa fie nevoie de asa ceva... astept o mica sugestie...sarumana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

La aceeasi problema - cu caloriferul posibil infundat: am introdus niste apa cu calgon in reteaua cu caloriferul (am deconectat furtunele de la retea) si l-am lasat asa o noapte. A doua zi l-am spalat (montat furtun cu apa de la retea) si seara am repetat operatia. Dupa prima incercare a mers ceva mai bine, nu suficient, iar dupa a 2-a a mers bine. :salut:

Explicatia cred ca e urmatoarea: cand apa este calduta, poate circula prin calorifer, deci da putina caldurica. in momentul in care apa ajunge la peste 50-60 C, ceva metal se dilata....si undeva se inchide circuitul..... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merita sa te chinui!! schimba caloriferul si o sa vezi diferenta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!