Jump to content

imi fasaie cand calc pedala


MAT
 Share

Postare recomandată

am fost la itp franele sunt super am auzit ca ar fi vorba despre un burduf exterior ma poate lamurii cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Burduf = servofrana. Adica 2 incinte, separate de o membrana cauciucata. Efortul la pedala este preluat de vidul (vacuum) facut intr-o incinta de catre motor. Fasaitul se aude chiar si dupa ce opresti motorul, dar dupa 2-3 pedale dispare, pedala intepeneste, fapt datorat echilibrarii presiunii intre cele 2 incinte. Nu e nici o problema, cam toate dispozitivele servo, au aceeasi manifestare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Burduf = servofrana. Adica 2 incinte, separate de o membrana cauciucata. Efortul la pedala este preluat de vidul (vacuum) facut intr-o incinta de catre motor. Fasaitul se aude chiar si dupa ce opresti motorul, dar dupa 2-3 pedale dispare, pedala intepeneste, fapt datorat echilibrarii presiunii intre cele 2 incinte. Nu e nici o problema, cam toate dispozitivele servo, au aceeasi manifestare.

MULTUMESC PT AJUTOR SA INTELEG CA TREBUIE SA-MI CAUT ACEL BURDUF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zici ca ai frane.... de ce vrei sa schimbi servo ? Cand n-o sa mai functioneze servo, nici nu mai poti apasa pedala. Fa un test: apasa pedala cu motorul oprit si cu motorul oprit. Daca nu vezi nici o schimbare, e o problema, adica poata sa piarda aer pe la axul central care impinge in pompa, sau vre-un furtun spart, care face vacuum. Incearca si topicul acesta : http://vwforum.ro/index.php?showto...6&hl=servofrana

Modificat de Rudolf Fraitag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zici ca ai frane.... de ce vrei sa schimbi servo ? Cand n-o sa mai functioneze servo, nici nu mai poti apasa pedala. Fa un test: apasa pedala cu motorul oprit si cu motorul oprit. Daca nu vezi nici o schimbare, e o problema, adica poata sa piarda aer pe la axul central care impinge in pompa, sau vre-un furtun spart, care face vacuum. Incearca si topicul acesta : http://vwforum.ro/index.php?showto...6&hl=servofrana

MULTUMESC PENTRU LINK AM VERIFICAT ASA CUM MI-AI SPUS SI MI SE PARE DESTUL DE OK CAND OPRESC MOTORU FAC 2 PEDALE SE INTARESTE SI NU SE MAI AUDE NIMIC.NELAMURIREA MEA AR FI ALTA CAT DE GRAVA ESTE SITUATIA SI SE POATE INLOCUI CEVA PENTRU CA INAINTE NU SE COMPORTA ASA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crezi ca poti sa nu mai URLI la noi?

imi pare rau daca te deranjeaza dar eram la munca si tre sa folosesc caps tot timpul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa incerci sa verifici daca nu ai probleme cu FDV-ul poate nu mai e arcul in "mintile" lui si permite scaparile alea de presiune mult prea usor. :))

Modificat de G60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!