Jump to content

Aeratoare bord


Jacku
 Share

Postare recomandată

Imi poate arata cineva cum se desfac gurile de aer din bord? cred ca nu sunt singurul la care rotitele de directionare sau de inchidere a gurilor de aer nu mai functioneaza, si as vrea sa stiu cum pot sa le desfac si de unde as putea sa le cumpar? sau se pot repara cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu prea am intalnit defectul asta la nici o masina pana acum, ma mir ca nu-ti mai functioneaza rotitele acelea, doar daca au fost fortate si date peste cap.Nici nu stiu daca se pot scoate de acolo , sunt curios si eu daca cineva a facut treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am passat, si am patit acelas lucru.

Daca sunt asemanatoare, problema nu este grava.

Pur si simplu au iesit piciorusele de ghidare ale lamelelor din canalul corespunzator.

Trebuie sa dai afara aeratorul cu totul si in cinci minute e gata.

La mine se scoate foarte usor cu doua surubelnite cat se poate de plate, sau eventual cutite de masa ca nu sunt ascutie. Trebuie sa le introduci fara frica undeva sus si jos la cativa centimetri de capetele aeratorului ( vorbesc acum de cel central care este mai mare ) unde se gasesc clemele de blocare. Incepi ori cu cele de sus ori dintr-o laterala. Nu trebuie sa-ti fie teama ca nu se deformeaza bordul. Dupa ce termini isi revine la forma initiala si se asaza singur pentru ca este un material moale.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai vazut o fabia cu aceleasi lucruri si de aia am crezut ca e o problema intalnita mai des. Nu rotitele s-au blocat ci cred ca lamelele celea de ghidare. O sa incerc sa le desfac sa vad ce se intampla.

Ina lta ordine de idei e ceva ciudat cu aerul conditionat. Cand baga frug de ingheti(asa cum ar trebui) cand nu baga rece deloc...si nu stiu de la ce ar putea fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca ai aceeasi problema pe care am avut-o si eu si altii pe forum cu acelasi tip de masina. Senzorul evaporator incepe sa cedeze. Costuri aproximative 300 ron ( la service autorizat). Se schimba greu ca trebuie dat jos bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva unde pot gasi aeratoarele de bord de la fabia?ca la mine sunt rupte piciorusele de la lamelele alea si as vrea sa le schimb. SI niste preturi stie cineva?unde ar fi mai convenabile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil la reprezentanta. Insa nu este o solutie de durata, se vor tot rupe. Eu le-am reparat pe ale mele cu niste ace taiate introduse la cald in lamele. Este o operatie de precizie chirurgicala :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am cumparat-o..si am vazut mai multe cu ele facute varza.Nu stiu cum se rup ca nu am vazut. O sa le desfac atunci sa le repar...si va pun puze cu ele. SUnt greu de scos de acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt greu de scos, aeratoarele centrale cele cu butonul de avarie au 3 cleme metalice arcuite sus si 3 jos, se preseaza in bord. Daca vrei sa le scoti bagi o surubelnita intre bord si aerator si tragi in afara cu grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se rup din cauza ...... aparatului de putzit frumos in masina. La introducere e ok ...... numai ca nu mai vrea sa iasa si ghiolbanu ... a se citi dobitocu de shofer pe care-l doare in c....r de masina firmei .... trage cu picioarele de el .... si ghicitzi ...... cel mai destept cedeaza primul .. adica plasticul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau horgarban, dar nu este obligatoriu, la mine s-au rupt la frig foarte mare la o manevrare obisnuita a aeratorului. Intr-o alta parte mi le-a rupt intr-adevar un ghiolban cand a introdus ambi-pur-ul in aerator. Cazuse pe jos si serviabil omul l-a infipt precum un cutit in masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!