Jump to content

Activare stop ceatza la golf IV posibil ?


SorinB
 Share

Postare recomandată

Am o nelamurire... scuze ca am deschis un topic nou :Driver: dar nu am gasit nimic pe forum...... se poate activa al doilea stop de ceatza pe spate la golf IV?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nelamurire... scuze ca am deschis un topic nou :Driver: dar nu am gasit nimic pe forum...... se poate activa al doilea stop de ceatza pe spate la golf IV?

am vazut parca ,,la teste cu vag-com" ca se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cite stiu eu nu ai cum, pe dreapta spate nu exista locasul. Chiar a ris cineva de mine zilele trecute, punindu-ma sa schimb becul "ars" de pe dreapta :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate activa becul de ceata in felul urmator:

Se trage un fir de la stopul din partea stanga ( deoarece in dreapta nu este fir trag din fabrica )catre cel din partea dreapta , respectiv de la becul de ceata, se monteaza bec si gata.

Ceva mici probleme vor fi la montarea suportului de becuri in partea dreapta dar cu putina rabdare se poate.

Firul se poate trage pe sub plasticul din portbagaj ca sa arate bine :Driver:

Spor la treaba!

Modificat de chris
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am observat ca sta tot timpul aprins stopul de ceata pe stanga asa trebuie il pot opri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

Ceva mici probleme vor fi la montarea suportului de becuri in partea dreapta dar cu putina rabdare se poate.

...

La mine exista si suport de bec si contacte in lampa de pe dreapta - nu exista insa fir(e).

Am inteles ca in tarile cu volan pe dreapta lumina de ceata e pe partea soferului (firesc, de altfel).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, masina vine cu suport de bec mai trebuie tras fir si pus bec.

@valighe nu are cum sa stea stopul de ceata mereu aprins , sigur ai tras mai tare in swich si l-ai aprins. :D

Modificat de chris
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singura problema ar fi ca atunci cand trebuie sa schimbi vreun bec trebuie sa scoti stopul cu totul. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant ce vorbiti cu trasul firelor si etc. Eu am si locas, si de toate. Pur si simplu mi-am luat un bec, l-am pus la locul lui (in partea dreapta) si totul functioneaza ca la carte. Nu trebuie trase fire si nu trebuie facut nimic dubios pentru a avea parte de stop ceatra in partea dreapta.

La toate golfurile fie variant sau limuzina exista locas pentru bec, si cu siguranta si fir!!!

Din cite stiu eu nu ai cum, pe dreapta spate nu exista locasul. Chiar a ris cineva de mine zilele trecute, punindu-ma sa schimb becul "ars" de pe dreapta :(

Da! pentru ca la passat(asa-ti scrie in semnatura), nu este loc pentru bec de ceata pe dreapta.

p.s. Ahhh... mai era cineva cine zicea de vagcom. Nu trebuie activat nimik din vag-com, mai ales pentru ca nu se poate

Modificat de TitvsCaivs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am soclu dar nu am fir tras adica locasul din mufa este gol.

TitvsCaivs: tu poti sa schimbi vreun bec daca ti se arde fara sa scoti stopul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie trase fire si nu trebuie facut nimic dubios pentru a avea parte de stop ceatra in partea dreapta.

La toate golfurile fie variant sau limuzina exista locas pentru bec, si cu siguranta si fir!!!

Mi-ar placea si mie sa fie asa de simplu... La mine nu a mers - din prima zi, cand am verificat! :( Confirm ca exista locasul si contactele cu becul, dar atat - nu vine si nu pleaca nimic de la acele contacte.

Si mi-a confirmat si electricianul de la dealer-ul de unde am luat-o!

Esti sigur-sigur ca asa-i? ... ca daca e asa, ma gandesc sa nu fie vreo problema la al meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate golfurile fie variant sau limuzina exista locas pentru bec, si cu siguranta si fir!!!

Cu siguranta NU exista fir!!!

@TitvsCaivs- nu mai da informatii gresite, unii oameni pun pret pe ce se scrie aici, daca nu esti sigur e mai bine sa nu scrii anumite lucruri sau sa zici ca nu esti sigur.

scuze de :(

Modificat de chris
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer iti spun ca la toate Golfurile de pana la MY 2002 este asa cum am spus. Insa nu confirm asta si pentru Bora desi is la fel, dar nu am vazut cum e la Bore..

@mmneg: Nu, evident ca nu pot, dar tot nu inteleg intrebarea!!

adica te referi la scosul stop-ului de to??? adica si partea exterioare din plastic ???

Modificat de TitvsCaivs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ma refeream la faptul ca, daca as avea si becul pentru proiectorul de ceata, nu as putea sa schimb absolut nici un bec fara sa scot complet stopul dreapta din cauza ca placa cu contactele nu ar putea iesi din locasul ei din cauza becului in cauza.

(lovind intr-o tabla din caroserie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea e limuzina, si intr-adevar ca trebuie tras/ impins putin mai tare de acea placa, dar nu atat de tare incat sa pui in pericol integritatea placii..

Un indiciu ar fi sa incercati sa puneti bec tip "cireasa", si nu "para", deoarece o sa incapa mai bine

Modificat de TitvsCaivs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TitvsCaivs

Nu tin neaparat sa pun becul ala, dar daca tu ai mentionat ca ar merge, de ce sa nu il si fac sa mearga? Recunosc ca din n surse mi s-a spus ca nu merge pe dreapta becul, insa totdeauna e bine sa asculti (si sa citesti) alte opinii! :)

@mmneg

Intr-adevar merge cam greu si e stramt locul, insa am reusit - fara sa "deformez" nimic pe acolo.

Avem acelasi tip de masina, nu? (la lampile din spate macar!) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e doar cum am scris mai inainte - daca poate sa fie facut sa mearga, de ce sa nu o fac (fara interventii asupra instalatiei)? :)

E moft...? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati da la ce va trebuie al doilea stop de ceata?

Ca sa "arate bine"... adica sa se vada simetric luminile din spate nu ca si cum ai avea un bec ars. Marturisesc ca si eu as fi vrut asta din acest motiv. Din pacate, la mine la Audi este soclu, pot sa-i pun si bec...da nu se aprinde nimic. Probabil fir nu este. Si nu pot trage fir ca nu vreau sa fac "carpaceli". Am o mufa care se cupleaza la placa respectiva (probabil ca si majoritatea) si as vrea sa trag firul in mufa daca se poate. E mai elegant asa. Daca nu reusesc mai bine lipsa.

Si eu am auzit (citit) tot aici pe forum ca trebuie setat ceva si cu VAG-ul...da poate era doar pentru modelele mai noi de masina. Dupa un anumit an, or fi tras chiar si firele dar este comanda din computerul masinii sa nu dea curent pe firul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este deloc un moft!

Si nu, nu este nevoie pentru al doilea bec ceata, pentru ca nu prescrie nici codul rutier asa ceva ca fiind obligatoriu, dar o masina simetrica e mult mai frumoasa decat ceva gen Renault, care are pe o parte stop ceata(stanga) si lumina marsarier(dreapta).

Pan' la urma la ce ne trebuie scaune incalzite, ABS, ESP si alte figuri, oare suntem asa mofturosi????

Nu, dar ne permitem sa avem parte de ceva ce se poate face. Deci daca se poate o facem....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu la ce spui...

Si adaug ca la Golf si Audi (ca al lui Rapier) chiar se poate asa ceva - sa fie simetric si frumos (pacat insa ca trebuie facute niscaiva interventii prin instalatie, cu care eu nu sunt de acord pentru ce obtin).

E drept, la noul Passat si Jetta e chestie de design si aspect gandit de producator, dar la noi e altceva.

Eu n-am studiat comparativ cele 2 lampi - stanga si dreapta - ca sa imi dau seama exact ce lipseste, insa poate ne lamureste cineva care si-a schimbat lampile si stie cum si la ce se poate lega locasul becului "lipsa".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ca TitvsCaivs si eu doar am indepartat un plastic din dreapta (foarte usor) si am pus becul si atat. Era tras fir si tot, doar trebuia impins cu mana plasticul si scos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am contestat, eu vroiam doar sa fiu sigur ca daca "insist" pe la blocul optic nu stric nimic!

Acu' insa e cam tarziu (2 noaptea) sa ma duc la masina sa-ti confirm cu mana pe inima ca asa-i! :)

Da' pana la sfarsitul zilei, o sa iti pot spune cu siguranta! :) Oricum ar iesi treaba, multumesc de sfat! :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mno acuma ma credeti?

eu te-am crezut de duminica. am facut ca si tine si am simetrie la stopurile de ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!