Jump to content

ROG AJUTOR! Trepidatie in acceleratie Skoda Fabia


evlmaster
 Share

Postare recomandată

salutare!!

am sa incerc si eu varianta cu capul de planetara, care tocmai a fost schimbat, pe dreapta fata(exact locul de unde suspectez si eu ca vine trepidatia), ma gandesc la un defect de fabricatie sau cei de la skoda service de aici din pitesti fac manarii si au luat o piesa ceva de pe vreo masina lovita(nu este exclus pt ca AU MAI FOST CAZURI).

Am schimbat si eu bara stabilizatoare si toata bucsaraia in principiu partea fata merge ok, dar MA TERORIZEAZA TREPIDATIA!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu suspectam ceva la roata din dreapta, caci vibra cind luam virajul la dreapta, si de fapt e capul de planetara de la roata stinga!!, care intr-adevar vibra urit de tot cind bracam volanul la dreapta....

Am comandat cap planetara la Augsburg, 240 RON...de schimbat costa 115 RON, dar incerc o varianta mai ieftina....la service-ul unde s-a constatat defectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la extaz la agonie....

Schimbat astazi cap planetara si problema persista....Printre altele am constatat ca in urma schimbarii bucselor basculelor, intreaga punte a fost deplasata spre stinga cu ~2cm....Remediat problema, dar acum volanul sta strinb cind merg in linie dreapta... cred ca-i tot din punte asa incit miine aliniem din nou puntea...

Tot miine se va desface planetara cu totul pentru a vedea daca nu cumva este celalalt capat...oricum chestia asta m-a scos din minti, sa nu mai vorbesc de praful care se lasa in buzunare...

De la o simpla vibratie, am ajuns sa schimb bara stabilizatoare + bucse + alte bucse + cap planetara si ~1200 RON cheltuiti pina in prezent.

Grea meserie....masina se comporta ca si cum planetara din stinga ar fi prea tensionata....cu piulita desfacuta, si planetara impinsa spre interior, problema dispare...Aste exact ca si cum planetara ar fi intrat la apa.

S-au verificat tampoanele motorului, ale cutiei...nimic!!

Rulmetul este OK...cel putin la pipait...

Va tin la curent...

P.S.

Pacat ca in 5 ani nu am avut nici o problema...in afara de senzorul de temp, bielete antirului, toba esapament, lant distributie, pierdere antigel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a demontat si celalalt capat al planetarei, si pare OK. In carcasa de metal se vad urme de lovituri, provocate de pozitia tensionata a planetarei....

Ar trebui incercat schimbarea capatului dinspre cutia de viteze, dar pretul destul de mare, nu-mi permite inca o experienta.

Probabil voi ajunge tot intr-un service autorizat, cu dezavantajul costurilor uriase a pieselor si manoperei...

Asta e! Deocamdata o las asa pina crapa ceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, ai avut vre-un impact sau ai luat vreo groapa mai serioasa inainte de toate astea? Sau ai dat masina cuiva "de incredere"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, ai avut vre-un impact sau ai luat vreo groapa mai serioasa inainte de toate astea? Sau ai dat masina cuiva "de incredere"?

Sincer, nu mai tin minte...Problema treneaza de ~ 2 luni. Dar daca sa spunem ca am dat intr-o groapa mai serioasa, care ar fi impactul? Toate par la locul lor si in stare buna....Chiar nu stiu ce ar putea fi :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!!

daca erai atent mai sus, vedeai, ca si eu am facut aceleasi schimbari de piese si nu sa constatat nici o schimbare, LA NAIBA, am schimbat aproape toata partea fata...si nimik, sincer la mine nu mai sunt de eliminat decat telescoapele, care in curand vor fi si ele schimbate!!!

Am inteles de la un mecanic priceput, ca se poate sa fie de la bucsele MARI de la Puntea spate, care desi nu se vad stricate se poate sa fie deteriorate si sa creeze o discrepanta intre felexibilitatea intre partea spate a masinii si cea din fata...adika bucsele sau ma rog bucsa sa fie deplasata prin uzura mai in fata cu 0,5- 1cm si atunci asta ar defecta geometria masinii !!!SE POATE SI ASTA si tinand cont de faptul ca trepidatia este de natura orizontala fata-spate,adika ai impresia ca interiorul masinii, volan+bord+parbriz+...raman fixe in timp ce exteriorul se misca lateral si dealtfel ca telescoapele si tampoanele pe spate au fost schimbate si de acolo nu sunt probleme!!

FREAKY!!!!

Modificat de evlmaster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e sigur ceva legat de planetara....Cu masina pe elevator, accelerata peste 50km/h, luat viraj maxim dreapta, planetara incepe sa vibreze, si transmite vibratia la cutie, motor etc...

Senzatia este exact ca si cum planetara ar fi intrat la apa, caci lasata libera si impinsa putin in interior, nu mai vibreaza...Ar trebui sa schimb si celalalt capat dar ~650 RON nu ma dau afara din casa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu cumva sa fie si bucsele de la bascula la tine fradu'le sau chiar pivotul / bucsa de la amortizor (cea de sus) sau capul de bara al directiei, pt ca asa, capatand uzura, se capata si ceva joc. Acest joc deplaseaza putin tot ansamblul in exteriorul masinii si uite asa ti se pare ca a intrat planetara la apa. A. Inca ceva .... nu cumva in capatul planetaterei mai trebuia pusa o saiba distantiera (intre capul planetarei si fuzeta)? Nu era in kitul de reparatie asa ceva? Sau pe cea care ai dat-o jos nu cumva are o saiba pe ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele de la bascula s-au schimbat, s-a tras de toate alea...s-a "dat si o diagonala" pentru a vedea daca e roata scoasa mai in afara...Nimic!

Saiba nu avea nici cea originala, nici kit-ul de reparatie...mai ramine de facut un test cu capatul de planetara dinspre cutia de viteze, dar numai un service autorizat poate face acest lucru, caci s-ar putea sa nu fie el vinovat...Poate s-a uzat ceva, si nu mai permite "revenirea" planetarei intr-o pozitie optima...Uzura pe cel original nu se vede, doar niste urme pe capac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Update....

Acum o saptamina am fost din nou la Avia pentru problema planetarei care vibreaza...Mecanicul a spus ca-i deplasat motorul si l-a repozitionat. A mai umblat un pic si la punte. Ce ma nemultumeste la acest service e ca mai totdeauna mecanicii incearca sa te convinga ca "prinzi fluturi".."Nu dom'le ca asa tre' sa fie.." si tot felul de chestii din astea.

In concluzie, masina face la fel, in acceleratie se simte bataie in scaunul soferului, si in viraje la dreapta vibreaza toata masina. Este clar ca ceva nu-i in ordine.

Mai incerc si la Brady si daca tot nu-i dau de capat, le scriu in Cehia. Chiar nu exista in Ro un mecanic priceput?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fradu, vorbeste pe mesaj privat cu Barbato_mihail sau Ardei_iute. Ei lucreaza la avia pantelimon si cred ca te vor ajuta. Incearca un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Problema pare sa ajunga la un final....

Deci, ultima data am schimbat capul de planetara cu unul Spidan, fara ca problema sa se rezolve.

Am ajuns din nou la Avia, unde s-a repozitionat motorul, fara rezultat. Am lasat apoi masina in service 3 zile, pentru teste amanuntite, si la final cind m-am dus sa o iau, am aflat ca s-a schimbat capul de planetara Spidan cu unul original, dar iarasi fara rezultat.

Am revenit dupa ~ 4 saptamini, timp in care s-a comandat si capul de planetara dinspre cutie, dar mecanicul a preferat sa mai "bibileasca" motorul, asa incit intr-un final problema a disparut...Evident ca am cerut remontarea capului Spidan (cel original ~750RON), fiind clar ca problema e din pozitionarea motorului.

Dupa montarea capului Spidan, problema a reaparut, dar mai slab in intensitate.

Acum cred ca daca as gasi pe cineva cu suficienta rabdare care sa "caute" pozitia optima a motorului cred ca problema se va rezolva si cu capul vechi de planetara (cel de Skoda).

Are cineva un document despre cum se pozitioneaza motorul?

Daca ma duc la Avia, in mod sigur vor vrea sa-mi monteze un cap nou, fara sa se mai oboseasca sa mai pozitioneze motorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Uite ca m-a lovit si pe mine napasta cu vibratia. Nu e asa de tare cum e descrisa mai sus, insa cand motorul e in sarcina (accelerez -indiferent de treapta de viteza in care sunt - sau urc un deal), se simte o bataie in volan, si uneori si in pedala de acceleratie. La liber, sau la mers normal, motorul merge ok, fara sa simt nici o vibratie.

Vreo noutate in topicul asta? Sugestii? Nu vreau sa patesc ca si colegii de mai sus si sa incep sa schimb lucruri pe masina pe la diferiti mecanici "priceputi", ca "poate cu asta dispare problema", ca asta nu e rezolvare. :offtopic: Asa mai bine vand masina si cumpar alta. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Angel Tudorache

Salut,

aceeasi problema cu vibratia si la mine.. vad ca din 2007 nu a mai raspuns nimeni.. oare exista vreo sansa sa aflam un raspuns?

Multumesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine problema a trecut de la sine... A fost o perioada de vreo 2-3 luni in care s-a simtit mai tare dupa care incetul cu incetul a disparut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

trepidatia la accelerare la fabia mea a fost de la capul de planatara dinspre cutia de viteze.am umblat la mai multi mecanici si cu toate ca le-am sugerat sa vada si capul de planetara de la cutie au spus ca ala nu se duce.pana la urma l-am depistat eu si tot eu l-am si inlocuit.am cautat un pic dar am gasit unul nou la 180 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!