Jump to content

Vopsire etriere


WSN
 Share

Postare recomandată

Eu le-am vopsit rosii,asta avand in vedere ca masina e rosie si se vad foarte bine.

Operatiune simpla:dat rotile jos curatat cu o pensula imbibata in diluant (n-a fost nevoie sa curat cu peria ,masina era noua si nu era multa mizerie de la placute),acoperit cu hartie cat mai bine discul si ce se mai putea si vopsit cu spray cu vopsea cumparat de la raionul auto din Careefour.

Succes!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • Ice_2k

    22

  • voinea

    13

  • BogdanS

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am dat cu vopsea si pe disc, adica nu l-am mai acoperit cu nimik. Stiam sigur ca nu rezista nici la prima franare, si asa a si fost. De abia am scos masina din curte, deja se dusese vopseaua de pe discuri. In schimb e bine sa fii atent la conducta de frana, si toate cele, daca le vopsesti or arata urat, si nici nu au contact cu mai nimic care sa le curete.

Modificat de TitvsCaivs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iubirea mea este neagra,cea din poza.Ce culoare ma sfatuiti sa le fac?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iubirea ta ar fi a mea, as incerca un albastru inchis sau mov inchis. Tind mai mult catre mov, ar trebui sa iasa doar un pic in evidenta, dar sa fie sesizabil ca ii ceva altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hop si eu. Citind topicul asta saptamana trecuta m-a palit si pe mine harnicia, asa ca sambata dimineata am fugit la socrii la curte, am dat jos rotile rand pe rand si iata cam ce-a iesit. Unelte si scule folosite: perie de sarma, smirghel, benzina pentru degresare, spray cu vopsea alba, cricul din dotare si cheia de roti.

post-10294-1177349620_thumb.jpg

post-10294-1177349626_thumb.jpg

post-10294-1177349652_thumb.jpg

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-au iesit foarte bine din ce se vede in poza, insa, hmmm, culoarea alba este ffoarte pretentiosa mai ales ca praf de frana este din belsug.

Te felicit pentru treaba foarte bine reusita, dar nu uita sa le cureti regulat ca sa si ramana asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa zic, deocamdata se mentin albe etrierele, chiar daca am mers cam 300 de km de-atunci. Vopseaua cred ca are lac incorporat ca nu se prea lipeste mizeria de ea. Daca se murdaresc, sunt in stare sa dau rotile jos si sa le curat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da cu ce vopsea ai dat?... speciala de etriere sau normala?... si daca poti da-mi te rog numele producatorului vopselei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopsea normala, intrucat am tot pus mana pe etriere dupa diferite distante si dupa diferite drumuri, adica am pus mana si dupa ce-am trecut Oituzul si dupa ce-am coborat din Poiana Brasov si-am observat ca nu se incalzesc chiar atat de tare incat sa arda vopseaua. Chestia cu arsul vopselei o fi valabila in cazul masinilor de curse. Tubul de vopsea a ramas in masina, dar in orice caz era un tub de vopsea culoare alb nova care mi-a ramas de cand am avut o solenza, asta se intampla acum vreo 3-4 ani :Driver:. Deci foloseste cu incredere orice tub de vopsea gasit prin supermarketuri, cu conditia sa fie vopsea auto si o marca de calitate.

Inca un sfat. Sa cureti bine cu peria de sarma, dupa care sterge bine cu benzina sau diluant. Eu am dat cam 3 - 4 straturi de vopsea la intervale de 5-10 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am vopsit etrierele, cu vopsea rosie de la duplicolor, nu e prea grozava dar e acceptabila.

se vede in poza o tabla, care are rol de un fel de aparatoare... eu am vopsit-o in negru... poate era mai bine tot in rosu... voi ce ziceti?

in unele poze pare portocalie vopseaua... dar e rosie de fapt. se vede si in ultima poza.

post-3386-1177956758_thumb.jpg

post-3386-1177956998_thumb.jpg

post-3386-1177957096_thumb.jpg

post-3386-1177957205_thumb.jpg

post-3386-1177957306_thumb.jpg

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Timisoara se baga cineva sa luam un kit Foliatec pe rosu impreuna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mi-am vopsit etrierele, cu vopsea rosie de la duplicolor, nu e prea grozava dar e acceptabila.

se vede in poza o tabla, care are rol de un fel de aparatoare... eu am vopsit-o in negru... poate era mai bine tot in rosu... voi ce ziceti?

in unele poze pare portocalie vopseaua... dar e rosie de fapt. se vede si in ultima poza.

Vezi ca se gasesc spray-uri la 150ml de vopsea pt. etriere de la Duplicolor.Sunt speciale pt. asa ceva, insa nu se aduc decat 3 culori. Mai este un spray la 400 ml de vopsea siliconica pt. temperaturi de 800C argintiu sau negru, tot de la aceeasi firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la alea speciale de etriere m-am referit si eu :rolleyes: , adica de alea am folosit si e cam de cacao vopseaua, nu-i de mirare ca e asa de ieftina. parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat la pozele tale acum... asa apare bine, dar cel putin la mine daca te uiti de aproape parca nu a acoperit foarte bine vopseaua. si eu am dat tot 3 straturi sau poate si 4 (am folosit 4 tuburi ;) ), dar parca nu acopera foarte bine vopseaua asta.

m-am gandit ca poate nu am curatat eu cum trebuie suprafata.

acuma e bine si asa, pe viitor poate iau un kit de la foliatec.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum depinde cat de bine ai pregatit suprafata, inainte de a trece la vopsit. Pun niste poze din timpul operatiunii.

i630639_1.jpg

i630621_2.jpg

Eu zic ca au iesit destul de bine si ca vopseaua e ok. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ale tale chiar au iesit bine. se pare ca nu am pregatit eu suficient de bine suprafata. dar nu au iesit foarte rau nici ale mele.

post-3386-1179415835_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit acelasi tub de vopea de la duplicolor, racing red, si la mine se vede rosu, am dat 3 straturi. Mie mi se pare chiar ok vopseaua.

Poze aici:

De unde ai luat acest tub....vreau sa+mi vopsesc si eu....ca astia le vopsesc numai la cupra.Tot rosu le vreau.Zi-mi te rog de unde ai luat si cat te+a costat.

Apropo.....este speciala pentru a rezista la temperaturi mai ridicate.???

Modificat de AndreiFR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am cumparat din Cora, de la raionul de accesorii auto, costa cam 16 ron. Este vopsea speciala pentru etriere, scrie pe tub Brake Caliper Paint.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Timisoara stie cineva de unde cumpar un spray sau altceva cu ce pot vopsii etrierii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca nu trebuie vopsea speciala. Ale mele etriere au rmas albe si dupa cca. 2000 de km :vaidecapulmeu:. Nici o urma ca s-ar fi ars vopseua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vreau sa cumpar un kit de vopsea Foliatec; va rog sa-mi dati o adresa a unui magazin on-line care are asa ceva(sau poate are cineva pe aici). Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vroiam sa va intreba.....daca se vopsesc etrierele este vreo problema cu garantia???????Comenteaza astia ceva cand te duci la revizie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu ai de ce sa iti faci griji,pentru ca nu ai modificat nimic.

Si oricum nu iti dau rotile jos la revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseaua este siliconica si rezista la temperaturi ridicate. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!