Jump to content

Instalatie spalare faruri


@llex
 Share

Postare recomandată

Intr-adevar, aia de la mag de piese erau cam pe dinafara. La mine asta este prima masina cu spalator de faruri si nu stiu cate motorase sunt.

Deci sunt 2 motorase, da? Unul pentru spalat parbriz si al 2-lea pt spalare faruri. Luni ma duc la reprezentanta sa-mi iau uleiul de cutie si voi intreba si de motorasul pt spalat faruri sa vad cat costa.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • oby_bv

    9

  • dolphspeed99

    8

  • Al Bundy

    7

  • @llex

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum un an am schimbat cureau la alternator si dupa aceea nu au mai vrut sa functioneze spalatoarele la far cu toate ca se auzea motorasul care pompa lichidul. Surpriza. Mecanicul uitase un surub pe furtun cu care oprise scurgerea de lichid la demontarea spoilerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tot asa arata si la mag de piese auto motorasul pt spalator faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta VW din iasi pompa pentru spalatoare costa 150 RON, insa am gasit-o de producator la 35 RON. O voi monta zilele astea si sper sa se rezolve si cu spalatul farului din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine un stropitor far dreapta , dar pt vw passat 3bg.

Banuiesc ca si la passat este la fel ca la golf nu?

post-10621-1230129026_thumb.jpg

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma unei mici tamponari , mi-au fost rupte (sau desfacute), nu stiu exact.. cele doua duze care stropesc de la farul drept. Ce trebuie sa schimb? doar diuzele care se pun la loc in stutul ala care iese afara cand dau sa stropesc farurile sau, se schimba tot stutul care in cap are cele doua duze? Daca da, cum se scoate stutul de acolo, ca baiesc ca fiecare stut de la fiecare far intr-o intr-o pompita nu?

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, este exact ce cautam , merci mult.

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ca intru in discutia voastra... Am pe bora mea instalatie ( cred ) de spalat faruri. Adica am cele 2 capacele in dreptul farului, ele se misca, adica nu-s fixe, deci propabil sunt acolo ( nu m-am bagat niciodata sa ma uit). Asta seara mi-a venit sa spal farurile , stiam ca farurile trebuie aprinse si apoi se actioneaza maneta de spalare a parbrizului si se spala si farurile. Am facut asa, dar farurile sunt uscate cand ies din masina, nici o urma de apa. Ma gandesc ca, ori sunt blocate, ori nu este apa in rezervor.

Este rezervorul cu apa pentru spalat faruri separat de cel pentru parbriz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu. este un singur rezervor pt ambele spalatoare. in schimb sunt 2 pompe: una pt faruri si una pt parbriz. verifica in primul rand siguranta pompei. daca e intreaga verifica pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

NU mai inteleg nimic: am schimbat pompa pt spalator faruri si nu s-a schimbat absolut nimic! De fapt, s-a schimbat ceva: acum nu-mi mai stropeste nici farul din stanga, ca l-am fortat putin pe ala din dreapta, ca daca ridic stutul pana la capat, iese apa. Dar fara ajutor nu vrea sa stropeasca si pace!

Chiar nu ma poate lamuri nimeni de ce nu impinge cilindrul pana la capat, ca sa tasneasca lichidul? Cilindrul e bun, ca l-am pus pe partea stanga si merge brici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa inlocuiesti si spalatoarele de faruri, asa am patit si eu. Eu pe a mele le-am desfacut, era rupta tija de plastic din ele, mergeau dar pe urma curgea apa din ele si tot noi am ajuns sa pun :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, s-a rezolvat!

Problema a fost ca baietii de la mag de piese auto, in loc sa-mi dea pompa pt faruri, mi-au dat-o pe cea pt parbriz.

Am facut niste poze: motorasul mic, fotografiat pe coala alba de hartie, este cel de la spalator parbriz, iar cel de la spalator faruri este cel pozat pe masina, in mijlocul noroiului de sub aparatoarea de deasupra rotii :Driver:

Se observa ca cel pt faruri are stutul care intra in rezervorul de lichid mai gros ... la fel de gros este si furtunul care iese din el si se duce la cilindrii de la faruri ... trb sa aiba presiune mare ca sa impinga cilindrii pana la capat!

In poza nr 3 se vad ambele motorase montate pe masina (scuzati noroiul, dar mi-a sarit o aparatoare de deasupra rotii si mi-a aruncat inauntru tot noroiul :( ): nr 1 este motorasul de spalat parbrizul, situat in punctul cel mai de jos al vasului cu lichid, iar la nr 2 este motorasul pt spalat farurile, montat mai sus, pt ca atunci cand lichidul din vas scade sub nivelul la care este montat motorasul pt faruri, sa nu mai consume lichid spaland farurile, ci sa-l economiseasca pt a curata parbrizul. Putin deasupra motorasului de faruri este si senzorul care va aprinde becul galben cand trebuie sa adaugati lichid in vas!

Am desfacut si cilindrii si nu pot si desfacuti bucatele si curatati, cum spunea cineva pe acest forum! Se poate scoate doar tasnitoarea din varf, adica cele 2 duze prin care iese lichidul si cam atat! In partea unde intra furtunul cu lichid este ceva rotund care se invarte, insa nu am reusit sa o scot. Sincer, nici nu am fortat prea tare, de frica sa nu o rup. Oricum, cilindriie rau f curati, nici vorba de mal sau noroi, cum zic altii!

Daca cineva are intrebari suplimentare, ii stau la dispozitie!

post-36091-1236349437_thumb.jpg

post-36091-1236349453_thumb.jpg

post-36091-1236349989_thumb.jpg

Modificat de dolphspeed99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cine ma poate ajuta si p mine..mi`au furat capacelele de spalatoarele de faruri..unde le pot gasi si cat m`ar costa..stie careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ma poate ajuta si p mine..mi`au furat capacelele de spalatoarele de faruri..unde le pot gasi si cat m`ar costa..stie careva?

Incearca la dezmembrari. Daca nu gasesti, mergi la reprezentanta, poate se vand si separat, fara bara ... cat pot costa 2 smecherii de plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
cine ma poate ajuta si p mine..mi`au furat capacelele de spalatoarele de faruri..unde le pot gasi si cat m`ar costa..stie careva?

Salut, aceeasi problema am patit-o si eu.:blah_:( ai gasit pe undeva!?!? am topt cautat SH ca nu imi permit acum unul nou..si in plus mi-a luat de la un stropitor si duzele..practic le-a smuls

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,cam cat ar costa un motoras de spalat faruri?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
cine ma poate ajuta si p mine..mi`au furat capacelele de spalatoarele de faruri..unde le pot gasi si cat m`ar costa..stie careva?

La Porsche Nord acele 2 capacele de plastic costa "numai" 63 ron/buc.... Incearca mai bine la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu uitati de reducerea de 20%, nici un vanzator nu o sa iti spuna de ea. La orice reprezentanta VW masinile care sunt mai vechi de 2005 au 20% reducere la orice piesa. 20% reducere din pretul pe care il zic ei bineinteles. Numa trebuie sa le amintiti. Eu de fiecare data le amintesc si ei zic: "Aaa am uitat de reducere" cand colo nu uita ei niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ma duc peste cateva zile la reprezentanta sa vad cat e pompa. Ca am fost la un mag de piese si mi-au spus ca sunt modele cu un singur motoras pt spalator parbriz si spalator faruri si sunt modele cu un motoras pentru spalator parbriz si alt motoras pentru spalator faruri. Preturi: motorasul care este comun ambelor spalatoare: 35 RON, iar motorasul care este numai pentru spalator faruri: 69 RON. Intreb la reprezentanta cum e la mine si cat costa si revin cu un post.

Salut. Aceiasi problema o am si eu Farurilr sunt aprinse pe faza scurta, bazinul este plin, iar la actionarea manetei se ridica numai tasnitoarea din stanga. Cea din dreapta da sa iasa si nu stropeste nimic. Cum rezolv problema.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum oare? Desfaci si vezi.

Ori e blocata, ori infundata, ori e sarit furtunasul de la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca e sarit furtunasul, nu se mai ridica stropitorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!