Jump to content

S-a aprins becul de airbag fara motiv


Fanatic
 Share

Postare recomandată

kisslorand: daca crezi ca o poti repara eu sunt mai mult decat dornic sa incerc (si, desigur, sa si asigur "a fair compensation" pentru asta). Daca esti interesat, ai pe PM numarul meu de telefon - variante ca venirea mea in Cluj, intalnirea "la mijlocul drumului" sau expedierea prin curier sunt fezabile.

ca si observatie - la mine si circuitul de claxon (cu lamele) are buba :lol: (dar asta am mai spus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine tot in interiorul unei piese relativ capsulate se gaseste panglica. La mine piesa asta este din plastic si pana la urma am desfacut-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, domnilor

Oricine poate si este interesat sa ma ajute prin a-mi repara aceasta piesa (atat circuitul de airbag cat si cel de claxon) intr-un mod care sa nu-mi puna ulterior siguranta in pericol - prin declansarea aiurea a airbag-ului sau ne-declansarea acestuia la momentul oportun - este rugat sa-mi spuna. Desigur voi plati aceasta operatiune la un pret corect (+ una sau mai multe beri :lol: )

Va multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va rog, ceva detalii despre panglica asta. Eu am martorul airbag aprins de multa vreme si am facut urmatoarele investigatii:

- diagnoza la Porsche - avea o eroare (la fel, nu stiu care); bineinteles s-a reaprins dupa stergere;

- diagnoza din nou, tot acolo - nu mai facea diagnoza pe Airbag acum, insa. Concluzie: renumitul computer airbag de 600EUR :lol:

- intre timp mi-am luat eu o interfata si cu VAG-COMu m-am chinuit sa fac diagnoza, fara succes pentru ca nu a mers nici pe ECU nici pe airbag. Concluzie: Nu are cum sa fie mort computerul airbag sau cel central, mai degraba drumul pana la ele.

Si aici m-am oprit. Daca zici ca ai cum sa ma ajuti valiauto, as fi dispus sa vin pt o verificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@strepsils, daca nu ne spui despre ce eroare, e mai greu. Cat despre "drumul pana la ele", in principiu stiu ca exista cabluri OBD la care se aprinde un led daca conexiunea pana la ECU e buna.

Problema (pe un A4/2001):

01217 - Side Airbag Igniter: Driver Side (N199)

32-00 - Resistance too High

Banuiesc ca s-a miscat vreun conector. Imi poate cineva spune unde se gasesc conectorii pt. airbag-urile din scaune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe prima factura zice verificare 1551 dar o fi vreun cod standard cred iar la a 2-a nici atat.: citire memorie defecte, verificat instalatie electrica airbag si unitate declansare airbag. Dupa care au tras concluzia ca e ECU airbag de vina dar nu ma las la mana lor. Acum problema e ca nu se stinge deloc martorul si din cate spunea Andi pe alt topic, ar insemna "problema cu alimentarea electrica a modulului de airbag (sigurante, contacte electrice slabite/corodate, legaturi de masa slabe, etc."

Imi dau seama ca ar fi ajutat codul de eroare dar acum e too late. Poate daca mai fac acum o diagnoza spune ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Va rog,aveti niste poze cu mufa sau mufele care sunt la airbagul din dreapta?La test a iesit ca e mufa scoasa!Pentru masina din semnatura.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 variante constructive. Se pot deosebi si dupa culoarea mufei calculatorului de airbag: unele au culoarea galbena,altele portocaliu. Si la aibaguldelapasager pot fi diferente.Ai poze cu ambele tipuri

post-6155-1204730794_thumb.jpg

post-6155-1204730811_thumb.jpg

post-6155-1204730835_thumb.jpg

post-6155-1204730844_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, o sa desfac plasticurile sa vad daca sunt scoase.Daca au fost scoase intentionat problema poate sa fie grava!.Ceva nu este in regula!O sa ma conving cu ajutor vostru!

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G3 problema e simpla in caz de accident cu deschiderea airbagurilor. Se inlocuiesc pur si simplu, ca si calculatorul, si totul e ca nou. Nici nu spui ca masina a fost lovita. Gasesc pe vortex la niste preturi de dumping dar nu pot sa le aduc fiindca contin elemente explozive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o nelamurire.Azi mi-a facut Voinea o scanare.Ca eroare aveam ca masina a suferit un accident si sunt ceva probleme cu airbagurile.Tin sa precizez ca nu se aprinde becul de langa abs cand pun contactul.Voinea a zis sa nu fi suferit un accident si sa trebuiasca sa rescriu calc de la airbag.Masina a fost atinsa pe partea dreapta dar nu stiu cat de tare(am 4 aibaguri) si poate a sarit airbagul lateral.Astept pareri si recomandari.Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu ca prostul...daca am deja AIRBAG FAULT pe BC exista un risc sa se defecteze ceva ?deci daca nu o sa sterg eroarea ...ce se poate intampla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire.Azi mi-a facut Voinea o scanare.Ca eroare aveam ca masina a suferit un accident si sunt ceva probleme cu airbagurile.Tin sa precizez ca nu se aprinde becul de langa abs cand pun contactul.Voinea a zis sa nu fi suferit un accident si sa trebuiasca sa rescriu calc de la airbag.Masina a fost atinsa pe partea dreapta dar nu stiu cat de tare(am 4 aibaguri) si poate a sarit airbagul lateral.Astept pareri si recomandari.Mersi

Nu are nimeni nici o parere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil ca o mufa sa fie scoasa. Posibil ca la airbagul sofer pamblica sa fie intrerupta. Trebuie sa verifici fiecare airbag in parte. La fel de posibil poate fi din calculatorul airbagului. Si eu am auzit ca poate fi rescris cu ajutorul vagcom-ului sau sa-l inlocuiesti. Din cate stiu sunt 2 variante constructive. Orice operatiune se face cu bateria decuplata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In dreptul pasagerului e posibil sa fie mufa scoasa(asa a fost si la mine) iar la volan eu am avut lipsa panglica (un fir cu o mufa).Toate astea au iesit la diagnoza.La inceput ieream disperat sa_l fac sa functioneze iar acum nu prea ma mai intereseaza sa-l fac functionabil .In dreptul pasagerului am mufat dar la volan l-am lasat asa.O sa cumpar panglica aia dar acum nu ma intereseaza sa-l fac.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de pareri.Am pipait cu mana pe la scaune si am simtit ca plasticul de la airbag ii intreg.Acum trebuie sa mai verific si cele frontale dar acolo nu stiu si imi e frica sa nu imi prind urechile.Daca am panglica rupta imi da eroare cand scanez CRASH?As dori cateva explicatii amanuntite despre cum sa verific cele frontale.Si eu am zis ca sa il las in pace si sa merg asa cu masina dar nu vreau sa regret in cazul unui eveniment nedorit ca nu mi-am dat interesu sa functioneze airbagurile si toate sistemele de siguranta(si alea destul de putine ).mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MULTUMIRI! Deci nu o sa-l mai fac curand,bine ca merge masina si am inceput sa ma invat cu tiuitul ala de la contact...in rest sa mai astepte si ea sa mai facem si niste bani(nu toata ziua vag-com...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de pareri.Am pipait cu mana pe la scaune si am simtit ca plasticul de la airbag ii intreg.Acum trebuie sa mai verific si cele frontale dar acolo nu stiu si imi e frica sa nu imi prind urechile.Daca am panglica rupta imi da eroare cand scanez CRASH?As dori cateva explicatii amanuntite despre cum sa verific cele frontale.Si eu am zis ca sa il las in pace si sa merg asa cu masina dar nu vreau sa regret in cazul unui eveniment nedorit ca nu mi-am dat interesu sa functioneze airbagurile si toate sistemele de siguranta(si alea destul de putine ).mersi

La diagnoza daca este lipsa mufa sau scoasa ,normal ca apare deconectata.Desfaci minusul de la baterie,apoi desfaci airbagul de la volan.E prins in doua suruburi cu cap de imbus(de 6)si vezi ce se cum e panglica aia.Paul te poate lamuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu aveam eroare Crash.Ii tot una cu deconectat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu aveam eroare Crash.Ii tot una cu deconectat?
Nu ma pot pronunta!Eu am zis ce a iesit la diagnoza la mine si ce am vazut cu ochii mei despre ce este vorba!Colegii te pot lamuri!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi.Astpet sa ma lamureasca cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!