Jump to content

Ridicarea automata a geamurilor


LiviuS
 Share

Postare recomandată

O diagnoza ai facut? calculatoarele de usi le-ai verificat? firele in burduful de la usa sunt ok? am intalnit cazuri cand unul din firele de putere mai avea 2,3 lite si cadea tensiunea aproape la 7v cand incercam sa cobor sau sa urc geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • F l o r i n

    9

  • savarina

    7

  • aares

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna, am o problema cu geamurile: brusc nu se mai deschid. Nici din cheie nici de la butoane. Dar lumina este prezenta la ele, plus ca atunci cand le apas se aude cum ca "tacane " ceva dar nu vor sa coboare sau invers. Sigurantele sunt ok.

Ce crede-ti ca ar fi?

 

iti lipseste un plus.... verifica liniile de alimentare, firele rosu/galben si rosu/alb - daca ai +12v.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Florin, Am verificat la intrerupatoarele de la usa sofer si pare in regula firele...Sau te-ai referit la altele?? Chiar am schimbat si comutatorul si face la fel...doar un zgomot si atat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ti-am spus eu ai verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Florin, Am verificat la intrerupatoarele de la usa sofer si pare in regula firele...Sau te-ai referit la altele?? Chiar am schimbat si comutatorul si face la fel...doar un zgomot si atat...

 

Nu au treaba butoanele, ele dau comanda, de aia se aude acel clanc....

 

in mufa care intra in calculatorul de usa (corp comun cu motorasul de geam) acolo verifici daca ai +12v pe firele rosu/alb si rosu/galben

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe rosu galben are ca se aude click, pe rosu alb nu are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, dar vad ca inca nu a postat daca a verificat sau nu...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna,

Am verificat firele: pe cel galben cu rosu am curent .....dar pe cel alb cu rosu nu am curent...Florin a stiut bine ..:) dar am incercat sa-i dau curent in mufele de la stalp cu lampa de control, dar cand apasam pe buton se aprindea lampa pt. un moment si geamul nimic...doar zgomotul de click...

Din pacate nu am mai avut timp sa verific si modulul....Dar imi fac :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi pe cablaj acum. O sa gasesti unde se pierde conexiunea si o remediezi - ori in manunchiul de fire de langa modulul confort, ori ai contacte oxidate in mufe - in pillar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot in conexiunea din podea e buba si la masina asta .....


Pe rosu galben are ca se aude click, pe rosu alb nu are.

Exact ce spuneam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

cine ma ajuta va rog unde as putea gasi vds-pro si dos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in aria de prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ma ajuta va rog unde as putea gasi vds-pro si dos?

 

Ms dos - il gasesti pe calculator.

 

vds pro - cauta pe google, sunt diverse site-uri unde il gasesti incarcat.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,am gasit ambele,am setate port 1 si baudrate 9600 dar nu-mi vede seriala care am testat-o cu alt program si merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe port usb nu faci nimic, ai nevoie de un laptop cu com. o saptamana am incercat si in zadar, am gasit la un amic un laptop vechi cu win 98, am pus cu el si in maxim 10 min treaba a fost gata. si inca o chestie, pe net nu toate variantele de vds pro sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am reusit pana la urma,intradevar nu toate programele sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai reusit cu un vag-com pe usb sau com? Eu am incercat in partitie virtuala si nu am reusit pe usb doar cu un laptop vechi cu com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,tot cu metoda clasica,am facut un cd bootabil cu dos 6.22 si Vds-pro.iar laptopul cu mufa seriala.M-a chinuit putin ca primul vds-pro nu avea sa poti citi sau modifica eeprom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
ovidiusurubaru

Stiu ca nu este topicul potrivit dar am o nelamurire,poate ma ajutati cu ceva azi dimineata mi-am gasit masina cu geamul spart,va pun o poza mai jos sa vedeti cum  arata ,,Ce vreau sa va intreb este posibil sa se sparga geamul de unul singur?..sau mi-a fost spart de cineva!!!ast rasp voastrepost-139352-0-79158200-1426713154_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad urme de lovituri. Daca s-a umblat la geam si s-au strans clemele prea tare sau s-a pus cumva in tensiune, sunt sanse mari sa se sinucida.

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidiusurubaru

nu sa umblat deloc la geam...nu la atins nimenii !!mam uitat si eu foarte atent nici o urma nu era....seara am parcat eu masina am venit de la munca si dimineata am gasito asa!!!...se poate sparge si de unu singur asta vreau sa zic,,posibil la schimbare de temp ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva l-a atins, dar este greu de gasit, nu ii trebuie decat o mica bila metalica sa-l atinga si este deja inflorit. Trebuia sa cauti pe jos langa usa poate gaseai ceva suspect.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

este un fenomen ciudat.... acelasi lucru l-am patit si eu la un fiat acum 3ani , pur simplu stateam in masina in parcare la supermarket si deodata s-a auzit "trosc" si am vazut parbrizul inflorit... nu l-a atins absolut nimic pur simplu. nici acum nu mi explic ce s-a intamplat , ca vorba aia a luat pietricele in parbriz de il ciobeau si nu se spargea , si acum a crapat singur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La parbriz e alta poveste, e un geam mare la care pot aparea tensiuni. La geamul de usa nu este cazul, prinderea e in partea de jos si este destul de liber. Pe youtube e un film cu unii care incearca sa sparga geamul la un audi din aceeasi generatie si se chinuie vreo 45 de minute cu un ciocan, cric de dacie etc. Cred ca ti l-a spart cineva accidental sau intentionat cu o bucata de ceramica sau altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidiusurubaru

da este adevarat ce zici,....dar daca lar fi spart cineva geamul ar fi cazut jos nu..am vazut diverse faze pe youtube nu ramanea niciodata asa inflorat!!acuma cine stie ce so fi intamplat!!daca va zic ca miau cerut 230 de euro sa mil schimbe aici in Italia va vine sa credeti?...la dezmembrari nu am gasit absolut nimica,era doar unul care imi vindea portiera cu totu cu 150 de euro..,,,pana la urma prin cunostiinte am gasit la un mecanic cu 120 total(manopera plus geam nou)....il schimb maine!!!!is nebuni astia!!....oricum nici eu nu cred ca sa spart singur sigur vreun vecin mi-a facuto sunt sigur!!Multumesc mult baieti!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!