Jump to content

Vopsire etriere


WSN
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

Exact vopsea de aia am folosit ei eu, din Tesco Budapesta. De aprox un an le am vopsite si si acum sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • Ice_2k

    22

  • voinea

    13

  • BogdanS

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

@marius1982.11 mi se pare cea mai ok dupa Foliatec. Tubul de spray a fost 60 de ron si mi-a mai ramas dupa vopsirea celor 4 etrieri cate 2 straturi de vopsea pe fiecare. Si o foto la rezolutie mai mare :D

post-48653-1278836137_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mi-am revopsit azi etrierii...din galben(vopsea data acum un an) in rosu

galbenul a sarit putin

rosu sper sa reziste mai mult

atasez si o poza ca sa vedeti "capodopera"

post-23004-1280441082_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Inca nu stiu ce culoare sa vopsesc etrierii... momentan sunt un verde-lamai (vopsiti cu spray normal) si se cam cojesc.

Stiu ca toata lumea va spune rosii...

Voi folosi un kit Foliatec dar ma tem ca daca voi da cu rosu, o sa iasa rosu inchis daca nu dau inainte cu o vopsea alba. Ori nu am de gand sa cumpar 2 kituri Foliatec...

post-54369-1282603958_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Asta e prea inchis? eu zic ca e numai bine. Am scris mai sus ce vopsea e

.

post-34985-1283008282_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Baietii care ati vopsit cu Foliatek... grund/primer nu era in kit, decat spray de degrasare, vopsea si intaritor.

Spuneti-mi, prima mana ati dat-o numai in vopsea si apoi a doua mana ati da vopsea cu intaritor amestecata sau cum? Nu am inteles cum iasa luciul acela la sfarsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi spune nimeni la care mana se pune intaritorul? Si cum se da luciul final?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca urmaresti instructiunile Foliatek totul e ok. Iese cu asa lucriu fara sa aiba luciu livrat separat. Da cum zic ei si vei fii multumit de rezultat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare dar instructiunile sunt un bullshit, nu am inteles nimic de acolo pentru ca nu sunt concise - sunt generale. Totusi, inainte sa postez am incercat si am dat si un strat si a iesit mat si se si vad urmele de pensula - arata penal. Asadar, daca nu iti ocupa prea mult timp spune-mi cum se da cu vopseaua dupa ce am curatat si degresat etrierul.

- prima mana, ce contine?

- a doua mana, ce contine?

- eventual daca la a 3-a mana se mai da cu un lac sau ceva...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spun din amintiri:

- se curatata etrierul, se degreseaza (cum ai spus si tu)

- se amesteca vopseaua cu intaritorul

- se aplica acest amestec in 2 straturi la distanta de 2 ore (nu mai stiu exact durata de asteptare intre straturi, trebuie sa scrie pe prospect).

Astfel ai mei au iesit incrdibil de bine. Dupa 24 de ore se usuca vopseaua si poti sa mergi cu masina.

LE Daca nu am fost destul de explicit spune si ma uit peste instructiuni cand ajung acasa.

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Deci se pune intaritor la amebele maini si dupa a doua mana ar trebui sa iasa luciul.

Ai fost suficient de explicit pentru mine, mai am insa o singura intrebare: prima mana ai dat-o mai gros si a doua subtire, sau ai dat ambele maini la fel?

Modificat de ovidiutm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum sunt cu instructiunile in fata:

1. se amesteca intaritorul cu vopseau in raport 3 la 1. Se amesteca doar cat iti trebuie pentru 1 pas (daca dai rotile pe rand jos, faci 4 pasi, cate unul pentru roata). Eu am facut doar 2 pasi, adica am dat simultan 2 roti jos. AStfel te asiguri ca nu se intareste vospeaua. Daca amesteci totul sunt sanse ca pana cureti toti etrierii sa sa intareasca vopseaua (aici e presupunerea mea).

2. se aplica vopseaua intr-un strat subtire. Nu lasa picuri de vopsea.

3. dupa 15 min mai dai un stat. La fel, nu pune prea mult vopsea.

4. dupa 2 ore poti monta janta pe masina

5. Mergi la pasul 1 pentru roata a 2-a

6. Dupa ce ai terminat toti pasi, nu misca masina 24 de ore pentru ca vospeaua sa se intareasca.

Daca urmezi aceste instructiuni sunt convins ca vei fii multumit de rezultate. Dupa 2 ani inca mai au luciu etrierii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salutare. vreau sa imi vopsesc si eu etrierii pt masina din semnatura . ce culoare imi recomandati ? masina e verde(verdele clasic de pe passat b5/audi a4 b5 etc) . am vazut un golf undeva pe aici cu etrierii rosi , cred ca ar merge si la mine. sau mai bine dau tot verde ? astept parerile voastre. multumesc.

respect,

Silviu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu zic ca rosu arata bine.azi le-am vopsit si eu cu spray-ul

post-68118-0-03138600-1302442564_thumb.j

post-68118-0-40210800-1302442572_thumb.j

post-68118-0-16098800-1302442580_thumb.j

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai vopsit cum nu se poate mai neprofesionist,peste sigurante,bolturi,senzori si garniturile de protectie de la pistonase,or sa se cojesca in cel mai scurt timp,trebuia sa le dai frumos jos sa le cureti sa le degresezi dupa aceea le vopsesti in doua straturi la diferenta de o ora si le lasi sa se usuce 24h.aveai mai sus doua posturi procedura,dar e mai usor cu spray asa la repezeala

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut.as fi si eu interesat de vopsirea etrierelor rosii,masina mea fiind alba.este cineva interesat de impartirea unui kit pt vopsire?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super. Exemplul cel mai bun pentru "ASA NU".

De ce?

- nu trebuia dat in 3 straturi, iar grosimea nu trebuia pe principiul "las sa fie"

- spray-ul se va decoji

- nu ai folosit materiale pentru protectia pieselor ce nu voiai sa le vopsesti, carpa aia era buna sa te stergi pe maini si atat

- sigur au ramas muchii nevopsite, precum si ai vopsit garnituri ce nu trebuiau vopsite

- ti-a curs vopseaua

- siguranta de la etrier o scoteau foarte usor insa dintr-un motiv pentru care numai tu il cunosti, nu ai facut-o

- nu ai lac, asadar luciul se va duce in 3 luni maxim - si asta acum vara.

- si cel mai grav - ti-ai gazat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va rog frumos sa imi dati niste sfaturi. Maine merg sa imi cumpar vopsea termorezistenta si lichid de frana. Pt. 2 etrieri(fata) si 2 tambure(spate) cati ml de vopsea as avea nevoie? Care sunt pasii? Mai am nevoie de ceva pe langa vopsea?

V-as ramane recunoscator daca mi-ati putea spune pana maine dim ca sa stiu cat sa cumpar. :rolleyes:

off-topic: cat costa furtunele metalice de la etrier? si cate sunt necesare la fabia?

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei bine mi-am vopsit si eu etrierii si tamburii in culoarea verde. Iam desfacut, frecat cu perie de sarma si smirghel apoi feruginol, repetat operatiunea de 2-3 ori apoi dat cu 2 straturi de vopsea verde din spray. E vopsea normala ca nu am gasit termorezistenta verde. La tamburul din dreapta spate am dat initial cu un grund alb care era prea gros si l-am dat mai apoi jos cu diluant. Per total sunt multumit de lucrare a iesit foarte bine doar ca pe tamburul din stanga spate(penultima poza) am observat de dimineata in cateva locuri mai multe basici sau cum se umfla vopseaua. Atasez niste poze mai jos.

Acuma eu mai am vopsea aproape un spray, cum ma sfatuiti sa repar?

1. dau tamburul jos, frec cu smirghel bine si mai dau un strat din spray?

2.Incerc sa dau jos vopseaua cu diluant, bag un strat subtire de grund si apoi 2 de spray?

post-87483-0-74904900-1310227197_thumb.j

post-87483-0-36525800-1310227205_thumb.j

post-87483-0-98461600-1310227213_thumb.j

post-87483-0-25395300-1310227221_thumb.j

post-87483-0-11125900-1310227237_thumb.j

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei un sfat sincer de la cineva care a facut aceeasi prostie ca si tine? Lasa-le asa si apucate de dat jos vopseaua cand nu o sa iti mai placa cum arata - iti dau maxim 10 luni. Pentru ca nu ai folosit vopsea rezistenta la temperaturi mari, o sa se faca urat de tot, fata cel mai repede, insa nu scapa nici spatele.

Asadar, renunta la ideea de vopsea la spray, vopsea care nu rezista la temperaturi. E pierdere de timp. Eu am vopsit etrieri in 2009 ca si tine, apoi in 2010 cu sprayul ce mi-a ramas (bineinteles am curatat) iar in 2011 m-am saturat sa muncesc degeaba. Am cumparat vopsea dedicata, Foliatec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a tine a tine apoi om vedea ce facem, vorba ta sper sa ma tine macar 9-10 luni si apoi vedem daca refacem distractia sau ne lasam pensionari.

P.S:EU daia am dat cu vopsea normala ca nu am gasit vopsea termorezistenta verde.

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu va agitati sa dati cu vopsea termorezistenta, ca nu e toba de esapament :D

la T5 am dat acum 2 ani, si rezista fara probleme vopseaua, si acolo e franare nu gluma, 2 tone masa proprie + 1.5 tone remorca

la golf vopsesc anual, in fiecare primavara cand pun jantele de vara, nu ca se duce vopseaua, ci pentru ca isi pierde din culoare si devine "murdara"

toata cheia sta in vopsitul manual (sub nicio forma aerosol) curatarea dinainte a ruginii si degresarea,

si apoi in aplicarea a 2 straturi cu migaleala fara sa vopsesti garniturile, care vor crapa pana la urma

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Pentru masina argintie ce culoare ar merge mai bine la etrieri?...eu m-am gandit la albastru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in topicul masinii mele cum arata cu albastru!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va intreb si pe voi,pt. ca eu sunt in ceata totala,ce culoare sa fac etrierii la masina mea alba,rosii sau negrii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!