Jump to content

Vopsire etriere


WSN
 Share

Postare recomandată

Pai te rog sa faci poze cat mai curand... chiar sunt curios cum au iesit... foarte curios.

De o saptamana am reintrat in posesia aparatului foto asa ca acum reusesc in sfarsit sa pun poze cu etrierii rosii pe masina argintie.

Cum zice si Ice, eu spun ca merge foarte bine …

etrieri1qv9.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • Ice_2k

    22

  • voinea

    13

  • BogdanS

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu ca as fi daltonist :ceuameni: , dar mie mi se pare ca etrierele arata mai bine vopsite in verde ca la Octavia I sau II RS decat in rosu, sau albastru RS (numele culorii) ca la masina mea :angry:

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am apucat sa fac si eu poze la etrierii vopsiti.

Kit FoliaTec, cod 2165 - golden

Fata: img0356lc8.th.jpg si in detaliu img0358wv0.th.jpg

Spate: img0360ln9.th.jpg si in detaliu img0359mh3.th.jpg

Pareri?

(nu sunt f curati, se vad niste urme de apa uscata pe ei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) bravo si felicitari

Au iesit tare... cat timp ti-a luat?

Acum ai putea sa evidentiezi scrisul de pe cei din fata ... uite un model (pe negru)

Eu nu m-am apucat de ai mei... cred ca in acest weekend (daca nu incep ploile)

Modificat de blu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci! :scratch: S-a lucrat la ei de la ora 17 la 22. Si au stat la uscat pana a doua zi la 11.

Si eu ma gandisem sa evidentiez scrisul FS - III de pe ei, eventual cu negru cred ca ar da bine :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Negru cred ca da foarte bine ....

Vezi ca se gasesc un fel de markere cu vopsea de retush... cred ca-i mai usor de finisat.

Eventual da cu un marker negru ca sa vezi cum arata si daca-i place in dai cu vopsea de final.

Bafta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

help!!!! vreau ajutor in alegerea culorii pentru etrier, precizez ca masina este passat gri sobolan se vede si in poza pe care o am dar nu stiu ce culoare merge cel mai bine. Cei care au vazut etire vopsite la passatul gri sa-mi spuna si mie care arata mai bine.

Merci si bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca se gasesc un fel de markere cu vopsea de retush... cred ca-i mai usor de finisat.

Stii cumva cine produce astfel de markere cu vopsea? Unde gasesc asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la Creionul corector? care vine la polish (la unele si depinde si de pret)

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e un fel de marker de zgarieturi... am vazut in carrefour.. etc

Mai exista si un fel de vopsea de retush (gen "oja") dar se gaseste f greu si cred ca doar la dealeri auto.

uite niste exemple:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Gata...mi-am luat vopsea si in weekend ma apuc sa-i fac....

:)

E cineva pe aici care a incercat/vopsit si pe Golf 5?

Ma intereseaza o eventuala documentatie pentru a face si un articol complet DIY.

Si in special daca a facut cineva procedeul pana la capat... cu demonare placute si etrier... etc.

Eventual daca puteti sa-mi dati o schema din ETKA sau ceva unde sa vad ce ma asteapta.

Am vazut ca Razdan si Golf TDi au avut experiente de genul asta.

Multumesc!

Modificat de blu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De ce vrei sa demontezi etrier... sa dai placute jos... etc, e mult mai simplu sa iei o pensula mica... aprox 4 cm latime si dai cu mare grija. Parerea mea e ca nu are nici un rost sa te chinui sa demontezi tot. Adica nu cred sa fie vreo diferenta cand te uiti cu roata montata. Doar daca te uiti cand e masina ridicata si te uiti de sub motor... dar totusi :vaidecapulmeu:

Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf TDI are perfecta dreptate ... o pensula mica si multa grija e tot ce trebuie.

Daca ai doar 5 spite cum are Golf TDI se poate face toata treaba si fara sa scoti macar rotile ... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

mi-am vopsit si eu azi etrierele... a fost relativ simplu: am scos fiecare roata, pe rand, am spalat un pic etrierul, cu apa si burete d-ala cu parte abraziva, am sters bine, am dat cu spary d-ala cu diluant, am sters iar cu hartie, si am izolat frumusel cu scoci de hartie si ceva ziar ca nu murdaresc pe-acolo, si-am dat un strat destul de gros de vopsea spray crom, luat din carrfour. am dta strat mai gros, ca desi sunt ceva scursuri, nu se vad, iar cu izolatul iar nu m-am chiunit prea tare, fiindca peste 1-maxim 2 mii de km va trebui sa inlocuiesc placutele, si vor pleca cu tot cu vopseaua de pe ele :rolleyes:

acum ramane de vazut sa vad cat timp va tine vopseaua de pe etriere... mentionez ca e vopsea normala, nu termorezistenta, si-am dat cu vopsea crom fiindca d-asta avea cumparata deja, si in plus si jantele sunt tot crom...o sa fac 2-3 poze sa arat la lume pe-aici

Modificat de Aurash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de aratat arata bine... acuma ramane de vazut si cat te tine vopseaua normala.

PS: are ceva daca ajunge vopsea pe placute, pe suprafata de contact cu discul... sau pe disc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine dupa aproape un an vopseaua normala arata bine si de franat, franez ... eficient.

Pe placute am dat si eu si nu e nici o problema, iar pe suprafata discurilor sau pe suprafata placutelor care intra in contact cu discul, rezista pana la prima franare ... nu e nici o problema deci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa-mi vopsesc etrierele dar nu sunt hotarat ce culoare sa aplic... masina mea este passat variant alb, am pe ea jante de 17" negre... nu stiu va rog ceva sfaturi cu ce culori s-ar potrivi :)).

eu personal m-am gandit la alb si la argintiu...

daca vreti sa vedeti masina sa va faceti o imagine completa o gasiti la aria masina mea :)) >>> masina mea

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer..cred ca alb iese din discutie.. e mult prea...alb.. pentru o zona in care se strange mult prea mult negru..

...dupa cateva luni deja nu o sa mai fie alb pe acolo numai daca dai cu clor.

incearca totusi rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi le-am vopsit joia trecuta, am vrut sa arate cat de cat masina la intalnire.

Eu zic sa-ti alegi o culoare din cele trei nivele de "performanta".

Galben=semisport

Albastru=sport

Rosu=supersport

La alb nici nu te gandi, in mai putin de o saptamana nu-l vei mai vedea alba. Ceva culori mai inchise ar fi mai indicate. +la ce jante beton ai, eu le-as vopsi sa le scot in evidenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dintre astea 3 singura care-mi place este rosu... aia poate s-ar potrivi cumva... m-am mai gandit si la verde deschis... dar cred ca nu se potriveste...

TitvsCaivs... tu de unde ti-ai luat vopseaua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat vopsea spray! de la un magazin din Simleu, dar nu-i nimic special, ii chiar prost(am avut impresia ca, contine prea mult diluant, a fost nevoie sa dau de 2-3 ori ca sa iasa cumva), mai bine luam unul normal si dadeam cu o pensula de 20 sau 30. Probabil iesea mai bine. Unii zic ca vopseaua normala, adica nu ceva termorezistent nu tine, insa experienta-mi spune altceva. Am avut un Solenza inainte la care i-am vopsit etrierele argintii, tot cu vopsea normala, si dupa doi ani singura problema a fost praful negru de la frana, care nu mergea jos numai cu frecarea cu perie, insa vopseaua era in stare foarte buna.

Modificat de TitvsCaivs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci zici tu ca nu are rost sa umblu ca bezmeticul dupa vopsea termorezistenta, ca merge si cea normala.

da inainte de a da cu vopsea ai mai dat cu ceva?... gen grund si alte alea... sau direct cu vopseaua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a zis si Razdan, perie de sarma, am renuntat la idea smirghelului, ca ar fi fost pre migalos, am mai sters cu o carpa imbibata-n diluant ca sa-l degresez. Apoi vopsea. f. simplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!