Jump to content

Proiectoare de ceata


Red
 Share

Postare recomandată

Am prins o ceata aseara de simteai cum iti intra in plamani daca respirai in afara masinii :Driver:, iar de eficienta farurilor ce sa mai zic ca era la pamant. Nu-i indragesc deloc pe cei ce merg cu proiectoarele aprinse in lipsa cetei, sa nu mai vorbim de cei care au si lampa rosie de ceata aprinsa :) . Asa ca, chiar daca vreau proiectoare nu am sa fac parte din cei care o sa-ti "sparga" ochii pe drum doar ca sa vezi ce cool sunt ca au masina tare.

Dar sa trec la subiect, dupa intamparea de aseara cu ceata, m-am gandit ca ar fi fost foarte eficiente acele proiectoare daca le aveam :D. Asa ca m-am hotarat sa-mi iau si sa le folosesc evident strict pe ceata. Dupa cateva cautari pe net fara nici un rezultat, sa vad daca gasesc ceva convenabil am apelat la Volksman si am aflat ca proiectoarele respective sunt facute doar de Hella si costa aproximativ 350Ron/bucata iar suportii din plastic 35Ron/bucata. Si trebuie cate 2. Deci sa-ti pui proiectoare originale te costa 770Ron, toata treaba. Aaa, am uitat ca trebuie schimbat si comutatorul de lumini ca e diferit de cel de pe masinile cu proiectoare din fabrica, pentru comutatorul de lumini am uitat sa caut un pret dar nu cred ca e sub 150Ron.

Asa ca asi vrea sa aflu si parerile voastre daca in primul rand sunt chiar eficiente proiectoarele pe ceata si daca merita investitia . Ca daca e sa le pun numai de design...

Care ar fi cea mai ieftina metoda de achizitionare a acestor proiectoare? Se protivesc de pe la alt model de masina?

Am scos grilajele care le am acum si in spatele lor am gasit cate o mufa care cred eu ca ar fi de la proiectoare. Pot fi de la alt ceva mufele respective? Am sa revin si cu o poza a lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    33

  • F l o r i n

    31

  • Red

    29

  • Al Bundy

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Le-ai cumparat deja... am vazut pe Ebay undeva la 50 Euro/ bucata... sper ca nu ma insel. Esti sigur ca, comutatorul de lumini este diferit, trage spre tine de el si vezi daca mai are inca o pozitie (de fapt 2 :Driver: ).

Mufele sunt sigur ca sunt de la proiectoarele de ceata (de aici si ideea ca s-arputea sa fie bun comutatorul).

bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufele sunt sigur ca sunt de la proiectoarele de ceata (de aici si ideea ca s-arputea sa fie bun comutatorul).

bafta.

E o veste buna daca mufele sunt intradevar de la proiectoare. Iar comutatorul este diferit, are doar o pozitie care se trage si e pentru lampa de spate.

Cred ca am sa apelez pana la urma la eBay ca e cam cel mai convenabil. Vreun coleg forumist care aduce de pe eBay avem :Driver:?

Modificat de Xeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este coleg... Codatzel, Golf4tunat... si mai sunt cativa.

Fa daca ai chef o poza la mufa ca iti zic eu sigur daca e aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este coleg... Codatzel, Golf4tunat... si mai sunt cativa.

Fa daca ai chef o poza la mufa ca iti zic eu sigur daca e aia.

Scuze calitatea dar am un aparat de tot rasul si le-am facut si in graba. Toate pozele sunt facute la mufa de pe partea dreapta, pe stanga mai e o mufa exact la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat asta vara proiectoare si trebuia sa trag toate firele dela proiectoare pana in comutator.Daca nu ai firele trase deja e destul de nasola treaba!

LE:Am luat si eu din Germania totul proiectoarele si comutatorul cu 100E.

Modificat de Golf4Ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de dat PM la codatel am dat .. raspuns nu am primit asa ca revin ..

poate careva sa comande sau stie de unde sa iau /luam proiectoare de B5 din acelea jos in bara ? eu vreau neaparat rotunde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu la 100e. Eu pe masina care am avut-o inainte aveam proiectoare si acum chiar le simt lipsa dar decat sa dau 200e mai bine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facem o lista?La 100 de euro, proiectoarele si comutatorul, s-ar aduna cativa doritori. Cine se baga sa le aduca din germania :P?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten caruia i-a ramas un proiector de Polo, e geamul crapat, el l-a schimbat pe casco. Ca dimensiuni pare la fel ca astea de Passat. Daca il vrea careva sa-mi dea un semn, da' repede ca vrea sa-l arunce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e mai mic cel de Polo. Dar daca te intereseaza si vrei sa-ti pui proiectoare, hai sa facem o lista si poate ne aduce careva care are drum in germania, cu 100 de euro plus un comision.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am proiectoare, doar ma oferisem sa va ajut pe voi. L-am comparat pe cel de pe Polo cu unul de pe masina mea, fara ca al meu sa fie demontat. Din ce am putut sa-mi dau seama cred ca sunt sanse mari sa fie la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xeo intrebase daca sunt eficiente. Eu incerc sa-i raspund la intrebare. Daca prinzi o ceata deasa cand nu e intuneric de tot - te ajuta mult mai tare folosirea doar a proiectoarelor de ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare... aceste proiectoare de B5.5 se potrivesc si pe B5 (modelul din 1999)? adica proiectoare + grilaje...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi interesant... personal as opta pt unele identice cu cele de pe B5.5...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt perfect de acord cu tine si as fi facut-o de mult doar ca cele de b 5,5 au un sistem de prindere cu 2 sau 3 suruburi in grile

iar grilele de la 5,5 nu se potrivesc de nici o culoare la b5 ,la b5 sunt din 2 parti una mare si una mica pe cand la b5,5 sunt din 3 parti doua extremitati egale in care sunt proiectoarele si una centrala mai mare ..

acuma are idee cineva daca se pot adapta cele de la b5,5 la 5 ..?

si inca o chestie .. de cand ma macina treaba asta am ajuns la concluzia ca proiectoarele de pa modelele de audi A4 cele din 2000 ( nu stiu codu ) s-ar potrivi cel mai bine .. desi nu am verificat inca cu unele date jos daca se poate sau nu ..

oricum am ajuns la o concluzie .. daca tot nu gasesc ceva care sa se potriveasca cum trebuie .. imi comand grile noi pt bara sau iau de shrot si caut ceva proiectoare de audi \vw tot la shrot si ma pun sa improvizez sa vad ce iese ..

deci cau ca nebunu de vreo 2-3 luni proiectoare cu tot cu grile si nu am gasit decat patrate sau lunguiete de la hela la ... nu mai putin de 7,6 mil .. la bani astia imi pun faruri noi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
am si eu o intrebare... aceste proiectoare de B5.5 se potrivesc si pe B5 (modelul din 1999)? adica proiectoare + grilaje...

Raspuns venit cam greu dar mai bine mai tarziu decat niciodata :D. Cica nu s-ar potrivi vezi aici mai multe informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am proiectoare din fabrica...as vrea sa pun insa becuri galbene!

exista?

ce indicativ au?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar geamul se poate schimba seaparat? L-am demontat dar n-am gasit un

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, chiar, si pe alea le am zgariate rau :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Incercand sa verific ce lumini mai am pe masina am verificat becurile. Si ce am gasit? Becuri H4 pe faza lunga? De ce ar pune cineva asa ceva? Ideea este ca si conectarea este tot pe 3 cai, doar ca nu se aprinde decat 1 singur filament pe faza lunga.

Are cineva vreo explicatie?

Ceea ce vreau sa spun ca dupa seria sasiului cei de la Augsburg imi recomandau H1 pe faza lunga.

Si inca ceva, merita sa incerc sa pun faza scurta de pe h4 legata la scurta normala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!