Jump to content

Apa in masina


geocelly
 Share

Postare recomandată

Trapa are 4 scurgeri : 2 in fata 2 in spate. Le-ai verificat pe cele din spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa le verific, nu stiam de ele. MS !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am facut exact cum ai zis ,dar in final am ajuns de am scos toata mocheta din fata (chinuiala mare :( ).

Am scos-o pentru ca pasla aia cu cauciuc ce vine dedesupt la mocheta ,era imbibata cu apa toata si mirosea de iti rupea nasul, si sacii de nisip la fel ,imi poate explica cineva va rog rolul la sacii aia de nisip ca sincer nu-i vad prea utili mai degraba daunatori..., si de unde putea sa se adune totusi atata apa...:( , e posibil sa fie condens?

Am scos si dopurile, is cate 4 pe fiecare parte ,ce nu am inteles ele trebuie sa comunice cu exteriorul sau nu, ca la mine dupa ce am scos dopurile era un fel de antifon si l-am gaurit putin inainte sa pun la loc dopurile alea , am gresit?

Asa ca pana se usca mocheta si pasla aia sau ce e ,masina nu are decat presurile de cauciuc in ea :P...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci apa nu venea pe la dopurile alea ? erau etanse ?

Nu inteleg ce zici tu ca le-ai gaurit. Ele au legatura cu exteriorul si partea exterioara (care vine sub masina) este acoperita cu antifon da.

Daca ai trapa vezi sa nu vina acolo apa pe stalpii frontali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf III driver

Buna,

Am si eu o problema la golful meu , intra apa in el, si citind topicul am verificat unde poate fi problema si e la scurgerea de la turela, este infundata undeva in zona bordului, pe partea dereapta la masina si nu pot sa ajung la el nicicum, am incercat sa-l desfund cu o bucata de sarme, dar nici o sansa.

Daca ma poate ajuta cineva, ce sa fac, sa demontez, tot bordul pentru treaba asta???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la scurgerea de la trapa partea dreapta fata cred ca trebuie sa dai jos ornamentul de plastic de pe stalpul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, dopurile sunt toate in stare buna , ma refeream ca atunci cand le-am scos, din 8 doar la 4 vedeam stratul ila de antifon si ma gandeam ca poate ar trebui sa gauresc un pic antifonul ila... ,dar cred ca defapt nu am facut prea bine :( .

Legat de trapa ,din fericire eu nu am... si totusi de unde putea sa se adune oare atata apa :(, sacii aia de nisip ar trebui retina umezeala sau de ce or fi pusi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a mai intalnit nimeni cu problema asta... ? ca as vrea sa repar acum ce e de reparat, ca sa nu ma trezesc ca montez tot inapoi si iar imi intra apa :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai primit raspuns inseamna ca nu a mai patit nimeni asa. Cam ciudata treaba. Sa nu ai trapa si tot sa-ti intre apa in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit doar 2 scurgeri pozitionate la usile din fata. Aceste scurgeri erau desfundate. Unde sunt celelalte scurgeri ?? thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca pe langa cele 2 din fata mai sunt inca 2 in spate, care au scurgerea undeva sub spoiler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scurgerea se face in spatele masinii si este mascata de bara de plastic.

Furtununasele de scurgere trec pe sub plafon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

versiunile fara trapa, au si ele aceste scurgeri sau ce anume ar trebui sa verificam la cele fara trapa ?

Modificat de ovidiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au scurgeri cele fara trapa. Eu zic sa cureti bine de tot pe acolo de apa si orice urma iar mai incolo dai jos din nou mocheta si te uiti daca mai ai apa si eventual daca vine de undeva se va vedea si o urma..... . Poate pur si simplu in decursul anilor s-a colectat acolo apa mai ales daca masina a avut presuri neadecvate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, asa cum s-a adunat apa in timp, asa ar fi trebuit sa se si evapore, ma gandesc eu. am observat ca si la mine dupa ce ploua cand deschid usa sunt niste zone ude deasupra pragului cam pe la mijlocul usii, si nu stiu de unde vine apa. cred ca exista posibilitatea sa se infiltreze in usa pe langa bandou si apoi sa se scurga pe prag. in masina nu e ud, dar e ciudat fenomenul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai apa in dreapta sub bord poate curge pe la filtru aerotermei ,solutia silicon sau mai poate sa curga prin stalp in masina sau pe la chedere ,n ai treaba cu dopurile din podea

Pune furtunu pe masina si urmareste pe unde vine apa sa fie mocheta ridicata sa vezi pe unde vine ,,suces

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei juma

ce ai gasit tu alea 2 scurgeri sunt pt fata, pt spate, ies undeva in interiorul aripei spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va rog sa ma ajutati si pe mine...am citit toate posturile de la acest topic si nu pot sa imi dau seama ce se intampla.Problema mea este urmatoarea: apa multa in spatele scaunului stanga si ceva mai putina la podul pedalier stanga fata.Am trapa dar nu am deschis-o de aprox.2 ani.Am scos si mizeria din fata de sub parbriz(cu toate ca nu era cine stie ce acolo).Am umblat in fata sub plasticul de sub parbriz pt.ca in urma cu ceva timp imi intra foarte multa apa de undeva de sub bord si in stanga si in dreapta si era din cauza gaurilor de scurgere care erau infundtae.Tind sa cred ca e o problema la scurgerea de la trapa din cate am citit la acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare.. imi intra apa in masina in partea din fata la sofer si nu imi dau seama pe unde?..masina are trapa,am conectat furtunasele,am curatat scurgerile si tot ma trezersc cu apa in masina. pe unde intra oare? aaaa si inca ceva.. panoul de la usa din spate dreapta l-am dat jos azi sa repar macaraua de la geam si m-a prins ploaia si am observat cum picura apa in interiorul usii, pe macara,pe fire.. intra pe la chedere oare? ce sa fac ca e nasol mai ales vara ca miroase urat cand urci in masina de la mocheta imbacsita cu apa..multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar am verificat furtunasele si sunt conectate si sus si jos.. pe unde sa intre la trapa?

Modificat de tixmich
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.. imi intra apa in masina in partea din fata la sofer si nu imi dau seama pe unde?..masina are trapa,am conectat furtunasele,am curatat scurgerile si tot ma trezersc cu apa in masina. pe unde intra oare? aaaa si inca ceva.. panoul de la usa din spate dreapta l-am dat jos azi sa repar macaraua de la geam si m-a prins ploaia si am observat cum picura apa in interiorul usii, pe macara,pe fire.. intra pe la chedere oare? ce sa fac ca e nasol mai ales vara ca miroase urat cand urci in masina de la mocheta imbacsita cu apa..multumesc mult

Verifica sub parbriz pentru eventuale scurgeri eventul in zona filtrului de polen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar apa intra la sofer nu pe partea unde este filtru de polen...dar in spate pe unde intra apa in usa ? chederele sunt de vina? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu ai vreo gaura sub ornamentul de cauciuc de deasupra usilor. Am vazut cateva golfuri ruginite in acele zone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apa mai poate ajunge pe langa usi roata,roata pana ajunge in dreptul manivelei jos unde se prelinge pe mocheta,la mine asa se intampla la portiera din fata dreapta,noroc ca picura f putin.chederele sunt ok,nu sunt rupte dar nu stiu de la ce se trage

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!