Jump to content

Anvelope Fabia


danym
 Share

Postare recomandată

Asa e si la mine. Zici ca e pana, vorba colegului. Inainte ma duceam si ii faceam mereu presiunea, totul ok. Acuma nu ma mai agit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine pare cam lasata. Eu merg cu 2.2 si pe fata si pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai scris despre asta, din pct meu de vedere, presiune in pneuri tine f mult si de marca si tipul anvelopei utilizate, binenteles pe langa specificatiile producatorului.

O anvelopa care are o reteta de compozitie mai moale (de preferat cam din toate pct de vedere, chiar daca o idee mai repede) ar putea da un randament/raspuns mai bun daca se opteaza pt o presiune putin mai mare. In acelasi timp o anvelopa cu o reteta a compozitiei mai tare ar putea avea un comportament mai slab daca presiunea este peste valorile specificate de producator.

Pt primul caz am putea lua ca ex. o anvelopa Dunlop, iar pt al doilea o anvelopa Michelin.

Un ex concret, in cazul meu: actualmente folosesc anvelope de vara Bridgestone Turanza ER300, made in Japan (am obs ca e importanta tara fabricatiei, dupa ce un prieten al meu a avut probleme cu acelasi tip de anvelope, dar o dim mai mare, fabricate in Italia), iar presiunea o tin la 2,4, in loc de 2,2 cat este recomandat de producator.

Astfel, acel ceva mai mult nu inseamna 3,0 in loc de 2,1 (desi s-au vazut cazuri).

Mai trebuie tinut cont, pe langa alte variabile (unele imp, altele mai putin), de precizia manometrului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am si eu niste anvelope 185/55/R14 care sunt foarte bune si vreau sa le pun pe masina.

Cum impacteaza mersul masinii, avand in vedere ca balonul cauciucului este putin mai mic decat cel recomandat de CIV? (pe langa faptul ca masina este mai lasata) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca singura problema va fi ca vei simti ma bine gropile si denivelarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!