Jump to content

Ridicarea automata a geamurilor


LiviuS
 Share

Postare recomandată

Cum vei rezolva situatia? Dupa ce armez alarma pe masina, geamurile o sa se ridice singure sau tot va trebuii sa tin apasat pe butonul de lock cateva secunde pana cand geamurile s-au ridicat?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • F l o r i n

    9

  • savarina

    7

  • aares

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Functia asta permite inchiderea/deschiderea geamurilor din telecomanda masinii atat timp cat butoanele de close/open sunt apasate. Deci nu se inchid automat cand inchizi masina si nici nu trebuie sa tii apasat nuj cate secunde ca sa se inchida. Deci poti deschide sau inchide geamurile un pic sau de tot ,asta depinde de cat timp tii apasat butonul respectiv. Geamurile incep sa se mishte la aprox jumatate de secunda de cand ai apasat butonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...
Salut. Aceeasi chestie o am si eu pe masina, si anume atunci cand tin cheia rotita in butuc geamurile mi se inchid, sau deschid, in functie de sensul de rotatie. Mi-am montat o alarma (maat 7500) care are comanda inchidere geamuri. Nu trebuie instalat nici un modul daca iti cumperi alarma care trebuie. Bafta.

ok dar alarma ta iti si coboara geamurile?

nuuu deci, doar le ridica , atunci care e smecheria?sa dai 7 milioane pe o alarma cand poti cu 200 mii la un coleg de forum sa rezolvi problema? si ai tu incredere ca aia care ti-au montat alarma au facut-o bine? ca nu o sa ai probleme cu computerul masinii intr-o zi? :P ideea cred e ca sa reusesti activarea cat mai multor optiuni ale masinii nu montarea de noi device-uri....ceao

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ca te-ai pacalit foarte tare. Sa stii ca alarma mea stie sa le si coboare, daaaaaaa poate sa le coboare. Spune-mi si mie unde gasesti alarma respectiva la 7mil, ca sa iti spun si eu 100 de locuri din care poti sa o iei cu 4 mil. In pare rau ca sunt off topic, dar m-am iritat putin. Si apropo nu mi-am ales alarma respectiva pentru ca imi inchide geamurile, putin ma intereseaza, am ales-o ca nu aveam alarma pe masina din fabrica si pentru ca acest model are pager. Acum legat de functia confort, ca sa fiu cat de cat la subiect, sunt 90% convins ca daca ea (functia confort) exista pe masina si tu iti cumperi o alarma in ale carei instructiuni scrie ca stie sa ridice geamuri, atunci cu siguranta le va ridica. Daca nu scrie, nu le ridica, iar daca nu ai confort trebuie sa iti cumperi modul separat pentru ridicat geamuri. Ceao.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca modulul confort exista pe masina si poti ridica sau cobori geamurile invartind cheia la maxim in yala de la usa, orice alarma iti poate face treaba asta din telecomanda.

Pletero, ai de la mine 3 zile de concediu. Data viitoare nu jigni pe nimeni, sau ma supar mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc ca orice alarma iti poate ridica geamurile daca ai functia confort pe masina........ La alarma mea se poate activa sau dezactiva aceasta functie, si atata timp cat dezactivata functia imi incuie masina fara sa imi ridice geamurile, sunt sigur ca exista alarme care doar incuie si descuie, fara a pastra acel impuls pentru geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma pe cuvant ca se poate. :lol: Am trecut prin asta. Dar oricum, ma refeream la alarmele cat de cat de marca, nu la cele din Metro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca modulul confort exista pe masina si poti ridica sau cobori geamurile invartind cheia la maxim in yala de la usa, orice alarma iti poate face treaba asta din telecomanda.

Pletero, ai de la mine 3 zile de concediu. Data viitoare nu jigni pe nimeni, sau ma supar mai tare.

cam cate masini nu au modulul confort? vorbim de vw nu de dacia.... sau iar jignesc?? o zi buna domnilor! :vaidecapulmeu:

ps. eu am terminat....

Modificat de pletero
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma simt oarecum obligat sa raspund la cele intamplate mai sus, si anume ca un coleg (pletero) a fost suspendat 3 zile pe motiv ca ar fi jignit pe cineva (poate pe mine). Imi pare rau pentru situatia creata si daca ajuta cu ceva vreau sa sustin ca nu am fost jignit, ci doar m-am enervat putin. Daca a jignit pe altcineva, sau a gresit altfel atunci nu ma mai bag si sunt de acord cu moderatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam cate masini nu au modulul confort? vorbim de vw nu de dacia....

Sant destule fara modulul asta. Chiar daca nu vorbim de Dacie, e totusi o optiune pe masina. Unii au vrut-o, altii nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit sa-mi fac chestia aia cu rescrierea epromului din calculatorul de confort !!!

Dureaza 3 min.

Necesar :

- interfata ISO 9141 pe port serial

- programul VDS PRO full version.

- laptop/pc cu MS-DOS 6.22

Se modifica cu 8 valoarea a 3 adrese ...

Eu am tot ce trebuie, cine are nevoie il ajut cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care sinteti de prin zona mea,apelati cu incredere pt activarea acestei functii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Piratu&Maumau:

Puteti sa ne dati un link de unde se poate downloada VDS PRO si respectiv sa ne spuneti ce adrese trebuie modificate?

Poate chiar face unul dintre voi un DIY pe chestia aceasta cu printscreenuri.

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

daca stie cineva ce setari sa fac la cheie ca atunci cand inchid masina cu geamul deschis sa imi inchida si geamul si daca nu inchid masina sa se inchida automat, inainte imi mergeau toate astea dar m-am jucat cu telecomanda si nu mai merge asa. :icon_thumright:

Modificat de daniel_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact acelasi lucru mi se intampla si mie : Daca erau geamurile deschise si inchideam masina din telecomanda, mi se inchideau si geamurile. Acum nu se mai ridica. Am umblat la fata de usa de la sofer ( am dat-o jos, am umblat la difuzor si apoi am pus-o la loc ) . Sa fie asta cauza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa-mi spuna si mie cineva unde e localizat modulul confort (calculatorul) la un Passat B5.5 din 2002 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am si eu o mica problema...

inainte cand tineam cheia in broasca de la usa pe pozitia inchis se ridicau geamurile. cand tineam pe deschis se deschideau.

si cand incuiam/descuiam usa de la sofer se inchideau/deschideau si restul.

ACUMA NU@@@

de ce?

(am umblat eu prin cent conv dar nu era nik de genul

am umblat doar la adresele autolock/unlock sa claxoneze cand inchid, cand deschid si sa faca din semnale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
andrei.toledo

Reinvii si eu acest topic :)

Vroiam sa stiu daca a aparut o versiune mai noua de VdsPro sau ceva de genul sa pot face aceasta configurare folosind un laptop cu mufa USB deoarece nu am mufa serial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva daca se poate dezactiva functia de coborare a geamuriilor cu cheia din broasca, in asa fel incit din telecomanda sa ramina activa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!