Jump to content

Vopsire etriere


WSN
 Share

Postare recomandată

Sal, stie cineva unde as mai putea gasi vopsea (pt etriere de la duplicolor) inafara de cora ?

Ca la cora nu am gasit si cica nici nu aduce pana ..... ca au inventar si.......

PS: vopseaua o vreau rosie (pt ca la cora pantelimon este doar albastra si galbena)

Modificat de S.L.V.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • Ice_2k

    22

  • voinea

    13

  • BogdanS

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sigur gasesti in targ la Vitan. Sunt acolo o gramada de magazine cu vopseluri auto. Mai este unul in intersectie la Dristor care are astfel de spray, de acolo mi-am luat eu...din pacate l-am luat pe ultimul. Totusi poti incerca pt ca asta se intampla acum cateva zile si poate au adus intre timp. Pretul era mai mare decat in Cora 18.5 RON (in Cora parca era 13 RON si ceva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cineva interesat sa luam un kit foliatek sau sa ne intalnim sa vopsim etrierele impreuna? mie unul mi-e frica sa ma apuc singur, sa nu dau vopsea pe unde nu trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as fii interesat dar sunt din Timisoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt interesat, dar in Ploiesti :D Daca ai gasit undeva kit-ul poti sa-mi iei si mie unul si-ti dau imediat banii pe el si berile pentru deranj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer, nu am cautat, dar am sa ma uit, daca nu, ma gandeam la o vopsea de la duplicolor pt etriere, ca am vazut ca iese destul de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am vopsit si eu etrierii cu galben de la duplicolor. 16 ron de la cora. imi place cum au iesit! o sa pun poza maine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vopsea dedicata pt etriere, sau e buna de oricare(auto)? Scuze daca sa scris, dar nu am citit decit ultimele posturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principu ar trebui vopsea dedicata. Este vorba de temperatura la care rezista si de proprietatile ei (culoarea, durata rapida de uscare, etc). Cea de la Duplicolor este destul de buna si se gaseste cum au spus si colegii mei sau eu mai sus.

Exista colegi care au folosit cu succes si vopsea "normala" auto (tot la spray)... Acum nu stiu ce sa iti spun de calitatea ei la vopsirea etrierelor pentru ca nu am folosit personal. Colegii erau insa multumiti. Poate acum ca a trecut ceva vreme, vor intra cativa sa spuna cum s-a comportat in timp.

Oricum, pentru a avea rezultate bune si de durata, trebuie clar tinut cont de cateva aspecte:

1. curatarea suprafetei de vopsit sa se faca foarte bine

2. sa se dea neaparat mai multe straturi

3. sa se izoleze foarte bine zonele pe care nu trebuie sa ajunga vopseaua (disc, placute, etc), asta in situatia in care vopsesti etrierele montate pe masina. O varianta mai eleganta (dar care cere mai mult efort si munca) ar fi sa demontezi complet etrierul, sa scoti din el placutele si sa izolezi ce mai trebuie pe el (eventual pistonasele sau burdufurile/garniturile/parti de cauciuc) si sa il vopsesti asa. Va arata mai bine si va fi facut cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

varianta de vopsit cu etrierii montati pe masina are succes la masina noua, in rest e greu de curatat printre aripioarele de racire si alte zone mai delicate: suruburile de purjare, mansoanele de ca cablurile frinei de mina, etc.

Oricit se va izola, tot vor fi zone atinse de jet, pe linga faptul ca se poate gaza masina (adie briza, etc.)

Desi m-am contrazis cu un moderator pe tema vopsitului cu spray vs pensula inclin sa cred ca tot cu pensula voi avea succes, asta in urma rezultatelor obtinute dupa ce am dat cu spray-ul.

In rest, sfaturile de mai sus sint de bun simt :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, e imposibil sa cureti etrierul daca nu il dai jos de pe masina. Este praf, rugina ( daca e din fonta ) si nu ai cum sa faci o treaba buna. Eu mi le-am vopsit putin, doar asa cu un spray, fara sa le dau jos, ca sa nu arate ruginite, insa rezultatul e de doi lei :vaidecapulmeu: . Este vopsea care rezista la temperatura mare(sute de grade celsius) insa dupa parerea mea etrierele nu ar trebui sa se incalzeasca exagerat, deci ma gandesc ca si o vopsea normala ar fi acceptabila. Bafta cui incearca si reuseste asa cum isi doreste ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am curatat fara sa le dau jos folosind o bormasina cu o perie de sarma montata in varf. Le-am vopsit cu vopsea Foliatec si cu pensula. Rezultatul a fost aproape perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am vopsit cu vopsea normala rosu-roz aprins, cu pensula, in vreo 2 randuri. Le-am demontat si curatat calumea cu peria de sarma si cu diluant. Rezultatul? Super. Sant vopsiti de vreo 8 luni si arata impecabil. Cum spuneau si colegii, etrierele nu se incalzesc foarte tare in conditii normale de functionare.

Deci, eu zic ca si vopsea normala merge, doar sa fie facuta treaba de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre noi fie vorba, vopsitul impiedica putin racirea, insa presupun ca nu afecteaza semnificativ comportamentul lor. :)) Oare trebuie vopsea diferita ca sa prinda pe cele din aluminiu? Le vopsiti tot la fel de usor? Eu am pe spate din aluminiu si fata din fonta. Vopseaua folosita de mine mi-a dat impresia ca prinde mai prost pe aluminiu. Se foloseste vopsea diferita oare, pentru fonta sau aluminiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a mers cu ambele materiale:)

cred ca stratul de jeg si rugina are rol similar in mentinerea caldurii, dar pe de alta parte are rol benefic pentru ca nu supun materialele la un soc termic prea mare :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu pe cineva de pe forum care a vopsit etrierele cu vopsea normala rosie pentru metal, si dupa o luna au inceput sa se curete. Etrierii au fost curatati bine intainte de a fi vopsiti, deci e din cauza vopselei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ldar pe de alta parte are rol benefic pentru ca nu supun materialele la un soc termic prea mare :lol:

nu prea inteleg despre ce soc termic vorbesti...:(

Se incalzesc treptat si se racesc treptat...doar sunt suficient de masive!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e curat totul, la frina se incing iar racirea e mai rapida iar cin stratul ala e ca o coaja el lungeste timpul de racire...ce cuvint urit....racire cind noi ne topim (poate ca de aia si aberez :lol:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine, insa racirea aia se produce suficient de lent incat sa nu se numeasca"soc" termic. In alta ordine de idei disiparea caldurii acolo este dorit sa fie cat mai rapida. Nici daca ai avea un ventilator care sa sufle pe etrieri, tot nu ar produce soc termic. Oricum o iei, efectul oricarui strat de "ceva" pe etriere are efect negativ mai mult sau mai putin semnificativ: impiedica racirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: "Soc termic" este atunci cand vii cu franele incinse de la drum (lung sau pe serpentine, etc) si o bagi glont la spalatorie. Dar are efect mai mult asupra discurilor de frana decat etrierilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi da si mie cineva ceva idei/sugestii...? Ce culoare ar merge vopsiti la mine? Ca eu chiar nu imi dau seama... :huh:

a003wv7.th.jpg

Btw: daca vreau sa isi face cineva etrierele aurii, cum a avut fostul meu Golf, sa spuna, pt ca mai am mai mult de jumatate de kit Foliatec... cred ca mai merg facute aproape 2 masini... Despre culoarea asta vorbesc:

img0356lc8.th.jpg

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optiunile mele ar fi culoarea masinii/negre/deloc, in ordinea asta :offtopic:

Personal voi adopta optiunea 1 (sau 2, ca tot aia e :Driver:).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as merge pe rosu. La mine e tot asa, si mi se pare frumusel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sal !! mi-am vopsit si eu etrierele..curatat bine cu diluant,smirglu,si 2 tuburi de vopsea auto normala= 14 lei amandoua tuburi.eu zic ca a iesit supe ok,si le am vopsite deja de cca o luna si nu au nimic,tot la fel de bine arata.ce ziceti?? e ok sau nu? :Driver: post-10738-1188830829_thumb.jpgpost-10738-1188830865_thumb.jpgpost-10738-1188830965_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!