Jump to content

Diferente intre platformele Passat 3B / 3BG


BogMW
 Share

Postare recomandată

Salutare, de mult vroiam sa intreb, dar am tot uitat:

din cunostiintele mele, Passatul pana-n 11/2000 se numeste 3B, dupa facelift in 11/2000 el se numeste 3BG.

Voi ii tot dati intr-una cu B5 / B5.5 (astea ar fi la Audi). E cumva vorba despre cod comercial/cod intern?

Lamuriti-ma si pe mine, pls.

Bog

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba despre denumirea platformei

  • Golf, Bora, Audi A3, Octavia, Toledo, Leon au platforma tip A (pentru generatia de acum A4)

Passat si Audi A4 platforma este B (la Audi-ul pana in 2001 si la Passat-ul actual Platforma ese B5)

Datorita face lift-ului din 2000 si datorita unor modificari si la plartforma mecanica (rigidizari, reglaje diferite suspensie, etc) ultimul model de Passat mai este cunoscut si ca B 5.5.

Ultima generatie de Audi este construit pe platforma B6 (la fel ca viitorul Passat)

Este la fel de adevarat ca in cadrul modelului Passat caroseria pana in 2000 era 3B iar ultima caroserie este 3BG.

Desci 3B, 3BG se refera la caroseriile (modelele) in cadrul aceleiasi marci iar platformele (A, B) sunt folosite pe intregul grup VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar e mai corect sa folosesti denumirea Passat 3BG. Platforma este ea buna, dar nu are treaba cu denumirea tipului masinii. Oriunde mergi (magazin de piese, alte forumuri, etc...), daca spui Passat 3BG stie toata lumea despre ce vorbesti.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate dar de exemplu un motor 1.9 TDI 130 Cp in cadrul aceleiasi platforme este identic din toate punctele de vedere.

1.9 TDI 130 Cp de pe Passat si de pe Audi A4 inainte de 2001 sunt la fel cod AVF

1.9 TDI 130 Cp este diferit intre platformele diferite (Golf - transversal ASZ, Passat - longitudinal AVF)

Problemele si metodologia de diagnosticare si remediere este identica in cadrul aceleiasi platforme. De aceeia referintele la platforme se fac mai ales in cadrul discutiilor generale tehnice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OKIDOKI

acum ne-am lamurit.

apropolis: Fabia mea se numeste 6Y (adica sexY :( )

platforma cred ca e A0?

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Deoarece in anii care s-au scurs, de cand s-a deschis acest forum (cand eu sincer pedalam cu Berlina), tot mai multi useri au umblat si au descoperit tainele Passat-ului. Propun reinvierea topicului cu diferentele dintre B5 si B5.5, pentru a stii astfel care piese merg transplantate de la o platforma la alta (si deoarece e aproape cel mai vechi post de la Passat). Rog echipa de moderatori, daca considera neoportuna ideea mea, sa imi stearga replay-ul.

Astfel, la diferentele dintre platforme propun sa trecem si ce merge adaptat de la una la alta.

Hai ca incep eu si va astept pe restul>

1. Modulul confort - difera de la B5 la B5.5 - a reusit cineva vreo adaptare?

2. Cluster de B5.5 la B5 - am reusit si eu.

3. Lampi spate de B5.5 la B5 / am reusit si eu si stiu ca si Nea Vizanu, ca doar de la el m-am inspirat.

4. Cotiera de B5.5 la B5. - stiu ca a pus C o s m i n

5. Deschidere portbagaj de B5.5 la B5 - tot C o s m i n

6. Comanda climatronic de B5 nu merge la B5.5 - a reusit cineva sa adapteze?

7. Suport de pahare din consola bord de B5 merge la B5.5

Voi ce diferente ati mai constatat ca exista si ce ati mai reusit sa transplantati de la B5.5 la B5 si invers (desi nu prea cred ca sunt multi care ar dorii lucruri de B5 pe B5.5.....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

6. Comanda climatronic de B5 nu merge la B5.5 - a reusit cineva sa adapteze?

...

Banuiesc ca te referi la inlocuirea comenzii climatronic de la B5 cu una de la B5.5 ceea ce s-a realizat; mai multe detalii: http://www.passatplus.de/umbauten/climatro...in_3B/index.htm ? ca e cam ilogic sa pui comanda de climatronic de B5 pe B5.5, pe scurt, sa faci un downgrade.

LE: Scuze, pusesem o paranteza in plus la link si nu mergea, dar am corectat.

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviu_petrasc, asa e...dar link ul tau nu merge. In general cele mai multe adaptari sunt efectuate la B5 cu piese de B5.5 pentru un upgrade. Eu vreau sa facem un topic cu diferentele dintre B5 si B5.5 dar si cu piese care merg puse de la unul la altul.

printre putinele lucruri care merg de la B5 la B5.5 si nu se poate considera downgrade, ar fi suportul de pahare, pe care l-au scos din bord si l-au pus intre scaune.....suportul de B5 e mult mai practic.

Zabin, supertare...poate daca o sa fie bani...desi cu fara plata m-au cam lovit, o sa fie ecu de pe Awx la mine pe Ajm

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ce vreti sa transformati un b5 in b5.5 :)

cam imposibil :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vrea nimeni sa transforme.

Subiectul topicului este cu titlu informativ, despre diferentele dintre cele 2 platforme, din satisfacerea curiozitatii, ca sa zic asa. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact c o s m i n. Ba chiar documentare. E bine sa stii ce merge de la o platforma la alta, ca sa stii ce cauti cand apelezi pe la un second-hand. Exemplu> poate ai un B5.5, iti trebuie un "bufton" si gasesti la dezmembrari un B5. O merge, nu o merge, dau banii degeaba.??......dar daca inainte sa ajungi la dezmembrari, gasesti informatia pe forum, te duci direct la fix -aia merge aia nu merge. Sa nu ne mai lasam prada celor cu dezmembrarile, printre care exista si unii care arunca vrajeala cu "nu stiu.....cred ca merge" :ceuameni: , numai sa scape de marfa.

THE ROCK, crede-ma cu aprox 1000 Euro poti transforma (cu piese second) un B5 in B5.5 (mai ales daca e Variant), dar nu are nimeni interesul asta......cel putin din punct de vedere estetic.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi eu am facut aceasta transformare din B5 in B5.5.

deoarece in urma unui accident in care am distrus toata partea frontala a masinii,am inceput investitia ,sidupa multe cautari ci comparatii la preturile pieselor intre cele doua modele B5 si B5.5,am ajuns la ideeea ca nu este mare diferenta de pret.si astfel am schimbat si am pus pe B5 urmatoarele piese de B5.5:

-radiator de racire motor

-radiator de clima

-viscocuplaj

-ventilator clima

-compresor de clima

-intercooler

-panou frontal

-aripi exterioare (stanga-dreapta)

-faruri fata

-bara fata (spoiler)

-capota

-parbriz

deci pe scurt cam toata fata masinii,bineinteles cu mici modificari pe care le-au facut baietii din service

acum arat putin cam aiurea deoarece fata este de 5.5,iar spatele de 5 :))

dar am in perspectiva sa fac si modificarea la partea din spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Black Jack, esti tare. Exact la asta ma gandeam si eu....daca Doamne fereste....tot b5.5 scrie pe ea, ma ales cca la mine lateralul si spatele e B5.5 look. Pune si tu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut! de exemplu passatul meu din imagine ce model este?.an fab 11/2001   1.9TDI 130cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B5.5 sau 3BG. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce avantaje iti aduce ecu de pe Awx pe Ajm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Mi se pare ca stie sa citeasca presiune mai mare in turbina. Dar nu sunt sigur de asta.

In rest nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

In primul rand trebuie vazut daca vorbim de aceelasi model de ECU - pe AJM sunt doua tipuri.... unul dintre ele, este model vechi.

 

Inlocuirea celui model vechi cu altul model nou, o sa permita citirea/scrierea hartilor ECU prin mufa OBDII.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Da, am si uitat de primul model de pe B5 care nu permite nici scrierea hartilor prin obd...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot afla ce model am eu pe masina mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

In primul rand trebuie vazut daca vorbim de aceelasi model de ECU - pe AJM sunt doua tipuri.... unul dintre ele, este model vechi.

 

Inlocuirea celui model vechi cu altul model nou, o sa permita citirea/scrierea hartilor ECU prin mufa OBDII.

 

 

Cum pot afla ce model am eu pe masina mea?

 

ori dupa cod - poti scana masina sa vedem.... sau dupa forma - desfaci cutia in care se afla si vezi de care ai.

 

Ti-am pus poze cu amandoua - ti-am scris care este cel vechi.

post-30007-0-63778500-1399880997_thumb.j

post-30007-0-54028100-1399881010_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare...poate sa ma ajute cineva cu o diferenta mai concreta asa ca nu imi pot da seama care sunt diferentele intre b5 sau facelift!.....multumesc!


sau daca se poate o imagine cu cele doua in paralel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!