Jump to content

Vopsire etriere


WSN
 Share

Postare recomandată

Sincer, in cazul in care se vor aplica 2 straturi pe fiecare etrier al fiecarei masini nu cred ca va ajunge un singur kit pt. 3 masini.. Ideal: 2 masini /kit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • Ice_2k

    22

  • voinea

    13

  • BogdanS

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai atunci colegul, care ai fost primul, hai sa luam vopseaua si zilele astea sa facem treaba. Trebuie sa dam jos jantele de pe 4 roti, curatam vopsim asteptam sa se usuce, o sa dureze ceva operatia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vopsit astazi etrierii :rolleyes: . In realitate este ceva mai inchis verdele. Sa vedem cat tine

PS: vopsea la tub. 3 straturi de alb si 3 straturi de verde

post-3243-1240931368_thumb.jpg

post-3243-1240931376_thumb.jpg

Modificat de MarlboroMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu seamana nici cu verdele de la RS nici cu cel de pe capac, dar este interesanta nuanta...

Eu zic ca au iesit bine... la ce vad in poze. Felicitari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu vreau sa vopsesc etrierele, masina este un golf 4 neagra, si vreau sa le vopsesc rosii, cu vopsea normala, am citit pe forum ca e ok, numai ca nu o sa fie lucios, vom vedea, revin cu poze mai incolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, le-am vopsit ! ne-am dus cu Bufu la iarba verde si am rezolvat etrierele...

poze pe acest link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_urotiorc

Salutari tuturor ... am citit mai multe posturi de aici si pana la urma am decis sa-mi vopsesc si eu etrierele....le-am dat cu un spray alb-mat pe post de grund dupa uscare am dat cu un spray pe care scrie fluorescent-neon e de la dupli color ma costat 13 euro dar ......hai sa le vedeti si cam ce parere aveti ?

post-30336-1243534966_thumb.jpg

post-30336-1243534989_thumb.jpg

post-30336-1243535011_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

glumaretzuu

Nu stiu daca s-a mai spus in cele 25 de pagini,dar vopsea buna pt etriere e cea de la Foliatec, speciala pt aceasta destinatie; este termorezistenta caci se ating temperaturi f inalte la etriere. Un aspect important in vopsirea etrierelor este curatarea cu perie de sarma si sprayul continut in kitul de la Foliatec. Este bine sa nu se mearga cu masina macar vreo 14-16 ore pt a nu intra "praful" de la placute in vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca am vopsit cu spray normal are ceva? Si tamburii si etrierii i-am vopsit asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimic si eu le-am vopsit tot cu vopsea normala, desi observatia aceea cu "sa nu se mearga cu masina cateva ore" e buna pt ca mie mi-a cam intrat ceva praf in vopsea si a mai inchis culoarea (Verde "turbat") :king:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mei, bagati-ma in seama si pe mine.Ce culoare sa iau pt etriere din astea?

post-10065-1243941017_thumb.jpgpost-10065-1243941030_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca masina are culoarea verde ca in poza, eu zic sa le faci la fel (aceeasi nuanta de verde) sau clasicul rosu sa se potriveasca cu stopurile.

Acum depinde cam ce iti doresti, daca nu vreu sa iasa in evidenta le poti face gri sau negre. Parerea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Negru sau galben.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara indoiala merge culoarea masini sau rosu, indiferent de ce culoare ar avea masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum depinde cam ce iti doresti...

Man,tot ce-mi doresc e sa nu ma vad la rubrica "taranisme" atat de populara pe forumul nostru.

Hmm...chiar merge rosu la orice culoare?Da,masina este exact ca in poza.

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rosu e culoarea clasica ptr etrieri si cred ca merge cam la toate masinile :vaidecapulmeu: Parerea mea e ca la masina ta s-ar potrivi ori rosu ori galben. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de solutia asta ce spuneti :untitled.bmp

Fara mizerie fara batai de cap.:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GildedBullet

Dar fabricantul (in cazul meu Seat) ce vopsea foloseste pentru tambur? Ca la mine dupa aprox un an au si inceput sa rugineasca tamburii. Ma bate gandul sa-i vopsesc ca parca merg cu dacia dar nu stiu in ce culoare sa-i fac. As alege rosu ca sa fac si etrierele pe fata dar ma gandesc ca poate nu da bine, pe de alta parte i-as face gri/argintii in culoarea jantelor ca sa nu iasa in evidenta si sa nu mai vopsesc etrierele fata. Daca a vopsit cineva tamburii in rosu poate pune o poza sa-mi fac o idee cum va arata?

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara mizerie fara batai de cap.

Corect, doar cu batai de ....portofel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine vopsesc cu colegul Alec etrierii. Revenim cu poze si detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, doar cu batai de ....portofel :icon_redface:

Sa nu te gandesti ca alea sunt frane Brembo...doar capace decorative.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu stiam ca exista asa ceva. Deh, omul cat traieste invata. Pai daca iti place culoarea si iesi mai ieftin decat sa le vopsesti pe ale tale, mi se pare o idee buna.

Go for it! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Astazi, impreuna cu colegul Alec, am vopsit etrierii masinilor noastre.

Cu ce: kitul Foliatec.

Culoarea: rosu.

Durata: toata ziua.

Motivul: lipsa de experienta.

Cum a iesit: eu zic ca bine.

Recomandarile noastre: 1.desfaceti etrierii. 2.pensule cat mai mici (1 cm latime ar fi ideal). 3.vopseaua se prepara in amestec de 3 la 1 (15ml cu 5 ml) cu intaritor (AMESTECATI bine). 4.folositi manusi de latex. 5.puneti pensulele in diluant ca sa nu se intareasca. 6.faceti amestecul de 4 ori pentru cate 2 etrieri (au fost 8 etrieri pe 2 masini). 7.folositi 2 seringi pt masuri

Daca va miscati repede, in 4-ore ore e gata.

Si mai ramane vopsea. Si fratele meu si-a facut etrierii de la Logan. Deci, fara grija ca aveti de unde.

Ma bucur ca am fost de folos pentru colegii Fly si Cily, care au luat aminte si se apuca si ei maine.

Daca mai aveti intrebari PM.

Succes.

img1358k.th.jpg

img1360k.th.jpg

img1363w.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si am vopsit si eu etrierii! :icon_thumright:

Modalitate:

Am dat roata jos, am periat bine cu o perie de sarma etrierii, am acoperit discurile si restul cu un ziar, am vopsit cu spray special pentru componente de motor (temperaturi inalte) si am lasat sa se usuce!

Simplu... Nu a durat nici foarte mult si a iesit ok. Eu sunt multumit.

In plus, culoarea vopselii din spray mi se pare mai vie decat cea din kit-ul foliatec.

Voi incerca sa fac si poze sa atasez!

Stefan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata ,impreuna cu colegul B32FDY, am vopsit si noi etrierii masinilor noastre. Am primit ajutor de la colegul @cip12cip12.

Multe poze de la eveniment puteti vedea aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!