Jump to content

Proiectoare de ceata


Red
 Share

Postare recomandată

OEM ? doar 130 de ron proiectorul original de passat ?!

unde este magazinul acela .. e un pret ffff bun !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    33

  • F l o r i n

    31

  • Red

    29

  • Al Bundy

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut am si eu o intrebare ... vreau sa cumpar un comutator second hand de pe un Passat Variant 2000 pentru a-mi monta proiectoare in bara ... se potriveste pe Passat 2003 3BG ? Cum verific daca are pozitie si pentru proiectoare ? trebuie sa se traga de 2 ori ? ... si releul pentru proiectoare unde se gaseste, ca l-as cumpara si pe ala ... Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata un kit de proiectoare original care trebuie montat after-market, si o poza mai de aproape cu comutatorul care are si pozitia pentru ceata.

post-3988-1217262282_thumb.jpg

post-3988-1217262308_thumb.jpg

post-3988-1217262419_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, merci pentru poze, ai idee de unde pot cumpara unul ? by the way acum am vazut si eu ca pe Lupo desi am proiectoare ele nu functioneaza :) pentru ca butonul nu are pozitie deca pentru cel din spate ... super aiurea nu stiu pentru ce au fost puse atunci ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la dezmembrari pentru un prieten. Nu mai tin minte cat era, dar stiu ca pretul unuia nou aftermarket, era putin mai mare decat pretul astuia second, dar original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune si mie cineva cum se cheama sau ce tip sunt ,,conectorii/papucii" aia care intra in mufa din spatele comuntatorului ? sau stie cineva un nr. de identificare ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee la cat se ridica comutatorul care are si pozitia pentru ceata si ce cod are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel cu pozitie de proiectoare la dealer este 3,5 mil iar la dezmembrari am luat cu 1,5 mil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ca sa montezi proiectoarele mai trebuie tras un fir la pin-ul nr. 8 al conectorului comutatorului. aveti idee cum se cheama/ce tip e ,,papucul" ala sau ce cod are ? si pe traseul proiector - releu - comutator unde se pune sigurantza ? intre care ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
si pe traseul proiector - releu - comutator unde se pune sigurantza ? intre care ?

intre baterie si releu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mi-a venit o idee nastrujnica .. dupa ce am cumparat o lanterna cu baterii r6 cu leduri !!

dulia cu leduri are diametrul exact cat lupa de la proiector !!!!

lanterna merge la 5 v adr asta nu-i o problema :)

vreau sa pun duliile de la 2 lanterne cate una in fiecare proiector !! si sa le alimentez de la 12 v cu un stabilizator de curent si cu o rezistenta de wataj (loc in spatele duliei este berechet )

dulia are 6 leduri alb intensiv de 3 mm fiecare

problema e ca nu stiu cum sa scot lupa afara din proiector fara sa o stric , sau de unde sa fac rost macar de unul defect pt teste , as avea nevoie doar de partea cu sticla , dar ma duc la schrot si

sper sa agsesc .pana atunci atasez 2 poze cu dulia cu leduri si cu lanterna aprinsa ..

eu vreau sa ajung cu treaba asta .. sa scap de xenon in proiectoare , oricum lanterna lumineaza net superior fata de proiectorul cu bec de acuma !

pareri ?!

post-5830-1223745241_thumb.jpg

post-5830-1223745354_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce sens net superior? De exemplu a mai fost un coleg de pe forum care a taiat tabla din interiorul proiectorului pentru ca acesta sa bata "mai tare si mai departe", DAR scopul proiectorului de ceata este sa bata la distanta mica si mai mult pe laterale. Ce vrei sa faci tu imi suna a DRL-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu eXtenZy. Din punct de vedere estetic, vei avea niste lumini mai albe. Dar nu stiu daca se mai pot numi proiectoare de ceata. Proiectoarele sunt astfel calculate incat sa nu lumineze doar pe directia inainte, fascicul.

Cu aceste "lanterne" vei avea lumini pe care sa le vada altii (cei din fata) dar tie, din masina, nu iti vor mai fi de ajutor ca "proiectoare".

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IN PLUS lumina proiectoarelor TREBUIE sa fie mai galbena tocmai pentru ca el sunt gandite pentru ceata. Lumina alba e absorbita de picaturile de ploaie/ceata si vor fi complet inutile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, aveti voi dreptate ! nu cred ca s-ar mai numii proiectoare de ceata

eu cand am postat nu m-am gandit nici un pic ca o sa le folosesc pe ceata ,eu folosesc proiectoarele actuale extrem de putin ,eram si sunt si acum ingrijoarat mai mult de aspectul masinii cand le folosesc deoarece am xenon 6000 k iar diferenta e notabila intre lumina proiectoarelor care pare mult prea galbuie in comparatie cu cea de pe faza scurta de aceea mi-a venit ideea cu "lanternele "

oricum sunt curios cum ar arata si cum se vede .. dar tre sa fac rost de minim un proiector sau sa vad cum pot scoate lupa afara fara sa-l deteriorez ..

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am pus Xenon de 6000 k. Dupa asta mi-am schimbat becurile (faza lunga, pozitie si proiectoare) cu Philips Bluevision. Tot nu este lumina la fel cu cea a proiectoarelor, dar macar nu este diferenta atat de mare cum era inainte cu becurile normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, am si eu o intrebare si anume cum sunt prinse proiectoarele la un Passat din 2003. Vreau sa-mi montez si eu proiectoare dar am aruncat un ochi in spatele grilelor si nu vad nimic de ce ar putea fi prinse. Am inteles ca se prind in 3 suruburi dar nu vad un loc specific ... Ma poate ajuta cineva ? Si daca exista un DIY pentru asa ceva (inafara de schema elecrica din care nu inteleg mare lucru :blah_: ) intrucat vreau sa le montez ca la carte, nu cu imbinari sau prostii ... (din blocul de lumini de la pozitia proiectoarelor fata, cu releu, etc ...) Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Uite cum sunt prinse la mine :wub:

dsc01297c.th.jpg

dsc01299r.th.jpg

dsc01298z.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Mad Cow! Uite aici un pdf cu mai multe informatii despre cum e prins proiectorul. Desigur cred ca vei mai gasi pe forum si altele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult de poze, am sa merg sa scot grila afara intrucat eu nu am vazut locul de prindere al proiectoarelor prin ea deoarece nu am trans de frica sa nu rup ceva. Daca aveti si un link si cu trasul de fire cat mai aproape de cele trase din fabrica .... multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei iti caut schema electrica ..oficiala din manualul de reparatii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult, da doar daca e asa pe intelesul omului de rand ... am mai gasit si eu niste scheme pe forum dar ... hopeless ... nu inteleg mai nimic. Cautam un DIY clar, daca se poate si cu poze, sa iti arate cum se trag firele, pe unde, cum motezi releul, etc... merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/index.php?showto...36&hl=ceata pentru golf/ bora. De asemenea http://vwforum.ro/index.php?showto...16&hl=ceata . Cauta si vei gasi. Apropo pune schemele aici sa vad si eu ori da-le pe yahoo, am id-ul in profil. Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!