Jump to content

Probleme servodirectie Fabia


vioelectric
 Share

Postare recomandată

Verifica senzorul potcoava, G250.Din cauza lui ,eu am schimbat o pompa de servodirectie degeaba.Simptomele erau aceleasi.

Modificat de Patratzelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu citesti cele 28 de pagini? Sunt sigur ca o sa descoperi ceea ce cauti si ti se vor parea foarte interesante.

Daca toti care au accesat acest topic ar pune intrebarea asta, topicul asta ar avea 100 de pagini.

Senzorul e pe coloana volanului si o sa ti se para destul de dificil de scos. Si mai ales de bagat.

Sigur gasesti si informatii cu privire la verificarea lui.

Iti recomand sa nu il demontezi inca, ci sa il verifici daca lucreaza sau nu.

Teoretic, cei de la skoda ar trebui sa mi spuna daca lucreaza sau nu ?

Hmm...tind sa cred ca 99% este senzoru' asta , deci am schimbat pompa de servo degeaba...Momentan o las moarta pt ca am altele pe cap ( facut itp/cauciucuri iarna ) ...o sa va anunt dupa ce schimb senzorul cum se comporta. Multumesc oricum.

@ potcoava, asa voi face. Si eu am schimbat pompa de servo degeaba. Am una pe masina, una acasa , imi permit :( ....sau nu .

Modificat de mitzaN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate gasesti pe cineva care sa te scape de ea, zii doar de care ai TRW sau KOYO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna!

am si eu ceva probleme cu servo

imi sta aprins becul de la servo si se misca destul de greu gen tractor, erorile aparute in vag-com sunt urmatoarele:

Sunday,28,November,2010,08:38:23:13314

VCDS Version: Release 908.0

Data version: 20090911

Chassis Type: 6Y - Skoda Fabia I

Scan: 01 02 03 08 09 15 17 19 25 37 44 46 55 56 76

VIN: TMBNB26Y3Y3076721 Mileage: 134920km/83835miles

Address 44: Steering Assist Labels: 6Q0-423-156.lbl

Part No: 6Q0 423 156 E

Component: Lenkhilfe 0001

Coding: 00110

Shop #: WSC 00000

1 Fault Found:

01290 - Reference Voltage; Steering Assist

29-00 - Short to Ground

si am si urmatoarele informatii live:

Sunday,28,November,2010,08:55:47:13314

VCDS Version: Release 908.0

Data version: 20090911

08:55:28

14.09 V Voltage (Terminal 30)

5.0 A Pump Motor Voltage

12.0°C Control Module Temperature

ON Pump Motor Status

0.0°/s Steer. Aid Sensor Angular Velocity

1306 /min Pump Motor Speed (specified)

1306 /min Pump Motor Speed (actual)

5.0 A Pump Motor Voltage

Yes Steering Aid Sensor (G250)

3848 h Power Steering Activation Time

2236 Power Steering Activation Counter

13.77 V Voltage (Terminal 15)

imi poate spune si mie unul din colegi ce dzeu pot face...

multumesc anticipat

ps: am gasit ceva interesant: http://www.volkspage.net/technik/ssp/ssp/SSP_259.pdf

ce (-) trebuie verificat?

pot face punte intre cel care intra in pompa si cel de la senzor?

Modificat de thedead
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

trw, dar pana nu rezolv problema nu o vand :)

maine ma duc la skoda sa vad exact ce si cum....are idee cineva cum se testeaza pompa de servo/senzorul ? le am spus care e problema, ce am facut si mi au spus ca le vor testa si maine (sper) voi afla care e problema 100%.

eu sunt mai mult ca sigur ca e senzorul acela. ei zic ca e posibil sa fie si ceva pe parte electrica ( oare !? )

daca stiti pe cineva interesat de o pompa de servo trw... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la skoda si mi s-a confirmat asteptarea, este senzorul G250 de vina ! mi-a aratat si tipul de acolo ce si cum , cum functioneaza , etc., ma bucur intr-un fel ca am elucidat misterul, dar parca ma oftic ca nu m am dus direct la skoda si m am lasat pe mana "meseriasilor" :(

imi cer scuze pentru post dublu, dar am zis ieri ca o sa postez azi ce am rezolvat....

asta este, daca stiti pe cineva care are nevoie de o pompa trw :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la skoda si mi s-a confirmat asteptarea, este senzorul G250 de vina ! mi-a aratat si tipul de acolo ce si cum , cum functioneaza , etc., ma bucur intr-un fel ca am elucidat misterul, dar parca ma oftic ca nu m am dus direct la skoda si m am lasat pe mana "meseriasilor" :(

imi cer scuze pentru post dublu, dar am zis ieri ca o sa postez azi ce am rezolvat....

asta este, daca stiti pe cineva care are nevoie de o pompa trw :)

pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un senzor trw gasesti la dezmembrari, e in jur de 150-200 roni, se poate si repara, eu cel pe care l-am cumparat se vede ca a fost reparat in sensul ca partea de dupa potcoava adica partea aia unde este placa electronica este taiata, si facuta altfel legaturile, deci problema este practic in placa electronica, acum ce ar putea fi taiat si desfiintat numai un electronist ar putea spune.(aceleasi fluctuatii de curent, dupa care servo mergea foarte usor pana se aprindea becul,dupa care volanul se facea bocna), n-are rost sa mai dai bani pe constatari..... parerea mea cauta pe dezmembrari, unul nou este peste 600 roni(trw),de schimbat il poti schimba si tu, nu e foarte greu . :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pret?

200 euro negociabil

un senzor trw gasesti la dezmembrari, e in jur de 150-200 roni, se poate si repara, eu cel pe care l-am cumparat se vede ca a fost reparat in sensul ca partea de dupa potcoava adica partea aia unde este placa electronica este taiata, si facuta altfel legaturile, deci problema este practic in placa electronica, acum ce ar putea fi taiat si desfiintat numai un electronist ar putea spune.(aceleasi fluctuatii de curent, dupa care servo mergea foarte usor pana se aprindea becul,dupa care volanul se facea bocna), n-are rost sa mai dai bani pe constatari..... parerea mea cauta pe dezmembrari, unul nou este peste 600 roni(trw),de schimbat il poti schimba si tu, nu e foarte greu . :icon_thumright:

parerea mea este ca nu are rost sa ma mai complic...daca am senzorul original ( teoretic asa ar trebui sa fie ) , cu piesa la schimb ( sa l dau pe al meu ) ma costa senzorul 220 lei + 90 lei manopera cat ma costa sa l schimb la ei ...in caz ca nu e cel original ( sper sa nu fie cazul ) atunci ma voi gandi si la ce ai zis tu ...dar atata timp cat e original si am posibilitatea asta, de ce nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

baietii, miercuri cel mai probabil o sa schimb senzorul ....imi recomandati sa schimb si releu de tensiune ? precizez ca am luminile slabe si imi palpaie...aia la skoda zic ca nu mai e nevoie... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba prima data senzorul si apoi vezi daca e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, niste nesimtiti astia la skoda...in decembrie cand am fost cu ea pe tester au zis ca ma costa 250lei cu piesa mea originala la schimb...si acum imi ce 570 lei.... !!!!! cu banii astia il iau original si din alt magazin + ca stiu macar ca mi face lucrare calumea ( si la bani mai putini ) un mecanic calumea nu ce au astia dela skoda @ valcea !

probabil saptamana viitoare il schimb ca dureaza 4 zile pana vine si eu sunt la fac sapt ce vine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la volksman senzor trw... 400 lei cu piesa veche la schimb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hm...buna idee, o sa incerc si la ei :)....dar totusi, n are trebui sa aibe acelasi pret ca la skoda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti trebuie un supermecanic. Operatiunea e simpla. Sunt doua suruburi de desfacut si de scos o mufa. Am postat mai demult eu un DIY.

E si mai usor pe jos, daca ai o rampa.

Modificat de Cristiii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La skoda e cam scump... Nu stiu de ce dar 140 lei ora manopera spune totul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mai 2009 senzorul a fost 370 ron cu cel vechi la schimb la Autocord Deva - dealer Skoda. Manopera era 80 ron, dar am preferat sa il pun singur, chiar daca nu aveam garantie.

Modificat de Cristiii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile sunt in euro... in 2009 era 370 acum e 500. Oricum sfatul meu este sa incercati la mai multe magazine fie locale fie online... eu unul am fost surprins de diferentele de preturi intre reprezentanta un magazin din constanta si unul din bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee daca e merge senzoru de pe fabia motor 1.2 pe a mea ( motor 1.4 ) ? teoretic nu ar trebuie sa fie nici o problema :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este de pe acelasi sistem de servo (Koyo sau TRW) atunci merge sigur, indiferent de motorizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum banuiesc e din dezmembrari de pe o masina cu motor 1.2, teoretic cum a spus si Blitz nu ar fi nici o problema, dar ar fi bine ca masina sa fie fabricata dupa 2002, dupa acest an senzorul e sigur fara probleme,asta ca sa nu o musti, dar daca iti da garantie pe piesa e ok (ma refer strict la senzorul TRW),Koyo nu au avut probleme cu acest senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!