Jump to content

Vopsire etriere


WSN
 Share

Postare recomandată

tzakapaka, nu am spus ca vrei tu sa ti le faci rosii ca e la moda, doar am precizat ca multa lume le face rosii. Si imi spuneam parerea ca mi s-ar parea frumoasa culoarea argintiu la etriere pe masina rosie, dar cred ca depinde si de jante.

Azi mi-am pus cauciucurile de vara si la vulcanizare era un tip pentru acelasi lucru ca si mine, numai ca el isi mai vopsea cu un spray rosu etrierele (a dat si pe discul de frana si nici nu mi s-a parut ca e prea uniform). Ar trebui date jos pentru vopsit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • Ice_2k

    22

  • voinea

    13

  • BogdanS

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

De pe discuri se duce la maxim a3a franare. Mai degraba as masca paslele alea cu care se antifoneaza pasajul rotii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu i-am vopsit argintii. La culoarea rosie, cred ca cel mai bine vin argintii.

Rosu nu cred ca ar veni bine. Paaaarerea mea :)

Ar mai fi si negru dar mai mult inclin spre atgintiu.

post-33167-1238016421_thumb.jpg

post-33167-1238016431_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La culoarea rosie, cred ca cel mai bine vin argintii.

Cum spuneam mai sus si mie mi se pare ca merge foarte bine argintiu la masina rosie.

Rosu nu cred ca ar veni bine. Paaaarerea mea ;)

Merge si rosu, daca te uiti de exemplu la golf6 gti rosu, are etriere rosii si e bine si asa.

Pana la urma ne dam cu parerea, dar fiecare isi face cum ii place lui mai mult, ceea ce e si normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

psebi - ai dreptate, conteaza foarte mult si designul jentilor, cel putin eu asa cred

argintiu la jante argintii parca nu prea merge... dar corect, gusturile nu se discuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masina rosie si i-am vopsit tot rosii, pt ca jantele sunt de culoarea gri titan si contrastul este mai pronuntat astfel.

In alta ordine de ideei, cam 90% isi fac etrierii rosii, de ce? Poate de la unele masini cu renume ce au etrierii vopsiti astfel, da un singur serch pe Google si gasesti cam tot ce te intereseaza.

Ca sfat, un etrier sa iasa bine vopsit adica sa dea frumos ochiului trebuie ca dupa ce iti rupi bine mainile cu peria de sarma, degresare si foarte important izolare (acum cum se doreste, se vopsesc pe masina sau se demonteaza, eu i-am dat jos; mare atentie, daca ii dati jos de pa masina mai intai priponiti pedala de frana cu un bat ca si cum ar sta cineva cu piciorul pe frana, astfel nu va pierdeti lichidul de frana si la urma nu uitati sa ii faceti aerisirea in diagonala cu contactul motor pus pt cei cu ABS si se incepe cu roata derapta spate) in continuare pe langa spraiul cu vopsea rosie de la DupliColor si mai cumpara un altul tot de la firma amintita cu Fiuler este de culoare gri deschis, este mai gros si face acoperirea suprafetei mult mai bine decat cel cu vopsea care este foarte, foarte subtire si va scoate in evidenta mai mult rosul. Daca ii dai direct cu vopseaua, pe muchii or sa iasa dungulite negre tocmai pt ca este foarte subtire si ca sa iasa bine o sa bagati mai multe tubulete de vopsea. Vopseaua se usuca foarte repede are in amestec cred ca acetona cel putin asa miroase.

O sa fac si eu o poza sa va arat cum au iesit la mine.

Spor la treaba si vizavi de culoare ramane sa va hotarati voi cum este mai bine pt masina, nici sa para prea incarcata cu zeci de culori, caroserie, etrieri, jante si ce or mai fi pe acolo sa nu iasa un mic curcubeu. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vine vara ..bine imi pare :) in parbriz am o floare :salut:

vine vara si vreau sa imi pun in weekend jantele de vara , problema e ca nu stiu cum sa vopsesc etrierii ..argintii ( asa au fost vara trecuta )

sau rosii ..spun ca nu stiu si va rog sa ma ajutati caci masina pe care o conduc e o limuzina .. nu stiu daca se preteaza rosu la o limuzina ...

multumesc

post-5830-1238055838_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma indruma si pe mine cineva catre o locatie sau o pers care sa imi vopseasca si mie etrierele rosii?

iau eu Kit-ul Foliatec, dar nu am deloc timp sa ma ocup de treaba asta personal, plus ca decat sa nu imi iasa bine mai bine merg la cineva care se pricepe si a mai facut.

berile... se stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RED eu zic rosii la jantele alea

NNW te ajutam eu, dar nu mai am concediu si ne trebuie ceva timp. Dar daca nu arde, ne auzim duminica la intalnire, daca vi stabilim ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vine vara ..bine imi pare :D in parbriz am o floare :D

vine vara si vreau sa imi pun in weekend jantele de vara , problema e ca nu stiu cum sa vopsesc etrierii ..argintii ( asa au fost vara trecuta )

sau rosii ..spun ca nu stiu si va rog sa ma ajutati caci masina pe care o conduc e o limuzina .. nu stiu daca se preteaza rosu la o limuzina ...

multumesc

Categoric argintii. Si vopseste si discurile tot argintii. Din poza ta, din cate imi dau seama, discurile pe spate nu sunt vopsite.

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce discuri sa vopseasca argintii ;) ???? Chiar m-a socat chestia asta... placutele de frana pe discurile alea prind... si iti dai seama ca nu ai nevoie de mai mult de 2-3 frane pana sa se sterga vopseaua de pe portiunea unde prinde placuta... si in rest o sa arate ca naiba...

@Red... nu stiu daca sa le faci rosii... dar argintiu sigur nu are rost sa le faci, ca oricum nu se prea observa atunci. Asa ca daca vrei sa le faci rosii, fa-le... daca nu... lasa-le asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Vezi poza din postul nr 430. Se vopseste doat partea din interior nu si unde "calca" placutele :)

Modificat de cris tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am dat cu bidineaua, si nici in graba.

I-am vopsit personal. Ce se vede in poza, este in prima faza de vopsire, iar surplsul de vopsea de pe disc s-a curatat dupa cateva franari.

Vopseste-i si tu cu pensula, sa vedem daca iti ies mai bine. (fara sa-i dai jos)

Daca te uiti in momentul de fata la ansamblul etrier-disc, sunt super ok. Ma refer la vopsea. Si i-am vopsit in toamna anului trecut. Au aprox. 15k

Km, si nu s-a curatat deloc vopseaua.

Poate poza asta e mai ok pt tine.

post-33167-1238105571_thumb.jpg

Modificat de cris tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vara trecuta am vopsit etrierii argintiu , i-am facut cu Sprayul , dar mi-a luat cam juamte de ora sa izolez masina ( aripa si ce mai era pe acolo , discul , brate etc ) si poi am dat cu sprayul , a iesit bine

dar am vazut etrieri vopsiti cu pensula care au iesit MULT MAI BINE ca si cei cu sparyul , deoarece stratul de vopsea era mult mai gros , la sfarsit a aplicat un lac incolor cu sprayul !

pensula a folosit ceva mai mare ca si cea de la acuarele , 3,5 mm diametru , a fost migalos dar a iesit perfect !

cred ca in final tine de meticulozitatea fiecaruia !

hai noroc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa i-am facut...picture011ryc.th.jpg picture016y.th.jpg picture028k.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M`am hotarat sa vopsesc si eu etrierii rosu ,la pensula.De cata vopsea am nevoie?Vreau sa dau 2-3 straturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un flacon... mai mult nu trebuie [parerea mea]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cineva care i-a vopsit negri? daca se poate si niste poze ar fi super..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rugaminte, intrucat de la recomandarea de a folosi Foliatec kit de vopsire au trecut 5 ani, am rugamintea de a posta cineva si ce tip de vopsea a folosit la vopsirea etrierilor.

Presupun ca o vopsea normala nu prea e recomandata. Daca stiti si de unde se poate cumpara kitul ala Foliatec, iarashi ar fi bine..:)

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Presupun ca o vopsea normala nu prea e recomandata.

De ce?

Eu am la Golf etrierii vopsiti cu vopsea normala, la spray(Magic aerosol spray paint - 10 lei/spray).

Si au cativa ani buni de cand sunt vopsiti.

Singura diferenta este ca nu mai "lucesc" asa cum luceau in perioada imediata vopsirii.

In rest... sunt la fel ca atunci: vopseaua e rosie, nu s-a curatat, nu s-a deteriorat... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand kitul Foliatec din multe puncte de vedere:

Plusuri:

- acopera mult mai bine suprafata brobonata a etrierilor

- da impresia de suprafata cauciucata

- are un luciu in timp net superior vopselelor conventionale (aici includ si spray pt. etrieri).

- lucrarea (in cazul in care nu se demonteaza etrierii) va putea fi facuta in detaliu. Cu spray-ul.... avem exemple edificatoare chiar in acest topic :offtopic:

Minusuri:

- pretul

- timpul de aplicare

- necesita migala

P.S. Kit-ul se poate cumpara de la Pit Stop, Augsburg, etc.

....cei de mai sus ar trebui sa-mi dea procent din vanzari... :)

Am vopsit si eu sambata etrierii si voi reveni cu poze curand...

Succes!

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu parere de rau vreau sa specific urmatorul lucru: la pitstop tuning am incercat sa sun sa aflu unde se afla magazinul lor, sa dau de cineva de acolo sa-mi dea orice informatie si nu am reusit. La numerele de telefon de pe site :http://www.pitstoptuning.ro/index.php?fuseaction=home.contact nu raspunde nimeni si asta nu de azi de ieri.

Augsburg din pacate e departe rau de mine asa ca pica din start...Poate stiti alte magazine ce comercializeaza kitul asta foliatec. Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alec, am auzit ca mai exista un magazin Augsburg prin Colentina... incearca pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

helou! :D

Eu unul sunt interest de un cuplaj la un kit Foliatec.

Masina mea e neagra, jante negre, folie negra.

Deci m ar coafa sa le vopsesc negru sau argintiu.

Daca e cineva interesat, va rog holla back.

Astept feed back. :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alec, am auzit ca mai exista un magazin Augsburg prin Colentina... incearca pe acolo.

In Colentina exista doar service tinichigerie Augsburg - nu exista magazin.

Incearca si la Racing Nick cu un tel. chiar daca nu au poate iti aduc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!