Jump to content

Vopsire etriere


WSN
 Share

Postare recomandată

Am vopsit si eu etrierii si tamburii cu spray cu vopsea normala, luata din Selgros.

Au rezistat ? Eu nu prea inteleg , etrierii se vad, dar tamburii pt. ce ? Protectie la rugina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • Ice_2k

    22

  • voinea

    13

  • BogdanS

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

pentru tambure exista niste capace care imita discul perforat si se ataseaza pe tambur, pentru cei care au tambur spate cred ca este mai col asa decat sa le vopseasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De exemplu in postul #354. :D

In doua cuvinte, poti folosi fara nici o grija vopsea normala ...

OK m-am lamurit. Vopseaua nu ia foc, dar in schimb nu tine la spalat ... :)

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ai vazut tu vopsea care se ia cu apa si putin sanpon auto, din cate stiu eu vopseaua se ia numai cu diluant.

eu spal masina des sunt maniac pe aspectul exterior si pot spune ca nu are niciun efect apa asupra vopselei de pe etrier, sper ca nu ti s-a luat si vopseaua de pe masina cand ai spalat-o :)

daca ti s-a luat vopseaua de pe etriere seamna ca nu le-ai degresat, curata cu peria de sarma si putin diluant pe ele inainte de a le vopsi. cred ca ai vopsit doar praful care era pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa, ai inteles gresit. Eu nu am vopsit, inca, etrierele. Dar altii se plang ca le-ar sari vopseaua ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bebeko, mie mi-a sarit vopseaua unde am atins etrierul cu jetul vibrator (nerecomandat pentru vopsea) al unui aparat de spalat Karcher. De altfel a sarit si un pic de vopsea de pe masina acolo unde am avut proasta inspiratie sa ating caroseria cu respectivul tip de jet.

Deci nu vopseaua normala e de vina ci cel care a spalat ... :hainoroc:

Peria de sarma, eventual glaspapir si evident diluant pentru degresare asigura, asa cum spune si dsf, o vopsire de buna calitate.

Poti folosi cu incredere vopseaua normala asa cum am explicat in mai multe posturi. Si am mai spus ca fac foarte frecvent franari violente si merg cu vitezele cu care se poate merge cu o masina de 170 CP ... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Am si eu o intrebare: ce culoare s-ar potrivi mai bine la mine: argintiu sau negru, pentru etrieri. Culori nu prea merg. Dintre astea doua voi la ce v-ati opri? Mersi.

post-22674-1219035308_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

argintiu e din fabrica asa ca le faci degeaba cu argintiu, negru r fi interesant dar nu stiu daca se mai vad, eu zic ca rosi sunt cele mai tari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bunadimi!

Question :icon_cool: : Ce culoare mi ati recomanda pentru un Golf V negru? Altceva in afara de traditionalul rosu...

Propunere: E careva interesat pentru un cuplaj la un kit de Foliatec? de preferat Negru :Driver: sau Auriu....

Pentru cei interesati, va rog PM. Sunt deschis la variante si idei...

Ciao! :coolpics:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo
Salut!

Am si eu o intrebare: ce culoare s-ar potrivi mai bine la mine: argintiu sau negru, pentru etrieri. Culori nu prea merg. Dintre astea doua voi la ce v-ati opri? Mersi.

Parerea mea este ca rosu este cel mai potrivit.Si eu am de gand sa vopsesc etrierii insa astept sa montez noile jante pentru a imi face o parere.

Dupa ce ii vopsesti sa ne spui si noua ce vopsea ai folosit si nu in ultimul rand sa ne arati poze :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt sigur ca auriu o sa faca senzatie..la fel cum si rosu..fiind masina inchisa la culoare o culoare fff puternica a etrierilor ii va pune in evidenta..deci parerea mea e sa folosesti auriu sau rosu..o sa fie super tari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu mi-am vopsit etrierii cu vopsea normala pt tabla si se comporta f bine...am nimerit si o nuanta f faina...nu a sarit deloc pana acum...

post-11598-1221000677_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cat timp i-ai vopsit? Ca e si asta un aspect ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu i-am vopsit exact de 2 ani s i 4 luni si nu sare vopseaua normala, cum am mai spus de cateva ori aici.

Mie mi-a sarit intr-un loc, ca si pe caroserie de altfel, acolo unde am pus jetul vibrator al unui aparat Karcher la care se precizeaza ca respectivul jet nu se pune pe vopsea ci pe dedesubt in locurile foarte murdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saluti!

Am si eu idei putien si fixe. :lol:

Revin la Post #385.

So... "Propunere: E careva interesat pentru un cuplaj la un kit de Foliatec? de preferat Negru ... " Sunt deschis la variante.

O zi buna.

Holla back at me!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-am vopsit din primavara si am mai corupt inca 2 pers sa si-i faca la fel...nu avem probleme cu vopsea sarita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Saluti!

Am si eu idei putien si fixe. :frigbaitata:

Revin la Post #385.

So... "Propunere: E careva interesat pentru un cuplaj la un kit de Foliatec? de preferat Negru ... " Sunt deschis la variante.

O zi buna.

Holla back at me!

salut, eu sunt interesat daca mai e valabil... doar ca vreau rosu :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am vopsit in urma cu 1 an si 1 luna cu vopsea normala, cu spray penal de 20 de lei, si nu a sarit deloc, iar culoarea e la fel de intensa ca in prima zi. Chiar daca nu ar fi la fel, nu vad care e problema ca odata cu schimbarea rotilor vara-iarna si iarna-vara sa mai dati cate un strat, sa mai improspatati vopseaua. Parerea mea e ca aceste kituri de vopsele cica "speciale" sunt o mare vrajeala si sunt bani aruncat degeaba. Dar pana la urma fiecare isi cheltuie banii pe ce vrea. Maine am sa fac o poza la etriere sa vedeti cum arata dupa 13 luni si ~13.000 km. Si daca rasfoiti cateva pagini inapoi pe acest topic, veti vedea cum am vopsit etrierele, fara prea multa "tehnologie".

De fapt va scutesc de cautat, dati doar un click >>AICI<< - sper sa nu se considere reclama (reclama??? la ce???)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

etrieri ti-au iesit super ... cu toate ca i-ai vopsit cum ia-i vopsit dar mi-e imi plac si o sa ii fac si pe ai mei exact la fel :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, eu sunt interesat daca mai e valabil... doar ca vreau rosu :rolleyes:

Sal man!

ok. Vb si vedem cum facem.

Nici rosu n are cum sa dea rau, dar e prea comun.

Da mi un PM sa stabilim ceva.

O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma poate sa imi spuna si mie cineva unde sa ma duc, un service ceva, unde sa mi-i vopseasca si mie? Nu prea am timp de mesterit si am si "doua maini stangi"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se poate la autosoft. eu eram pe acolo acum cateva luni si am vazut ca au vopsit baietii aia la o masina, langa mine.

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau daca ai drum, eu le-am vopsit la AutoGrup Constanta si sunt foarte multumit de rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AutoGrup Constanta e cam departe de mine, dar cred ca o sa dau o fuga pe la Autosoft sa le fac o intrebare. Revin cu detalii. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am si eu o intrebare: ce culoare s-ar potrivi mai bine la mine: argintiu sau negru, pentru etrieri. Culori nu prea merg. Dintre astea doua voi la ce v-ati opri? Mersi.

cred ca rosu ar fi cel mai indicat.si eu am rosu pe masina si se vede f frumos.o sas pun si o poza dar deocamdata nu sunt acasa.saptamana viitoare pun.

vopseaua mi-am luat-o de la un magazin de piese auto si este speciala pt asa ceva(rezistenta la temperaturi ridicate).are si intaritor in cutie si un spray cu care curati etrierele inainte de vopsire.eu m-am dus la un prieten care are compresor,am pus benzina in recipientul de vopsea si am curat etrierele de ziceai ca-s noi.dupa aia le-am vopsitsi nu mi-a sarit deloc vopseaua de pe ele

Modificat de audia6tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!