Jump to content

Etrieri spate GOLF 3


Radugti
 Share

Postare recomandată

cea care tine axul cu filet se scoate usor cu clestele de sigurante, dar undeva dedesubt este un arc pe care il comprimi foarte greu ca sa o poti pune la loc. Daca se blocheaza parghia de la frana de mana sau daca merge in gol e necesar sa desfaci tot si sa cureti bine acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Radugti

    16

  • a_smith

    9

  • b-66-six

    7

  • Golfuletz

    6

Cam asta e problema,e blocata parghia.Clestele pe care l-am avut nu a incaput de nici o culoare acolo sa dau jos siguranta.O sa ma duc la cumparaturi de clesti ,ce sa fac.Mai am o nelamurire: am cumparat un set de garnituri 2 buc pe dreapta si 2 pe stanga dar am vazut ca ar mai fi una mica in capatul acelui corp din interiorul cilindrului -un fel de cilindru secundar care cred ca e responsabil pt frana de mana.Nu stiu daca sunt sanse sa gasesc asa ceva separat doar sa incerc la un magazin unde stiu ca au garnituri cam de toate marimile si toate felurile si poate o sa am noroc sa se potriveasca vreuna.Alta era treaba daca luam tot kitul de reparatie care era posibil sa le fi avut incluse.Aviz amatorilor.

Modificat de a_smith
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in kit-ul pe care l-am luat eu erau si mai multe garnituri mici si un simering care se vede acolo unde intre parghia pt. frana de mana in etrier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in kit-ul pe care l-am luat eu erau si mai multe garnituri mici si un simering care se vede acolo unde intre parghia pt. frana de mana in etrier

Bun,n-am nici d-ala..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce producator ati mers la garniturile de etrier? Bosch,TRW ,Autofren ...Eu am luat TRW mai scumpe si intr-adevar de calitate dar intentionez sa le schimb pe un kit complet de reparatie si nu am decat varianta Autofren .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am luat seturile de reparatie de la Autofren -calitate indoielnica,nui va recomand decat daca aveti un buget extrem de redus si asa am dubii :)) Oricum nu se compara cu TRW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi aduc aminte ce marca era kit-ul (sigur nu era TRW). E pus de vreo 3 ani si garnitura exterioara se comporta destul de bine (nu are crapaturi si nici nu s-a rigidizat).

Bafta la reparatie. Ar fi bine sa ai pe langa tine pe cineva sa te ajute cand pui la loc arcul - eu am dus lipsa de a 3-a mana

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am terminat treaba cu etrierii cu putin ajutor de la colegul b-66-six.In primul rand a fost problema cu clestele de sigurante-e bun unul de marime medie dar trebuie pilite varfurile sau eu am folosit un "spit" pe care ,tot asa ,l-am pilit.Trebuie sa aveti grija ca in interiorul cilindrului sunt niste rotite dintate si un mic rulment care ies dupa ce scoti inelul de siguranta si sa nu le incurcati ordinea.Axul filetat iese si el dupa ce scoti inelul de siguranata.Daca se blocheaza parghia trebuie data afara si curatata-are un simering care probabil o sa trebuiasca inlocuit-se gaseste in seturile de reparatie de la Autofren.Cilindrul poate fi bagat la loc cu o cheie de flex prin insurubare in caz ca nu aveti presa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arcul cu ce ai reusit pana la urma sa-l comprimi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in menghina si l-am prins cu sarma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!