Jump to content

Vopsire etriere


WSN
 Share

Postare recomandată

As incerca un kit de la Foliatec, daca nici ala nu e bun eu ma dau batut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • Ice_2k

    22

  • voinea

    13

  • BogdanS

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

vopseaua mea data la caterinca pe o suprafata curatata superficial nu are nimic :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit o vopsea auto normala (SIRO DAF 0086142, asemanatoare e Palinal D027 dar e mai scumpa) la aproximativ 120 lei kg.

Mi-a ajuns o cantitate de 100-120 ml, la acest pret al vopselei se ajunge la sub 15 lei + o pensula + perie de sarma si smirghel.

La inceputul lui mai voi avea doi ani de la "operatiune", am facut foarte multe franari foarte energice (cine a fost la Durau stie ... ;) ) conducand sportiv o masina de ~ 170 CP si vopseaua a rezistat foarte bine, fara sa fie termorezistenta.

Recomand aplicarea cu pensula care cred ca e mult mai buna decat aplicarea cu spray-ul. Probabil presiunea picaturilor e prea mica la spray fata de un pulverizator profesional cu aer comprimat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu pensula nici nu mai trebuie sa te chinui sa izolezi celelalte componente...si cu spray-ul trebuie dat cel putin 3 maini...

Doar daca esti f tipicar e de inteles ca vrei spray si are sa-ti ia o zi intreaga, sa cureti si sa astepti sa se usuce...

Dar merita. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As incerca un kit de la Foliatec, daca nici ala nu e bun eu ma dau batut.

o fi buna vopseaua asta dar am inteles ca e si cam 30 euro fata de 6 cate e aia de am cumparat o eu din targ.

daca tine 1 an sunt multumit

sal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-as vopsi si eu dar nu stiu exact ce culoare..precizez ca golfuletu e gri sobolan si are niste jante rial porto negre.. nu le-as vopsi nici rosii sa iasa in evidenta si sa dea impresia de tuning bla bla..io m-am gandit sa-i fac vopsesc cu negru lucios mat.. oare merita efortul? :ceuameni: o sa se vada diferenta?! intre ei normali si vopsiti negri? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..io m-am gandit sa-i fac vopsesc cu negru lucios mat..

:huh: Negru lucios, sau negru mat???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negru lucios ..adica sa se observe cat de cat ceva acolo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cine vrea sa isi faca etrierii in culoare verde, recomanda aplicarea unui prim strat de vopsea alba, o sa iasa mult mai bine in evidenta verdele, mai ales daca este unul deschis.

imi pare rau sa nu am facut acelasi lucru si la mine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o fi buna vopseaua asta dar am inteles ca e si cam 30 euro fata de 6 cate e aia de am cumparat o eu din targ.

daca tine 1 an sunt multumit

sal

am folosit solutie de curatat jante si s a luat vopseaua de pe etrieri

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ma laudasem in postul #354 cu vopseaua mea banala de pe etrieri, care a rezistat cu stoicism la franari violenete si repetate timp de doi ani si am avut apoi proasta inspiratie sa pun pe un etrier jetul lancii cu jet vibratoriu a unui aparat de spalat sub presiune, asa cum spuneam in acest post ... :)

Acum voi avea din nou treaba ... dar voi folosi aceeasi metoda pentru ca nu vopseaua e de vina ... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si care sa fie cauza? presiunea de la aparatul de spalat masina? eu am dat si cu solutie de jante pe ei si apoi cu presiune

oricum, am incercat si vopseaua se cojeste f usor, chiar si cu unghia

nu stiu ce sa fac: mi am facut rost de un grund de aviatie din 2 coponenti si o vopsea (tot din 2 componenti) si o sa fac marti o proba (initial tre sa curat etrierii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un kit foliatec ajunge pentru 2 masini la care se pot vopsi etrierii in 3 starturi pentru a crea o pelicula foarte lucioasa si uniforma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e doar o banuiala de-a mea, dar s-ar putea ca etrierii sa fie tratati din fabrica cu o vopsea pe baza de zinc (ceea ce le da aspectul argintiu o vreme indelungata; daca nu ar fi fost asa s-ar fi oxidat demult). acesta cred ca ar fi un motiv pentru care nu are aderenta aproape nicio vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am vopsit si eu etrierii si tamburii cu spray cu vopsea normala, luata din Selgros. Eu as zice ca a iesit treaba buna, mai ales ca n-a costat mult: 10 RON vopseaua (ruby red scria pe ea, dar nu prea seamana) + 2 ore de munca (cu tot cu asteptatul sa se usuce). Intre timp am mai mesterit pe la scuterica :)

Am dat cu smirghel pt a curata de rugina, am curatat cu diluant, am izolat zona si m-am pus cu spray-ul pe ei :coffee_lol:

Sa vedem cat rezista.

post-13767-1211737070_thumb.jpg

post-13767-1211737098_thumb.jpg

post-13767-1211737126_thumb.jpg

post-13767-1211737320_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

kit de vopsea Foliatec de unde se poate cumpara???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vopsit cu vopsea cassa bella rosie luat de la un magazin de sanitare.

le am vopsite de 1 an de zile si nu a sarit nici macar 1 mm.

am dat 12.5 ron pe 1 litru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sunt si eu in procesul de vopsire a etrierilor acum numai ca la mine e mai delicata problema intrucat etrierii au deja vopsea albastra. Aseara i-am smirgheluit bine si am dat primele 2 maini de vopsea. Azi o sa dau si ultima mana ! Sper sa-mi ajunga Foliatecu :( !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intrebare de 100 puncte : daca la vopsirea etrierelor se foloseste o vopsea normala si nu una care sa reziste la temperaturi ridicate, ce se poate intampla ? Se poate sa ia foc vopseaua, daca se foloseste mai intens/des frana ? A patit cineva asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai citit ce au scris alti colegi inaintea ta?? bineinteles utilizatori de vopsele normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am etrierele vopsite cu spray albastru metalizat de cam 2 ani si vopseaua inca este la locul ei ca noua si sincer nu am auzit pe nimeni ca i-a luat foc etrierul de la vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!