Jump to content

Inlocuire becuri proiectoare de ceata


CypN
 Share

Postare recomandată

O mare dilema:

Cum se poate 'ajunge' la proiectorul de ceata din partea stanga la Fabia din semnatura?

Am incercat deja in n feluri: m-am bagat sub masina, am dat la o parte scutul, am incercat prin bara, am scos claxonul, doar-doar reusesc sa am acces la becul proiectorului din stg.

Manualul imi arata cum se schimba toate becurile cu putinta de la cele rosii din usi pana la ala din portabaj, mai putin ce ma arde pe mine acum, adeca ala de ceata. In schimb, tipul de bec mi-l listeaza: H4 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti masca de plastic de langa proiector, si cu o surubelnitza torx desfaci proiectorul si il tragi afara. Vezi ca pe stanga e prins si senzoru de temperatura de la bord, sa nu il uiti. si becul 100% nu e H4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se schimba cum a zis saboteur si becul e h1 sau h3 nu mai stiu exactcel mai bine il scoti si te uiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in manual scrie si cum se schimba becurile de la proiectoarele de ceata, nu te`ai uitat tu bine. scrie pe undeva mai la sfarsit. inca ceva... ai grija sa nu te tai in capacele alea de plastic, si sa nu apesi cu degetele prea tare pe becuri ;) iti trebuie h3 si daca le folosesti in mod frecvent si vrei sa te tina mai mult de 2 luni, nu`ti lua de alea la 60 de mii, opteaza pt ceva mai scump si mai bun..diferenta e semnificativa..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. Mi-am facut timp (ma rog, a durat doar cateva min) si am reusit.

Becul este H3 si a fost super simplu.

Merci de sfaturi!

Cred ca topicul poate fi inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos cu grija "masca" de plastic din fata claxonului si cu o cheie torx am desfacut cele doua suruburi care tin proiectorul.

In partea inferioara a proiectorului este un dop cu o ureche. Dopul asta scos ai acees la bec.

Atentie la izolatia papucului becului pe care-l cumperi. Adica: becul pe care l-am luat io, avea papucul neizolat, iar cum in proiectorul asta firele 'atarna' libere, trebuie sa ai la indemana si cativa cm de banda izolatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Spuneti-mi si mie va rog daca proiectoarele de ceata din spate trebuie sa se aprinda in ambele parti (stanga-dreapta). Multumesc

Modificat de Cristiii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca doar pe stanga se aprinde.Cel putin asa e la mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Potrivit normelor europene, doar stopul suplimentar de ceata de pe stanga este obligatoriu. Asa vin masinile din fabrica (cele echipate pentru Europa).

Dar se poate modifica instalatia ca sa se aprinda ambele. Este si topic dedicat acestei modificari pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Fabia mea becurile ceata spate sunt ca si la altii binenteles, cu doua filamente . Pe partea stanga ard ambele filamente ale becului , pe partea dreapta doar un filament. E in regula ? Ca orice bec nou de aceeasi natie as pune tot asa arde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa e normal. Pentru al doilea filament nu are alimentare. Asa este facuta instalatia electrica din fabricatie.

L.E. Pentru detalii vedeti topicul acesta

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la pozitii este bec cu 2 filamente pe ambele parti.

Un filament de 5 W pt pozitii normale si unul de 21W pentru pozitii de ceata si lumineaza in ambele parti.

Masina e cea din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Trebuie sa imi schimb becurile de la proiectoarele de ceata si nu stiu ce sa aleg intre unul de 100W sau unul de 55w bluevision sau cu lumina alba. ce imi recomandati? exista pericol sa se arda instalatia electrica daca imi pun de 100 W?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur se va arde ceva cu 100W. Pune vision plus sau extreme power.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kryss782001

sau daca pui de 100,pune un releu de protectie.vezi sa aibe si protectie uv becul.

Modificat de kryss782001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomand bec de 100W din simplul motiv ca ar trebui schimbata instalatia electrica a proiectoarelor. Deoarece consumul de curent este dublu pe aceeasi sectiune a firului electric, acesta din urma va incepe sa se topeasca si apoi, Doamne fereste, sa se aprinda.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult. ma gandesc sa imi iau philips blue vision sau osram cool blue. Sa vad maine ce gasesc prin oras. unde sa ma duc? gasesc prin carrefour, real??? ce imi recomandati dintre acestea doua? dar am inteles ca acestea albastre nu lumineaza bine pe ploaie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu ce am zis mai sus? Vision plus sau extreme power.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

Am schimbat acum 3 saptamani becul la proiectorul stanga, a mers totul bine pana acum o saptamana cand a inceput sa-mi faca scurtcircut cand imi aprind proiectoarele. Nu stiu de la ce sa fie si cum sa actionez. Cand aprind proiectoarele mi se arde siguranta instant. Am ars deja vreo 3 de 15 si am incercat si una de 20A si tot la fel. Am schema electrica dar...nu sunt electrician. Pot sa scot firele de la proiectorul stanga si sa aprind proiectoarele" ca sa vad daca merge partea dreapta si e pe stanga scurt si invers, sau exista alta solutie ? Nu stiu daca am postat unde trebuie dar nu am gasit altceva mai apropiat. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai scurt undeva in cablaj. Din pacate trebuie luat la mana bucatica cu bucatica, de preferat sa incepi cu mufele si cu bucatile cele mai expuse. Sa nu te puna pacatul sa pui sigurante si mai mari ca mai topesti si alte fire daca scurtul este undeva intr-un manunchi mai mare de fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Azi am avut mai mult timp si am desfacut proiectorul stanga si am descoperit un contact slabit, l-am strans cu patentul si am dat si cu un spray de contacte. Am rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!