Jump to content

Etrieri spate GOLF 3


Radugti
 Share

Postare recomandată

Am o problema cu etrierii din spate la masina din semnatura si anume nu imi merge frana de mana. I-am scos de pe masina, am desfacut pistoanele si nu stiu sa-l desfac mai departe. As vrea daca are cineva o schema explodata a etrierilor sau daca poate cineva sa imi zica cum se desfac as fi recunoscator. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Radugti

    16

  • a_smith

    9

  • b-66-six

    7

  • Golfuletz

    6

uite aici am gasit ceva care poate te va ajuta ! http://ep0niks.ctech.ca/vw/eva2/SU02/i24338.gif ! esti sigur ca frana de mana nu iti functioneaza bine din cauza etrierilor ? verifica si cablurile ! daca nu stii sa desfaci etrierul cumpara un kit de reparatie pentru el si mergi sa ti-l faca cineva de specialitate ! numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de schema. Cat e in schema am desfacut si eu dar nu pot sa desfac "Parking brake actuating lever" care la mine este altfel decat in schema. Stiu ce are frana de mana, cablurile sint ok dar "Parking brake actuating lever" nu vrea sa se miste de nici o culoare si daca il fortez (adica trag frana de mana cumva cu forta) raman rotile blocate adica nu mai revine la loc. Schema este de la Golf 2 si de aia nu seamana cu ce am eu.

Modificat de Radugti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am terminat operatiunea de de curatare a etrierilor spate. Sint gata curatati, asamblati, garnituri noi. Sistemul de frana de mana era atat de ruginit incat sa mancat axul angrenajului de frana de mana si nu stiu daca mai sint functionali. S-ar putea sa scape lichid de frana pe la acel ax (nu i-am pus pe masina inca). Am observat degradarea axului dar din lipsa de bani am continuat sa ii curat, sa schimb garniturile si sa ii asamblez. Urmeaza proba :offtopic: . Am un sfat pentru cei care au etrieri pe spate - in cazul in care frana de mana da semne de oboseala sau blocare desfaceti si curatati etrierii cat mai curand, nu asteptati ca mine 2 ani ca s-ar putea sa schimbati etrierii (Doamne fereste !). Urmeaza luni proba si sper sa am vesti bune :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vesti proaste (nu stiu pentru cine postez aici pentru ca se pare ca sint singurul cu etrieri pe spate, ah si Milika). Un etrier curge cand apas pedala de frana din cauza unei bucse de cupru pe care culiseaza axul franei de mana si e rupta. O sa incerc sa refac acea bucsa la strung dar nu stiu ce ma fac cu axul ca si el este ovalizat. O sa mai revin dupa ce vorbesc cu strungaru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot etrieri pe spate .. mai bine nu aveam .. caut de juma de an unul pe la dezmembrari si degeaba.Unul nou la reprezentanta este la 8.5 mil. ceea ce nu prea imi permit momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit nou cu 5.2 mil si mai stiu 2 punti second hand complet echipate 3mil resp 5mil dar nu am ce face cu toata puntea. Care etrier iti trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut nici o problema cu ei INCA, oricum folosesc frana de mana foarte des!

P_C_D nu stii unde sa cauti, sunt atati pe forum care vand piese!

Mai cauta si vei gasi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Eu nu am avut nici o problema cu ei INCA, oricum folosesc frana de mana foarte des!

Toate insa pot avea un inceput de sfarsit nu Tilica?

Intr-adevar sunt cativa pe forum care vand si SH, ei nu trebuie sa traiasca Tilica? :Driver:

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am desfacut etrierii spate am observat ca pe langa faptul ca frana de mana era "sudata" in rugina nici frana de picior nu functiona pentru ca aveam in etrieri in loc de lichid de frana noroi si nisip de frana si am ramas masca, acum am etrierii la strungar si va sfatuiesc sa nu ajungeti in aceeasi situatie. Sint foarte greu de desfacut dar merita facuti. Oricum daca vrea cineva sa se apuce sa ii desfaca il ajut cu cea mai mare placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P C D cauta in Alesd la iesirea din oras pe dreapta.Cand am fost acolo ultima data era un gti dezmembrat,poate gasesti.Daca vrei sa incerci acolo da-mi un pm si iti dau nr de tel sa intrebi.sorry pt OT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radugti, te amagesti singur, mergi si cumpara altii si gata.

Eu unul nu am incredere nici macar in schimbarea garniturilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Radugti, sunt curios si au care sunt operatiile pe desfacerea etrierului. La mine se misca bratul de la frana de mana, dar nu se blocheaza roata.

Eu am scos pistonasul si o siguranta si dupa aia n-am mai reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce siguranta ai scos, aia din pistonas sau aia care tine mecanismul de frana de mana (care are axul filetat ) ?

Modificat de Radugti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@milika Pai de ce sa cumpar altii ? daca se pot face astia. Nu au nici o problema etrierii, eu i-am dat la strungar sa imi faca o bucsa de bronz care era terminata la ambii etrieri si nu se gaseste in kitul de reparatie. Cilindrele si pistoanele sint in stare perfecta. Deci nu merita sa dau 10 mil pe etrieri cand pot sa dau 200 mi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Repet ce i-am spus candva si lui tilika :

Nu va jucati cu frana, in pericol este nu numai viata voastra!

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am defiletat pistonasul, si in etrier se vedea un ax filetat si in interior o siguranta. Am scos siguranta aia, dar nu a iesit axul afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Eu am defiletat pistonasul, si in etrier se vedea un ax filetat si in interior o siguranta. Am scos siguranta aia, dar nu a iesit axul afara.

Difera sistemul de la Golf 2 fata de cel de Golf 3 ...din cata stiu eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Axul filetat trebuia sa iasa cu mana deci cred ca este in aceeasi situatie ca al meu, sudat in rugina, eu l-am scos cu presa.

P.S asta este etrierul de Golf 3 (cel putin cel pe care il am eu)

Modificat de Radugti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e diferit. La mine bratul de la frana de mana vine altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Important este ca sistemul de prindere este la fel...cablurile franei de mana se pot adapta sa potriveasca. By the way, si eu sunt in groapa cu etrierele spate :D ....vreau sa ma apuc sa le desfac dar nu sunt sigur ca voi reusi sa le dau de cap...nici mecanicii mei nu prea s-ar baga in ele...prea migaloasa treaba. Caut de cateva luni etriere prin SH-uri dar fara rezultat, ce-am gasit pana acum se vand cu tot cu punte, discuri...ceea ce evident nici unul din noi nu are nevoie. Am mai gasit pe vwvortex ceva link cu etriere tip Mk4 pt Mk2(Mk3) la un pret de aproximativ 150 E...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am adus etrierii de la strungar cu noile bucse, i-am asamblat, i-am pus pe masina si i-am aerisit, nu curg, frana de mana functioneaza, maine urmeaza test drive (wish me luck)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Da, e diferit. La mine bratul de la frana de mana vine altfel.

Si din cate am observat eu (la 2 GTI-uri unu `86 si unu `87) difera si pistonasele fata de cele de Golf 3.

Zilele astea voi analiza si etrierele Golfului 2 GTI an `90, sa vedem daca neamtul intre timp a schimbat tehnologia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sint si Golfuri 3 cu etrieri de Golf 2, primele modele de G3 cu etrieri spate. Oricum sint 2 tipuri de pistoane la cele de Golf3 de 36mm si 38mm,eu le am pe cele de 38 deci cred ca celelalte sint de G2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!