Jump to content

Verificare nivel ulei


Voicu_VW
 Share

Postare recomandată

Am masina din adresa si as vrea sa stiu cum este indicat pe joja nivelul normal de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nivelul uleiului trebuie sa se incadreze in zona hasurata a jojei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in masina ta trebuie sa intre 4.2-4.3 l ulei , cum zice si clau urmareste exact zona hasurata a jojei si putin deasupra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in masina ta trebuie sa intre 4.2-4.3 l ulei , cum zice si clau urmareste exact zona hasurata a jojei si putin deasupra

iti multumesc pentru informatia data

nivelul uleiului trebuie sa se incadreze in zona hasurata a jojei.

iti multumesc pentru informatie.sper sa aflu mai multe de la voi.sunt posesor de passat de putina vreme si cred ca mai am multe de invatat.;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intotdeauna cand ai probleme sau intrebari nu ezita sa postezi pe forum, dar de asemenea nu ezita sa folosesti si functia Search. Sa ai bafta de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca intra 3,8 litri in motorul ala de Passat de 1,9 - 130 CP

Cel putin asa intra in masina pe care am avut-o eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa este, in mod normal intra 3,8 L, dar eu cel putin pun intotdeauna 4 L si mi-e cam la jumate nivelul de ulei...

Am zis ca la urmatorul schimb de ulei voi pune ulei pana cand ajunge nivelul la maxim si asa poate nu voi mai fi nevoit sa completez intre schimburi :)

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Apropo voi la cati km faceti schimbul de ulei?

Cand schimbati uleiul ce mai schimbati toate filtrele sau numai cel de motorina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal cand e rece il verifici

eu unul schimb toate filtrele la fiecare schimb de ulei din 15.000 in 15.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
in masina ta trebuie sa intre 4.2-4.3 l ulei , cum zice si clau urmareste exact zona hasurata a jojei si putin deasupra

eu zic ca este cam mult 4.3 l.am incercat sa pun odata 4 l si era sus tare nivelul si am fost nevoi sa mai dau afara.

eu zic sa se puna 3.5-3.6 l prima data si apoi dupa ce se umple bine si filtrul mai adaugati, dar in nici un caz nu intra 4l de ulei (vb exact pana acolo unde se termina hasuratia)

mai bine pui mai putin ca daca pui ca berbecul mai mult, mai multa treaba iti faci.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pun 4l de ulei .. si e ok .. ulei si filtrele toate le schimb la 10.000 km .. de la schimb la schimb nu completez deloc ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Am citit undeva ca intra 3,8l la mototul meu. Am schimbat de 3 zile uleiul si exact atat mi-a si intrat. Cam 3,5l + 300de grame de aditiv= 3,8l, si mi se pare un pic peste nivel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pun 4l de ulei .. si e ok .. ulei si filtrele toate le schimb la 10.000 km

si eu tot AVF am si ii fac schimbul de ulei personal si intra 3,7 l (daca pui 3,8 l este mai sus cu vreo 1-2 mm) nu mai mult, vb exact unde se termina hasura jojei.

nu stiu ce sa zic sa ai baia mai mare poate sau joja mai lunga :icon_thumright:

si mie imi ajung 4 l de la schimb la schimb.

de gand am avut probleme cu uleiul il verific in fiecare zi.

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel pun si eu tot 4L, mai simplu, nu mai trebuie sa completezi intre schimburi, in aprox 7 mii de km mi-a scazut pana la maximul zonei hasurate. la incepun a fost pana la zona curbata a jojei.

nu cred ca e nici o problema daca pui 4L, mai mult sa nu fie :Driver:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daniel Iasi

@ Voicu VW -> Si eu am motor tot AWX si la mine a intrat 3,6 l de ulei. Restul l-am completat mai tarziu, cand a fost nevoie. Eu tot timpul il tin la nivelul aproape de maxim, niciodata la maxim. Trebuie completat pana la nivelul maxim, in special cand pleci la un drum mai lung. Esential e sa nu depasesti nivelul maxim, pt ca dupa aceea exista riscul sa infunzi catalizatorul. Nivelul se verifica intotdeauna cu motorul rece, preferabil dimineata inainte de plecare. In legatura cu aditivul, eu am citit in manualul de utilizare al Passat-ului ca nu este recomandat sa se foloseasca aditivi de ulei sau de motorina. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tip de cheie se foloseste la busonul de la baia de ulei?

:icon_thumright:

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
Ce tip de cheie se foloseste la busonul de la baia de ulei?

:icon_thumright:

De 19.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-a schimbul de ulei mecanicul a pus 4 litri, eu am acceptat stiind ca in cartea tehnica a masinii scrie ca intra 4 litri. Dupa ce am facut schimbul de ulei + filtru, am vazut ca si la mine nivelul pe joja este cu 7 milimeteri peste nivelul max, adica peste al doilea cot al jojei de ulei. M-am dus l-a mecanic si l-am intrebat daca este necesar sa scot din ulei pentru a nu risca sa-mi afecteze catalizatorul. Mecanicul a zis ca nu este nevoie sa scot, si ca nu este nici o problema cu 7 mmm peste nivel. Posibile probleme zicea el, ar fi atunci cand nivelul max este depasit de ordinul centimetrilor. Acum nu stiu ce sa fac, daca in carte scrie 4 litri la schimb si mecanicul a zis ca nu e nici o problema, in sitatia data, sa mai scot din ulei sau nu? Apoi am vazut ca in VIN decoderul http://www.oilshop.ro/catalog/vagvin.php, arata 3,6 l pt ulei. Este normal ca VW sa scrie in manualul oficial al masinii 4l, si pe Internet sa afli ca intra 3,6 l? Contradictie, ciudat! In mod normal ai crede cartea tehnica, dar tot VW zice: nu depasiti nivelul max ! Parca acum nivelul este la vreo 4 mm peste max. A avut cineva probleme concret si in ce au constat ele, de la nivelul peste al uleiului?

4l_ulei.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Si eu am patit la fel, mecanicii astia is de tot rahatul. Si eu am mers acas si am scos cu o seringa cu furtunas vreo 3-400 de grame. Ca cica nu e bine ca se poate infunda catalizatorul de la prea multi aburi de ulei. Si nu e bine. Uleiul trebuie sa se afle in zona hasurata pe joja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar ce nu in

post-8076-1179583332_thumb.jpg

Modificat de yukon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am citit eu in carte e prea mult!Trebuie sa mai scoti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi bine sa mai scoti vreo 200 gr.

pe mine nici nu ma intereseaza ce zic cartile,netul eu pun ulei si-l verific cu joja dupa 10 min,dupa iar mai pun daca mai trebuie, tot asa pana ajung la un nivelul corespunzator

ar fi bine sa pui tu mana sa-l schimbi (mai greu cu cheia de la filtrul de ulei) si sa pui prima data 3L si dupa mai pui 500ml din bidonul ala de 1L, restul iti ramane pentru completat pana la 10kkm.

cand ai 3L de ulei in baie uleiul este exact acolo de unde incepe hasura.deci de la minim la maxim pe hasura incape cca 500 ml ulei.bafta

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in cartea masinii am citit ca niv trebuie sa se afle intre A si B si daca scade sub B trebuie complectat. Foarte important sa nu fie peste A si sub C. Dar cum eram la inceput, bineinteles ca am ramas fara ulei pe Bucuresti Pitesti. Tot ce pot sa va spun ca mi s-a aprins martorul desi a 2-a zi cand am verificat la rece era peste nivelul C. Am facut schimbul si acum lucrurile par in regula, doar ca ma uit sa verfic sa nu scada uleiul si completez la nevoie. Apropo, am inteles ca consumul de ulei este dependent de greutatea talpii de la piciorul drept si eu sunt cam greu la chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!