Jump to content

S-a aprins becul de airbag fara motiv


Fanatic
 Share

Postare recomandată

Pun aici topicul pentru ca am observat ca la sectiunea "Alte modele" nu se uita chiar asa multi..... si cum masina mea e facuta pe platforma lui Golf III...e tocmai bine.

Azi sau ieri (nu stiu exact cand) s-a aprins becul de airbag din senin.

Acum vreo 1 luna am umblat eu la volan ca sa ung cate ceva pe acolo si am scos si airbag-ul. Am fost dupa aia la Ciclopul ala de pe Magheru si au pus VAG-ul pe el si nu s-a mai aprins.

Chiar nu stiu de ce s-a aprins asa din senin ??

Cine m-ar putea ajuta si pe mine cu un check cu VAG-COM-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te ajut eu man.Am si cartela dedicata pentru ABS si Airbag la VAG-uri.

Da un tel. 0740113837

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de tot !

Se pare insa ca VAG-ul nu a rezolvat problema. Am fost azi si mi-a resetat un mecanic "warning light"-ul de la Airbag si dupa vreo 2 min s-a reaprins.

adicaddy : crezi ca o fi facut ala ceva gresit cu VAG-ul sau o fi ceva busit la mine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa "reseteze" airbag light-ul, a sters un cod de eroare. Care era acel cod?

Mai mult ca sigur este vorba de o problema de contacte electrice cu rezistenta mare dar pana nu afli exact la care din senzori sau declansatoare este problema (codul de eroare indica acest lucru), este dificil de corectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, daca warning light era aprins inseamna ca exista o eroare - nu ti-a spus ce erori a gasit?

Altfel, daca nu remediezi cauza erorii, sigur ca o sa se tot aprinda (in acest caz, daca nu se mai aprinde eu m-as ingrijora)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E concurenta mare cu raspunsul la problema mea :censur: :D

Nu mi-a spus ce cod a sters. Eu i-am zis ca mi s-a aprins indicatorul. El a pus VAG-ul, a sters, s-a stins becul, am plecat, la 1-2 min s-a reaprins :censur:

Imi puteti recomanda un service unde sa ma duc ?

Ma gandeam la Metrotehnica ca tot vad ca o lauda niste colegi forumisti :scratch:

Sau sa ma duc la Augsburg ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie facuta o noua scanare dupa stergerea codurilor de eroare si reaprinderea becului de la airbag. Poti apela la colegi pentru o noua scanare. Noteaza codul de eroare, pune-l pe forum si mai vorbim :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Ma repet :colors: Am un ACR 4 care e un aparat pentru diagnosticare dedicat si stie VAG cu tot cu ABS si Airbag stie sa testeze sa simuleze si sa faca diagnostic. Nu zic mai mult ca seamana a lauda dupa aceea. Te ajut cu placere si nu te costa nimic daca de asta ti-e frica.

De la distanta nu te poate ajuta nimeni daca nu sti macar codul de eroare Asa ca.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de asta imi faceam eu probleme :study: (oricum tot fac cinste cu o bere), ci cum rezolv buba asta in urma diagnosticarii.

Probabil ca am sa te sun in week-end (daca esti disponibil) ca-s curios totusi ce are de s-a aprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti !

vad o implicare maxima in a afla defectele la sist airbag... dar nu zice nimeni ... vino sa rezolvam concret problema! probabil ( zic din experienta ) s-a rupt panglica de sub volan care face legetura dintre srs si instalatia de sub bord .

daca nu vrei sa iei una noua aprox 8 mil ( la passat ) vino sa incercam sa lipim cablajul ( sau fa-ti singur treaba fara frica ) am mai facut si tine ..... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valiauto, addicaddy i-a propus omului de doua ori sa vina sa puna airbag-ul pe tester. Nu stiu ce implicare mai mult poti sa ceri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mr. Fanatic, sunt nevoit sa ma repet: N-AI CUM SA STII ce reparatii sunt necesare pana nu stii EXACT ce are. :-( :12: :) Deci, scanaza si mai vorbim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scanat !

Zicea ca airbag-ul soferului highly ressistive (nu stiu exact unde sunt "s"-urile). Ala de la service a zis ca probabil s-a rupt panglica aia.

valiauto : cum se poate lipi ? da-mi un prv cu detalii sau spune aici.

Oricum as vrea sa ma intalnesc cu adicaddy sa mai scanez 1 data sa fiu sigur. Evident ca a inceput memoria sa-mi joace feste si acum imi vine in cap intr-una "passanger side" (adica locul din dreapta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar, la resistance too high probabil e rupta panglica. din pacate, pentru cel al soferului de cele mai multe ori se defecteaza o piesa care este intre volan si coloana de directie si care nu costa decat 200E - am aceeasi problema si nu gasesc piesa la dezmembrari nici sa dau cu tunul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intalnit acum cu adicaddy (super de treaba de altfel :) ) si dupa o scanare computatoru a raportat eroarea 00588 : "Driver side airbag High resitive".

Deci cel mai probabil panglica aia nenorocita.....

Speranta mea ramane Valiauto care stie cum sa o lipesc, ca eu 100 Euro nu dau pe 2 fire :D

Cea mai nasoala chestie este faptul ca eu banuiesc ca panglica este mai sensibila intr-un loc, NU rupta. Ceea ce va face operatiunea foarte dificila.

Daca resetez eroarea si nu misc volanu nu se aprinde becul, dar in momentul in care am miscat volanul.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa intrebi, multumesc!

Codul piesei este 4D0-951-543D - mi-e teama ca stiu raspunsul, dar cine stie de unde sare... airbag-ul :) Bate-n lemn!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa renunti la ideea de a cumpara panglica aia nenorocita. Azi am fost la aia din nou si pt masina mea e 220E. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu putin noroc, priceperea unui prieten si ajutorul lui adicaddy am rezolvat problmema panglicii. Am desfacut volanul si am observat unde este intrerupta panglica. Am innadit-o. Imi este greu sa explic cum (in principiu am folosit niste capse din alea mai mici :lol:)...

Si a mers. Nu se mai aprinde deci becul de airbag.....

s_c : tu nu mai ai panglica respectiva sau nu exista nici o metoda prin care o poti repara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e intrerupta undeva in interiorul unei piese capsulate (mi-e greu sa descriu); din pacate nici partea de claxon nu mai merge, tot din piesa cu pricina

ma bucur ca ai rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s_c: se poate desface si "piesa capsulata", eu am facut-o la un A6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!