Jump to content

Vopsire etriere


WSN
 Share

Postare recomandată

Vopsea auto obisnuita (~120 ml) am folosit si eu.

La aproape un an si jumatate si la pesta 20.000 km, toti facuti dupa remapare, deci cu foarte multe franari violente, etrierele arata excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • Ice_2k

    22

  • voinea

    13

  • BogdanS

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Avand in vedere ca buburuza mea e argintie, m-as baga si eu sa ii vopsesc negri( lucios sau mat...cum o da mai bine.) se mai baga cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe o masina verde inchis ce culoare da mai bine sa vopsesc etrierii? Ma gandeam sau la negru sau la rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea e alba ..

ma gadesc sa fac etrierii argintii ca si jantele sau rosu .. dar parca passatul nu e masina sport .. asa ca in final cred ca vor fi

argintii ..

maine daca este soare facem operatiune dupa care ..poze :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la alb te-ai gindit?

am avut un golf alb cu prelata alba echipat cu jante albe, etrieri albi.

totul era alb dalb, mai putin bordul si volanul :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

portocaliu cica fluorescent, 24 lei/spray

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sharanel, era bine daca protejai totusi placutele si celelalte parti din cauciuc. Nu stiu daca e bine sa le vopsesti.

Culoarea e deosebita... chiar n-am mai vazut la nimeni. Parca Focus ST are etrierele portocalii, dar nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partile din cauciuc le-am protejat cat am putut, mai mult s-au gazat, nu au primit jet direct. Iar placutele si discurile nu au absolut nimica, dupa doua frane nu mai este nici urma de vopsea pe ele, din aceasta cauza nu le-am protejat deloc. Nu va mai panicati daca ajunge un strop de ulei pe discuri, nu se intampla absolut nimic, poate prima frana va tine mai slab. Nu e ca-n filme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si SHARANEL am protejat bine si eu componentele de cauciuc, dar nu la fel de meticulos placutele si discurile. Intr-adevar la prima franare dispare orice urma de vopsea de pe aceste ultime componente.

Rezultatul este excelent, cu vopsea auto ordinara, dupa o lunga perioada de franari energice. Cunoscatorii stiu ce pot in materie de franari ... :blink: :sly: :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cineva interesat sa luam un kit foliatek sau sa ne intalnim sa vopsim etrierele impreuna? mie unul mi-e frica sa ma apuc singur, sa nu dau vopsea pe unde nu trebuie.

Eu sunt interesat. Sunt in bucale, da-mi un telefon daca nu le-ai vopsit inca. Ne combinam la un kit Foliatec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit topicu' si am observat ca se discuta cu aprindere despre vopsire.

cam umblati cu etrieru' vopsit... :D

da' de etriere cromate ce parere ati avea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar arata bestial dar:doar pe jante negre...sa se vada contrastu,daca nu-s negre nu prea iasa in evidenta.oricum ar arata supeeeer..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Vopsit si subsemnatul etrierii, am stat ziua intreaga la bibilt si curatat.

Am vazut ca si alti colegi, cum ar fi BogdaS, Predator, au fost mai tipicari si au vopsit 'doar' etrierii.

Altii au vopsit si tabla aceea ce acopera placutele. E mai simplu dar parca fara ea vopsita arata mai bine.

Am folosit un spray de vopsea normala, mai aderenta zic eu, ca nu se mai ia de pe maini :D

Pt colegii cu masini de 1, 2 ani vechime, recomand deruginol, apa din belsug, diluant, apa, feon, izolare cu ziare si banda de hartie.

Spray-ul cred ca ofera avantajul ca se usuca repede si chiar daca dai mai mult, vopseaua se scurge la baza. Si iarasi feonul e de ajutor ca nu astepti prea mult.

3 maini a fost indeajuns, mai mergea una pt siguranta, dar depasisem de mult timpul alocat.

Noroace!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am vopsit si eu etrierii. A fost munca grea, mai ales la faza cu protejatul elementelor care nu trebuiau vopsite.

Rezultatul merita insa efortul

Nu se vad ff bine pozele, au fost facute cu telefonul ....

post-15333-1204141303_thumb.jpg

post-15333-1204141311_thumb.jpg

post-15333-1204141317_thumb.jpg

post-15333-1204141324_thumb.jpg

post-15333-1204141335_thumb.jpg

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verde?

La ce spalatorie zici ca se face asta? :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:(

Este la spalatoria inca nedeschisa a service-ului Volvo de camioane din Gilau-Cluj , unde lucrez eu

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Verde?

La ce spalatorie zici ca se face asta? :RO flag:

mai bine le faci tu,,,,,,,,,,uite ce simplu si parerea mea e sa incerci cu pensula si nu cu spray ul

post-21663-1207976502_thumb.jpg

post-21663-1207976507_thumb.jpg

post-21663-1207976513_thumb.jpg

post-21663-1207976518_thumb.jpg

post-21663-1207976524_thumb.jpg

post-21663-1207976531_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot cu pensula...

post-8568-1208010586_thumb.jpg

Modificat de Seb!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopsit si subsemnatul etrierii rosii cu spray de la duplicolor-racing red, am mai folosit o perie de sarma si benzina pentru degresat, ziare si scotch pentru izolare(partea care ocupa cel mai mult timp).

Am bibilit cu totul la ei cam 3 ore. Si eu cred ca se fac mult mai bine si usor cu pensula ca nu mai trebuie sa imbraci totul in ziar.

@Matlyxx2-zici ca le-ai facut cu pensula da vad ca ai si un spray duplicolor langa masina. Ca si tine si eu am vopsit doar etrierul si nu partea aia care vine in continuarea etrierului, dar dupa ce am terminat si am vazut cum le-au facut baietii pe forum parca imi parea rau ca nu am dat si pe partile alea care vin in continuarea etrierului, cine stie cand am timp poate le fac

Poza am facuta decat una cu masina din lateral, dar o sa postez si una doar cu roata, per ansamblu sunt multumit de cum au iesit :lol:

post-11369-1208093737_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseaua dela Duplicolor nu e prea buna... dupa un an, etrierii mei sunt aproape argintii, adica vopseaua aproape a disparut. Am insistat pe partea premergatoare vopsirii, dar se pare ca degeaba. O sa ii mai las sa se mai curete si apoi ii revopsesc argintii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!