Jump to content

Proiectoare de ceata


Red
 Share

Postare recomandată

  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    33

  • F l o r i n

    31

  • Red

    29

  • Al Bundy

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator
are cineva o poza cu farul de Passat B5 care include si becul de ceata?

Far xenon OEM : xenonoempassat.th.jpg

Switch : switchl.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Far pentru B5, nu pentru B5.5.

merci pentru poza cu switchul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am proiectoare in faruri.

Nu vezi diferente din afara. E exact ca si farul fara ceata, doar ca becul H3 de pe faza lunga e inlocuit cu bec H4. Faza scurta a becului H4 e folosita ca proiector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit si eu intr-un final sa achizitionez cele necesare pentru proiectoare b5.5. Am proiectoarele grilele comutatorul de lumini si acum vine intrebarea...vreau sa imi pun xenon in ele deci am nevoie de mufe?ce pini trebuie pusi la mufa care intra in comutator si care sunt acestia...este necesar releul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca nu puneai xenon tot aveai nevoie de mufe , pini si releu.

Daca nu era treba cu xenoanele te ajutam, asa nu te ajut, ca m-am saturat sa fiu orbit de cei din fata. Si sa vad proiectoare aprinse toata ziua. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult...sper ca ma va ajuta cineva totusi...si pentru Al Bundy sa stii ca nu intentionez sa le folosesc ziua dar cred ca ar da bine pozitia aprinsa si doar proiectoarele acuma cum crezi tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu intentionez sa le folosesc ziua dar cred ca ar da bine pozitia aprinsa si doar proiectoarele acuma cum crezi tu

Cred ca exact d-aia nu vrea sa te ajute. Combinatia cea mai proasta posibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt in sfarsit pe cale sa achizitionez tot ce tine de montat proiectoare de ceata (grile, proiectoare, mufe, releu, bloc lumini - totul OEM), am inteles si cum se leaga fiecare fir la releu dar mai am inca 2 nelamuriri. Prima ar fi ca nu am gasit ce si cum se leaga la panoul de sigurante. Am inteles ca se folosesc 2 sigurante, una la releu si a 2 cea din blocul de sigurante (voi folosi releu OEM in blocul de relee) ... A doua intrebare ar fi, ce mai trebuie facut pentru ca proiectoarele sa se stinga cand aprind faza lunga ... Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La a doua intrebare:

mai ai nevoie de inca un releu iar alimentarea releului de la proiectoare o faci prin c.n.i. al releului de care mai ai nevoie si pe care il alimentezi de la faza lunga astfel incat in momentul in care ai dat faza lunga se alimenteaza si releul iar c.n.i. se face c.n.d. si taie alimentarea releului de la proiectoare implicit stingerea lor. Cand ai stins faza lunga dispare si curentul de la releu se realizeaza inapoi starea c.n.i. si se aprind proiectoarele.

c.n.i.= contact normal inchis

c.n.d.= contact normal deschis

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,zilele trecute am spart geamul la un proiector,aveti idee daca se gaseste doar geamul sau trebuie sa il cumpar cu totul.cam cat ajunge unul nou?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nunul nou este intre 250 -300 cam asa am dat eu pe unu, dar poti sa cauti la colegi daca au vreunul cu defecte urechi rupte etc. si ii schibi geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ dsf-Multumesc de informatie

Cine are un proiector care nu il mai foloseste(cu vreo ureche rupta sau lupa sparta), imi trebuie doar geamul de la el,pt partea stanga.Multumesc

Modificat de cataLIN_P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare si bun venit mie pe forum. Sunt nou printre voi, sper sa nu fiu off-topic cu aceasta prima intrebare a mea. Stiu ca la B 5.5 in far sunt becuri tip H7, dar m-ar interesa sa stiu si in proiectoare ce tip de bec este. Am auzit de la cineva ca ar fi de tip "I...." Acum, va astept cu o parere...eventual un raspuns. Cu scuzele de rigoare, va salut cu Respect.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Mutat post in topicul corespunzator. ;)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H3 Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

H3 este tipul de bec pentru proiectoare.

51716116.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti cunosc masina, dar iti dau doua linkuri unde gasesti echiparea cu toate becurile la diferite tipuri de masini, inclusiv a ta :

http://www.lighting.philips.com/in_en/cons...ing〈=en

http://am_application.osram.info/publish/index_en.html

Succes si bine ai venit !

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor pentru promptitudine, eram curios pentru ca detin niste becuri Xenon H4 6000K respectiv 8000K, ma gandeam ca functioneaza si pe proiectoare, pentru ca pe faza scurta si pe cea lunga sigur merg. Multumesc respectuos inca odata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H4 sigur NU MERG la tine. Nici pe faza lunga nici pe scurta, nici pe proiectoare. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,ce parere aveti de grilele acestea?credeti ca se gasesc undeva de cumparat?

post-36288-1276774755_thumb.jpg

Modificat de v i o r e l
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ma ajuta cineva? vreau sa-mi montez proiectoare si ma intereseaza schema blocului de lumini (0,pozitii,faza scurta+STOP DE CEATA) cu fiecare fir ce rol are,ca as dori sa fac din comanda stopului de ceata comanda pt aprindere proiectoare,ca, sincer in 3 ani de zile nu am aprins niciodata stopul de ceata. raman vesnic indatorat! multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce iti trebuie schema blocului de lumini. Tu ai treaba pe iesirea din blocul de lumini la lampa de ceata.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rares asa am facut si eu prima data cand am pus proiectoare pe masina, am legat proiectoarele pe pozitia de ceata dar cu timpul a inceput sa ma deranjeze faptul ca ca nu puteam sa aprind proiectoarele decat cand aveam faza scurta aprinsa, deci nu poti sa aprinzi pozitia si proiectoarele si asa m-am facut cu un bloc de lumini nou cu pozitie pt proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate din aceasta cauza, vrea schema blocului de lumini. Uite aici un link http://www.passatplus.de/umbauteile/schalt...31A20H_tech.gif si aici sa il vezi cum se desface si ce are in el http://www.passatplus.de/umbauten/beleucht...alter/index.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce l-am schimbat, l-am demontat si eu pe cel vechi sa vad daca se putea face ceva dar nu ai nicio sansa sa-l modifici, are un sistem de parghii care nu se pot modifica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!